Miért adnak meg különböző magasságokat ugyanarra a hegycsúcsra?
Figyelt kérdés
Egy csúcs magasságát több (20-21. századi) forrás 960 méterben adja meg, mások viszont 955 vagy 957 méterben. Miért különböznek, és miért nem lehet "pontosan" lemérni?2021. márc. 16. 18:06
1/5 anonim válasza:
Mérési pontatlanság, csúcson lévő tereptárgyak beleszámolása, stb.
2/5 anonim válasza:
Sima erózió is lehet, a Kékestető régen 1015 méter volt, ma már csak 1014 méter a föld lassú sülyedése miatt. Ritkán emelkednek a nevezetes csúcsok, általában inkább a túlzott turizmus miatt kopnak.
3/5 anonim válasza:
Kis érdekesség a csúcsok méréséről.
4/5 EagleHUN válasza:
És persze az sem mindegy melyik tenger vagy óceán átlagos szintjétől számítják ki.
5/5 anonim válasza:
#4, ott a pont, persze a geológiai átalakulások és a tereptárgyak be(nem)számítása is játszik.
A tengerszint (közepes értéke, hullámzás és árapály okán) nem pontosan a gravitációs+centrifugális erőtér egy ekvipotenciális felülete.
A melegebb tengerek ui. jobban párolognak, mint a hidegebbek, ezért északról délre kialakul egy állandó körüli szintkülönbség. Az Adriai-tenger ezért kissé alacsonyabban van, mint a Balti. Régen előbbi volt térképeinken a viszonyítási alap (tengerpartja is volt az országnak), majd a KGST-időkben a Balti-tenger lett a referencia. Ezért is "süllyedtek le" hazai hegyeink.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!