Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a lényege a diódának meg a...

Mi a lényege a diódának meg a tranzisztornak?

Figyelt kérdés

Józan paraszti ésszel valaki le tudná írni.

Oké, félvezetők, szennyezik őket, de most mi az értelmük?

Ilyen áramköri kapu lenne?


Meg mi akar az lenne, hogy adok rá feszültséget?

Honnan jön az a feszültség?


Köszönöm


2021. jan. 11. 20:12
 1/9 anonim ***** válasza:

dióda: egyik irányba vezet, másik irányba nem

tranzisztor: a bázisára kapcsolt feszültségtől függően vezet

Lehet belőlük erősítőt, logikai kaput meg kb. bármit építeni.

(Leegyszerűsítve, de a kérdés is csak távolról repült rá a témára...)

2021. jan. 11. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Én is épp ezzel a témakörrel szenvedek :'D Jó látni, hogy nem csak nekem "tetszik" :D
2021. jan. 11. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A dióda akkor vezet, ha anódjára pozitívabb feszültség kerül, mint a katódjára, fordított irányban nem vezet. Ezt a tulajdonságát alapvetően egyenirányításra lehet felhasználni. Egyenirányítás: váltakozófeszültség egyenfeszültséggé alakítása. Az elektronikus készülékek egyenfeszültséggel működnek, az egyenfeszültséget a tápegységben levő diódákkal állítják elő.

A bipoláris tranzisztor áramerősítő eszköz. A lényege, hogy a kimeneti áramát (ez a kollektoráram) egy jóval kisebb árammal (ez a bázisáram) lehet folyamatosan vezérelni. Ezt a tulajdonságát különféle erősítőkben lehet felhasználni. Az erősítő a kicsi, gyenge jeleket erősíti fel. Például egy rádiókészülékben az antenna által felfogott igen kicsi feszültséget több, különböző (rádió-, közép- és hangfrekvenciás) fokozatban erősítik fel, akkora feszültségre és teljesítményre, hogy végül képes legyen a hangszóró megszólaltatására. A tranzisztor kapcsolóként is működhet. Ilyenkor csak két állapotát használják. Ez a két állapot a lezárt állapot (nem vezet) és a nyitott állapot (vezet). A lezáráshoz a bázis nem kap áramot, a teljes kinyitáshoz megfelelő nagyságú bázisáram szükséges. E tulajdonsága kapcsolóüzemű tápegységekben, digitális áramkörökben használható.


„Meg mi akar az lenne, hogy adok rá feszültséget? Honnan jön az a feszültség?”

Hordozható készülékeknél elemekből, akkumulátorokból, helyhez kötött és általában nagyobb teljesítményt igénylő készülékekben a hálózati feszültség közvetlen vagy átalakítás utáni egyenirányításával, szűrésével, esetleges stabilizálásával.

2021. jan. 11. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A második hozzászólónak ajánlom YouTube-on a hobbielektronika csatornát.

Primusz úr nagyon jó!

2021. jan. 12. 08:27
 5/9 anonim ***** válasza:
Egyébként tényleg nem magyarázzák el az iskolában. Vagy legalábbis amikor én jártam oda (pár évtizede), akkor nem tették. Tanultuk a nem tudom milyen rétegeket, lyukvezetést, meg mifenét, de hogy mi értelme (volt) az elektroncsőnek, meg a tranzisztornak, azt nem mondták el. Apám rádióamatőr volt, folyton forrasztott, erősítőket bütykölt, és egyáltalán nem titkolta, hogy mit csinál, én mégis meglett ember voltam már, amikor megértettem, hogy mire való az áramkörben egy “tranyó”.
2021. jan. 12. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nem néhány évtizede, most 2020-ban is szaroznak.
2021. jan. 12. 11:18
 7/9 anonim ***** válasza:

Sajnos angol cikk, de vannak jó ábrák.

[link]

[link]

[link]

2021. jan. 12. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Tény, hogy tradicionálisan ezt a témát nem tankönyvekben lehetett megtalálni, hanem szakkönyvekben. Mint ez:

[link]

Az ember megvette, tanulmányozta, és kért az apjától egy húszast tranzisztorra, ellenállásokra meg kondenzátorokra, mert 13 évesen még nem volt önálló keresete, aztán forrasztott.

Azt meg nem nagyon hinném, hogy olyant kérdeznek vizsgán, ami nem volt a tananyagban.

2021. jan. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kötözködésként írom, legalább 8 fajta tranzisztor létezik.

1) Bipoláris. ( A legrégebbi.)

2) jFET

3) Kiürítéses ( Depletion mode ) MOSFET.

4) Növekményes ( Enhancement mode) MOSFET.

Mind ezekből van p, és n változat.

Amit az #1 Válaszadó írt, " tranzisztor: a bázisára kapcsolt feszültségtől függően vezet" leginkább a növekményes MOSFET-re jellemző.

A hagyományos bipoláris tranzisztor a bázis felől az emitter felé folyó áram hatására kezd vezetni. / Annyiban igaza van az #1 Válaszadónak, ha a bázisra feszültséget adunk, folyni kezd valami áram is./

Ha valakit érdekel írok még bővebben.

2021. jan. 19. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!