Mit gondolsz arról, hogy Ray Kurzweil tízéves előrejelzéseinek 42%-a tényleg megvalósult tíz éven belül?
Amiket ide írt ez a cikk szerzője komplett baromság.
99-ben is nyilvánvaló volt, hogy nem lesz túlsokáig szükség a "forgó lemezekre". Már akkor nyilvánvaló volt, hogy a technológia elfog jutni oda, hogy azokat a memória chipeket használjuk majd, amit akkor még csak RAM-ként használtunk. Nyilvánvaló volt, hogy elfog terjedni az internet, és milyen lehetőségek rejlenek benne. Ez egy hatásvadász megfogalmazás, és nem is tudom mi értelme van.
Ez a 42% azt jelenti,hogy a jóslatainak kevesebb,mint a fele valósult meg.
Diagrammon ez így néz ki: [link]
#1 Nem vagyok számítástechnikai szakértő, ezért ezt a „forgó lemezes” kérdést nem tudom szakmai szemmel megítélni, azt viszont tudom, hogy amikor a mostani előtti laptopomat vettem úgy 2015-16 körül, abban bizony még HDD volt és DVD.
És nem emlékszem azoknak a cégeknek a százaira sem, amelyek 1999-ben az online streamingre épített üzleti modellen törték a fejüket, de arra igen, hogy ekkor lett az iNteRNeTToból Index.
#2 Ez tény, de azok esetében, amelyek nem jöttek be, ott is (többnyire) jól találta el a fejlődés irányát, csak gyorsabbnak gondolta, mint amilyen ténylegesen lett.
Nos, amik a posztban meg lettek említve, azokat nem volt nagyon nehéz megjósolni, ha valaki kicsit követte a technológia fejlődését, jórészt olyan dolgokat jósolt meg, amik már akkor léteztek, csak vagy nem voltak még közismertek, vagy kisebb-nagyobb technológiai akadályok miatt még nem voltak általánosan használhatóak és elérhetőek.
Illegális, félillegális zene és szoftverletöltés már jóval korábban létezett, csak szűk volt az átviteli sebesség. Várható volt azt is, hogy idővel ki fog ez fehéredni, és a tartalomforgalmazás hivatalos módja is élni fog a technológia adta lehetőségekkel.
Az SSD-k előfutára már léteztek 1978 óta, a 90-es években történtek kisebb-nagyobb technológiai eredmények. Csak itt is a szűk keresztmetszet a költség, a sebesség és hasonlók voltak, aminél szintén várható, hogy ezek a problémák idővel megoldódnak. A floppy, a HDD, meg a CD, DVD a maga korában is kvázi kényszermegoldásnak számított. Egy elektronikus alapon működő számítógép esetén minden mechanikus működés kényszermegoldás.
Az is azért erősen előre látható volt, hogy az internet az élet egyre több területét fogja felölelni, egyre inkább elterjedt lesz és egyre több dologra lesz használható. Arra, hogy „az elektronikus kommunikációs technológiák szinte állandó használata minden egyes ember minden mozdulatáról részletekben gazdag nyomot hagy maga után” jóslatára meg azt tudom mondani, hogy hol van még a minden… Majd ha egy okosóra 50 féle életfunkciót és szokást fog (mennyit mozogsz, mennyit alszol) folyamatosan monitorozni és tárolni, amiből egy orvos akár távdiagnózist is fel tud állítani, akkor is messze lesz még a „minden”.
~ ~ ~
Másik oldalról megközelítve a kérdést, a világon tízezrek, meg százezrek vannak, akik ilyen-olyan jövőképeket festenek le. Nyilván lesz olyan, akinek a jóslatai be fognak jönni, őt fogja kiemelni a többiek közül a köztudat, elfelejtve a többi tíz- és százezer embert és a kevésbé bejött jóslatait.
~ ~ ~
Most nem akarom ezzel lehúzni Ray Kurzweil munkásságát, azzal nincs különösebb gond. De kezeljük helyén a dolgot, az, hogy a jóslatainak majdnem a fele valamennyire bejött, az nem egy hihetetlen dolog. Illetve ne essünk abba a hibába, hogy abból, hogy a húsz évvel ezelőtti előrejelzéseiből x% bejött, abból azt a fals következtetést vonjuk le, hogy a ma tett jóslatai hasonló pontossággal fognak bejönni.
