Egy kvantum fizikus / Kvantum mechanikus mennyit keres itthon illetve külföldön? És nehéz ezeket a szakokat elsajátítani? Vagy érdemesebb mérnöki pályára lépni?
Ha a pénz a fő motiváló tényező, akkor a mérnök szakok sokkal inkább biztos választásnak tekinthetők. Plusz elhelyezkedési esélyre is jóval jobbak.
Illetve ha felmerül a kérdés, hogy nehéz-e egy fizikus szakot elvégezni, akkor szinte biztosan túl nehéz.
Első válaszolóval egyetértve teszem hozzá, hogy én pont kvantummechanikából (illetve kvantuminformáció-elméletből) doktoráltam (PhD) és a mai napig is végzek kutatómunkát e területen, viszont bevételi forrásom (mármint akkora, amekkorából élni is lehet) mérnöki (informatikus) munkából van.
Persze, ismerek olyan kollégát is, aki, ha jól emlékszem kvantumos bolyongással foglalkozott, majd gondolt egyet és elment New York-ba a Morgan Stanley-hez kockázatelemzőnek. Ő azért nem keres rosszul. :) (De nem is kutatóként dolgozik, s nem is idehaza.)
De volt / van olyan is, aki az elsajátított matematikai és informatikai apparátust alkalmazta vasúti optimalizációs projektekben, plusz egy kaliforniai cég számára kódol itthonról és szintén elég jól összeszedte magát anyagilag (de, ugye szintén nem a kvantumelmélettel kapcsolatos kutatómunkából (bár, ő közben nem adta fel a kutatást sem, s épp a nagydoktoriját menedzseli)).
De, ha egy egyetemi karrierben gondolkodsz, akkor ugye, a BSc-t, majd az MSc-t követően, jöhet a doktori ösztöndíj, majd, miután nem kevés munkával, kutatással, tanulással megszerezted doktori fokozatot, egyetemi adjunktus leszel.....
....nyakadban annyi órával, mint egy középiskolai tanár, megfejelve rengeteg adminisztrációval, csak hát közben neked a kutatás lenne a lényeg, s azt kellene - úgymond - főállásban művelned.... de segond, majd alvás helyett csinálhatod azt is.
S mindezért havi nettó 184 000 Forintot utalnak majd a számládra.
Szóval, ne ezzel akarj pénzt keresni, ha csak nem teszel szert jártasságra más területen is! Egyébként pedig, ezt - mármint a kutatómunkát - nem pénzért csinálja az ember. Ha kizárólag ez a motivációd, akkor felejtsd el...nem fog menni. Nem fog menni, mert ez esetben nincs meg benned az a hajtóerő, az az érdeklődés, stb, ami ehhez kell.
(Továbbmegyek: ha kizárólag a pénz motivál, de közben nem érdekel az, amit tanulsz, akkor lehet az akár mérnöki vagy bármilyen más képzés is, sosem leszel képes megélni azt a "flow"-t, ami ahhoz kell, hogy valóban hozzáértővé válj az adott területen.)
Most persze, a nagy "modellváltás" közepette még az sem kizárt, hogy esetleg a hard science vonalat megkínálják egy kis pénzzel (adja az ég), de még, ha hétjegyű összeget lehetne is keresni ezen a pályán, akkor sem volna elegendő a tudomány műveléséhez, ha kizárólag az anyagiak motiválnának valakit.
Lehet persze, hogy tévedek, én így látom.
Ha az alapkutatás nem annyira vonz, de szeretnéd, hogy a munkád része legyen a kvantummechanika alkalmazása, akkor kutatómérnöki pálya, high-tech termékfejlesztés, inkább kisebb fejlesztőcégnél. Ehhez vagy fizikusképzés javasolt, vagy egy keményebb mérnöki képzés személyes plusz energiabefektetéssel (tehát ne annyiban merüljenek ki a modern fizikai ismereteid, mint az átlagos "ússzuk meg kettessel" BME villamosmérnök-hallgatónak).
"Illetve ha felmerül a kérdés, hogy nehéz-e egy fizikus szakot elvégezni, akkor szinte biztosan túl nehéz."
Nem értek egyet. A legtöbb fizikus hallgatótársamban felmerült jelentkezés előtt, hogy vajon nem vágta-e túl nagy fába a fejszéjét. Nekem inkább az a tapasztalatom, hogy akik annyira biztosak voltak magukban, hogy egyáltalán fel sem merült bennük, hogy a magyar fizikusképzés nehéz lesz-e nekik, azok középiskola után egyből (vagy legfeljebb egy-két éven belül) külföldre mentek, pl. Cambridge-be.
A hangsúly a "lehet"-en van. A lehetőség tényre cserélése egy másik kérdés.
Alapvetően Mojjo 2. mondatával értek egyet. Kvantumfizikai pálya jókeresettel előfordulhat Magyarországon, ahogy időnként van napfogyatkozás, hatalmas hó és hasonlók. Ki nem zárnám. De a valószínűségét az előbbiekkel jellemezném.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!