Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Két tendencia jár kéz a...

Két tendencia jár kéz a kézben a huszonegyedik században: a gyors (főleg technikai) fejlődés és a környezeti változások (a tudósok szerint az összeomlás folyamata); szerinted melyik győz?

Figyelt kérdés

2021. márc. 20. 08:55
 1/4 anonim válasza:
75%
Egyértelműen a technika. Bár nagyon sokan kiállnak manapság a környezeti változások mellett, de így is sokan a gyors fejlődést és a nagyobb profitot kecsegtető utat választják.
2021. márc. 20. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi! Valakinek egyéb véleménye? Mi várható, járható-e az út stb...
2021. márc. 20. 11:27
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem három út van:

1. Nem változtatunk semmin, és 50 év múlva élhetetlen lesz a bolygó.

2. Az ipart és a mezőgazdaságot elkezdjük valamennyire fenntartható módon "művelni", és ki tudjuk tolni ezt a mostani limbó "kéz a kézben" állapotot gyakorlatilag bármeddig.

3. A döntéshozásunk legfőbb pilléreivé a környezeti szempontok lépnek elő, ÁFA helyett carbon tax lesz mindenen, globálisan limitáljuk a haszonállatok számát, komolyan vesszük a kibocsátási kvótákat, etc.


Nyilván szerintem a 2. a legvalószínűbb, ld. párizsi egyezmény (kezdemény), az 1.-t senki nem meri nyíltan felvállalni, meg nem is feltétlenül lenne ésszerű, a 3. meg egész egyszerűen gazdaságilag nem kifizetődő, meg nincs is rá esély, mert egy olyan globális összefogást feltételez ami jelenleg elképzelhetetlen. A kormányok szintjén is, 7.5 milliárd ember szintjén meg pláne.


A baj hogy itt az EU-ban hiába pörgünk ezen mert 450 millióan vagyunk. Ha én holnaptól életem végéig biciklivel járok, nem eszek húst és semmi háztartási szemetet nem termelek attól még Indiában 750 millió háztartásban ugyanúgy szénnel fognak fűteni.


De összességében én azt látom reális megoldásnak hogy egy párizsi egyezmény szerű, de sokkal pontosabb globális stratégia keretein belül megtalálni az egyensúlyát a fenntarthatóságnak és a haszonszerzésre irányuló gazdasági tevékenységnek. Ugyanis az meg gazdaságilag elképzelhetetlen hogy ezt a kérdést országok szintjén kezeljük, nem globálisan, hiszen egy olyan ország gazdasága ahol mindenféle környezetvédelmi szabályozás nehezíti és drágítja a termelést egyértelmű versenyhátrányban van egy olyan országhoz képest ahol meg nem. Gondoljunk csak bele: hiába tiltjuk be Magyarországon egyedüliként a Kárpát medencében a műanyagot, majd legyártja a műanyag fogkefét egy szlovák cég és behozza. Mit értünk el? Műanyag ugyanúgy van, az emberek ugyanúgy veszik, a bolygónak nem lett jobb, plusz tönkretettünk egy iparágat meg ki tudja hány családot itthon.

2021. márc. 20. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A történelem azt mutatja, hogy egyfelől van egy technikai fejlődés, ez megállíthatatlan. Ennek azonban sokféle útja, következménye van. Mindig akadnak mohó, semmivel sem törődő emberek, ők a könnyű és lerabló utat választják. Eleinte nekik áll a világ, mert ők az erőszakosak. Ahogy ettől egyre nagyobb tömegek számára egyre élhetetlenebb lesz a világ, úgy ezek egyre jobban radikalizálódnak, míg végül a lázadás elsöpri az előbbi mohóságot. Ekkor kicsit a másik irányba fordul, mindenre túlzott elővigyázatosság jellemző, a helyzet javul, ezáltal lanyhul a buzgalom. Az új fejlődésben ismét a mohóság jut előtérbe, és így tovább, egy átlag körül hullámozva. Ezzel a jelenséggel kezdetben a populációelmélet foglalkozott, mára a szociológiától a pszichológián át egy sor más tudományág vizsgálja. A lényeg, hogy egy emelkedő spirál körül ingadozik az emberi lét, kisebb nagyobb kilengésekkel. Ezeknek van egy határpontjuk. Ha ezt valamiért az emberi cselekvés nagy tömegben átlépi, nincs visszatérés, a spirál a megszűnéshez vezet. Hacsak egy külső kataklizma meg nem állítja vagy éppen át nem lendíti.
2021. márc. 20. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!