42% jó arány, ha azt nézzük, úgy általánosan milyen jóslatok születnek 20-30 évekre előre, még ha szakemberektől is.
Viszont istenigazából tényleg nem kellett nagyon nagy jövőbe látás, az előrejelzett (és bejött) dolgok elterjedésének vagy már megvolt a sokat ígérő kezdete, vagy már trend is látszott.
Azon viszont ezen arány alapján el kéne gondolkodni, hogy a legfelkapottabb Kurzweil jóslat, a technikai szingularitás mennyire vehető komolyan. Az tulajdonképpen a jóslatainak a komplett "eredő" tendenciája. Márpedig ha annak az alapjainak a fele sem jön be, akkor az egész kábé ennyire áll stabil alapon.
#5-6
Kedves SüSü, kedves Wadmalac, köszönöm, hogy válaszoltatok. Egy efféle „jóslatot” (legalább) három szempontból lehet vizsgálni:
1. Hogy valóra válik-e. Ebben áll Kurzweil 42%-on.
2. Hogy kellően konkrét-e ahhoz, hogy döntéseket lehet hozni rá alapozva. Ebben Kurzweil 88%-ot ér el (hiszen csak az előrejelzései 12%-áról nem lehet eldönteni, hogy megvalósultak-e).
3. Hogy mennyire triviális. Erre a hivatkozott posztban tényleg nincs szó, nehéz is megítélni, komoly utánajárást igényelne. Mindenesetre ismert az a jelenség, hogy az emberek hajlamosak utólag evidensnek tartani mindazt, ami bekövetkezett, és nyilvánvaló ostobaságnak azt, ami nem (ez angolul a hindsight bias, magyarul nem tudom, hogyan fordítják, talán „utólagos bölcsesség” lehetne).
Közben van a szerzőnek egy új posztja, ami részben éppen arról szól, hogy honnan szedi Kurzweil az információit: [link]
4
SSD-k már régen vannak, pendriveok meg annál is régebb óta. Csak arra várt az ipar, hogy a memória chipek elég olcsón ellőállíthatóak legyenek, megfelelő méretben. Nem igazán kellett nagy brainstorming az SSD-hez.
Ezen felül, a stream ötlete is egyidős az internettel, de nem volt megfelelő sebesség hozzá. 1992-ben viszont már létezett az első, igaz vállalati hálózatokon, és nem a weben.
42%, 88%, nekem az a bajom ezekkel a számszerűsítésekkel, hogy egy fontos, nehezen számszerűsíthető szempontot nem vesznek figyelembe. Mondok három jóslatot:
- Júliusban magasabb lesz az átlaghőmérséklet, mint januárban volt.
- Júliusban lesz olyan nap, amikor esni fog az eső.
- Júliusban Kelemen Annát fogják megválasztani a következő római pápának.
Igen valószínű, hogy a háromból pontosan kettő fog teljesülni. Akkor az én 67%-os beválási arányomból az következik, hogy jobban előrelátom a jövőt, mint Kurzweil? Nem, nyilván számít az is, hogy az adott prognózisok mennyire előreláthatóak vagy éppen meglepőek. Ezt meg százalékokkal aligha lehet lemérni.
> Mindenesetre ismert az a jelenség, hogy az emberek hajlamosak utólag evidensnek tartani mindazt, ami bekövetkezett, és nyilvánvaló ostobaságnak azt, ami nem
Nyilván. És igen, lehet, hogy valaki valami olyan dolgot lát előre, amit sokan mások nem. Viszont utólag értékelve tényleg nem tűnik akkora csodának, hogy jól felmérve az aktuális helyzetet, meg a trendeket, valaki előre látott dolgokat. Ehhez tényleg csak az kell, hogy valaki jól informált legyen, meg – ahogy a bejegyzés is írja – képes legyen exponenciális trendben gondolkodni, és az úgy felvázolt jövőkép következményei elgondolkodni.
De még egyszer, nem akarom Kurzweil éleslátását elvitatni, de az is hiba lenne, ha túlmisztifikálnánk ezt, valamiféle prófétát látnánk a személyében.
Köszönöm a válaszodat, SüSü!
Újabb kérdésem Kurzwelről: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!