Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy hajítógépből kilövünk...

Ha egy hajítógépből kilövünk egy kőlövedéket, akkor az szabadeséssel rombolja le a kitűzött célt? Vagyis csupán a kő súlyától függ a pusztítás mértéke?

Figyelt kérdés

Mert ugye magas röppályán tüzel...


Ellensúlyos hajítógépről van szó, trebuchet.

[link]



2021. jan. 29. 11:08
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát azért a vízszintes összetevő nagysága is számít.

A romboló energia maximuma mindenképpen az az energia, amit a hajítógép beletett. Mínusz ugyebár a légellenállás vesztesége.


Az meg annál több, minél hosszabb ideig van levegőben a lövedék, meg minél sebesebben.


Ezért alakult ki a ballisztika tudománya, meg persze a célzás érdekében.


Persze minél nagyobb a lövedék tömege, annál kevésbé rontja az energiát a légellenállás, azonos sebesség esetén mérettel tömeg köbösen nő, légellenállás csak négyzetesen.

2021. jan. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

"Hát azért a vízszintes összetevő nagysága is számít."

Naná, sőt, legalább annyira mint a függőleges.

Gondolj bele: messzire kell eljuttatni, nem függőlegesen érkezik a várfalhoz, hogy lerombolja azt, és a magasban "hat", nem a talajszinten.

Szerintem becsapott a videó, ha nagyon magas ívű (>45°) hajítást képzelsz.

2021. jan. 29. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A legfőbb erőt a katapult adta nekik, bár nyilván volt némi esése is a lövedékeknek, de ezt belekalkulálták. Néha az volt a cél, hogy magas ívű repülés után pottyanjon be pl egy toronyba, de nem ez volt a jellemző.
2021. jan. 29. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A legfőbb erőt a katapult adta nekik, bár nyilván volt némi esése is a lövedékeknek"


Nos, a fent leírtak persze arra igazak, mikor a katapult és a cél ugyanolyan magasan van.

Ha nem, akkor plusz-mínusz helyzeti energia bejön.

2021. jan. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Impulzus.

Gurul az autó lassacskán, nekimegy a falnak és megáll. Jó esetben be se horpad. Száguld az autó 120-szal neki a falnak, és utána nem felismerhető. Pedig ugyanaz az autó. Ámde a sebességkülönbség! Ugyanez a helyzet az elhajított kővel is. Ha nagy a kezdősebessége, nagy lesz a végsebessége is.

2021. jan. 29. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:

"Ha egy hajítógépből kilövünk egy kőlövedéket, akkor az szabadeséssel rombolja le a kitűzött célt? Vagyis csupán a kő súlyától függ a pusztítás mértéke? Mert ugye magas röppályán tüzel..."


Gondolom a kérdésben a függőleges és vízszintes mozgások közötti viszonyra vagy kíváncsi, valamilyen módon, és a ballisztikában is azzal kezdik, hogy szétválasztják egy függőleges és egy vízszintes mozgásra és erőhatásra. (A légellenállást általában ki szokták hagyni, mert elenyésző ilyenkor.)


Amikor elrepül a kő, akkor van egy felfelé és egy vízszintes irányú erőhatás, a felfelé irányuló sebesség csökken egészen addig, amíg eléri a pálya legmagasabb pontját, onnantól meg növekszik a gravitáció miatt a pálya végéig. A röppálya legmagasabb pontja után végig szabadesésben van és csak a gravitáció hat a kőre.


Közben a vízszintes irányú sebesség meg végig csökken a légellenállás miatt, de a vízszintes komponenst a gravitáció egyáltalán nem befolyásolja, szóval, ha messzebbre akarják hajítani, akkor nagyobb erőt kell használni és az a vízszintes irányú erő benne is lesz amikor célba ér. Ehhez jön még az adott kő súlya is, az is tovább tudja növelni a behatását a végén.


Példa mondjuk: 1 kg-os vasgolyót hajítanak 10 cm-re, akkor a hatás viszonylag kicsi, akár egy ember is felfogja, nem lesz különösebb baja tőle. De ugyanez az 1 kg-os súly, ha 1 km-ről érkezik az sokkal többet fog rombolni, és el kell ugrani előle. Ha ugyanilyen 1 km-ről egy 100 kg-os súly érkezik az még inkább veszélyes.


"Ha egy hajítógépből kilövünk egy kőlövedéket, akkor az szabadeséssel rombolja le a kitűzött célt?"


Igen, szabadesésben.


"Vagyis csupán a kő súlyától függ a pusztítás mértéke?"


Nem. A távolságtól is, mert annak megtételéhez is erő kell a hajításkor, és nagyobb távolságra nagyobb erőhatás szükséges, és az benne lesz a vízszintes irányú erőben. Sőt beállítható azonos erőhatás a célra különböző tömegű lövedékeknél is, ha egy 1 kg-os lövedék nagyobb távolságról ér célba, és egy nagyobb, egy 10 kg-os meg arányosan közelebbről. Szóval a lövedék tömege és a céltávolság együtt számít a célnál.


"Mert ugye magas röppályán tüzel..."


Főként a vízszintes erő és sebesség összetevő fog működni benne, de a függőleges sem elhanyagolható. A függőleges erő elképzelhető, hogyha a röppálya mondjuk 30 m magas ívű, akkor arról a 30 m-ről esik lefelé a kő, az az erőhatás is benne összegződik amikor célba ér. És az sem kicsi önmagában sem, mert a két erő, a vízszintes és függőleges összegződik..

2021. jan. 29. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
Talán még egy példa ami érzékelteti, hogy a kő tömege és sebessége, vagyis a megtett távolság is együtt számít. Mondjuk van egy hagyományos tükör, nem biztonsági üveg, sima üveg és a falon van. Van egy 1 cm-es vasgolyó és egész közelről, 1 cm-ről lazán éppenhogy rápöccintjük. Akkor még nem törik be, csak koppan egyet. De ha akár egy magasabb íven is dobjuk 10 méterről, ahhoz akkora erő kell, hogy betöri. Szóval nem csak a kő tömege számít, hanem a kezdő és így érkezési sebessége is (távolság), együtt a kettő.
2021. jan. 29. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!