Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Amikor felforralunk pl. vizet...

Amikor felforralunk pl. vizet akkor a molekulák gyors mozgásától lesz forró a víz ? Mikor isszuk vagy eszünk akkor miért fújjuk, az lelassítja a molekulákat?

Figyelt kérdés
2020. nov. 23. 17:11
 1/9 lali24 ***** válasza:
18%
lényegében igen.
2020. nov. 23. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%

Nincs ilyen oksági összefüggés. Nem attól lesz forró, hanem a forróság azt jelenti, sok hőmennyiséget vett fel (mondjuk a tűzhely lángjától), és ez a nagyobb hőmennyiség a molekulák intenzívebb mozgásában vehető észre. A fogalmazás nagyon nme mindegy, más szavaknak más a jelentése.

Amikor nincs tovább hőközlés, a környezetéhez képest sokkal melegebb étel azonnal elkezdi átadni a többlethőt a környezetének. Röviden, hűl. De nem túl gyorsan, mi meg türelmetlenek (éhesek, szomjasak) vagyunk. A hőközlés úgy történik, hogy egyes intenzívebb mozgást végző molekulák kilépnek a környezetbe. Ezáltal a közvetlen környezet melegebb lesz, ez a hőt képviselő molekula(tömeg) nem nagyon távozik, ezért lassú a hűlés. Ha viszont ráfújunk, ez a légmozgás odébbsodorja a hőt képviselő molekulát, ezáltal a melegebb ételből lehetőséget adva újabb kilépőnek.

Ugyanez a helyzet például, ha csak kissé van hűvösebb, egy szál ingben kicsit borzongunk (hőt gyártunk), de megvagyunk. Ha viszont feltámad a szél, nagyon gyorsan felvesszük a pulóvert. Ugyanis a testünk némi hővel felmelegíti a közvetlen környezetünkben lévő levegőt, ami onnan csak lassan távozik, ha nem nagy a hűvösség. Ezért a borzongásunk keltette mikrokörnyezet elviselhetővé teszi a helyzetet. A feltámadó szél azonban ezt elfújja, annyi hő folyamatos pótlására viszont a testünk hatalmas reszketéssel válaszol,jelezve, hogy ebből baj lesz.

2020. nov. 23. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%
A forró ételek, italok felmelegítik a körülöttük levő levegőt, persze csak egy kisebb rétegben, amit kis túlzással egy idő után nem tudnak tovább melegíteni, ezért az étel-ital nem hűl tovább. A fújogatással hűvösebb levegőt juttatsz a felmelegedett helyére, amit újra fel tud melegíteni, és ezzel hűl.
2020. nov. 23. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Illetve "elfújjuk" az ott lévő telített vízgőz réteget, ami megint segíti a további párolgást.
2020. nov. 23. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 lali24 ***** válasza:

basszus, ezt alaposan elnéztem!

felületesen olvastam és nem vettem észre, hogy a kérdező összekeveri az okot az okozattal.

jogos a 0% :(((

2020. nov. 23. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

Lehet, hogy szükségtelenül büfögök bele, csak nem tudom, a kérdezőnek milyen szinten kell a válasz. Azok jók, csak lehet, hogy egy zippelt verzió most érthetőbb.


- A hő, a hőmérséklet maga a molekulák gyorsabb mozgása.

- A fújás elviszi a még meleg elpárolgott gőzréteget, így még több tud elgőzölögni és ezzel hűteni.

2020. nov. 24. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Azért gondoltam így, mert a mikrohullámú sütő működését így magyarázták és én ebből indultam ki. Azt mondták, hogy a molekulák mozgását felgyorsítja . Ebből következtettem, hogy melegítésnél is talán ez történik.

De köszönöm a válaszokat !

2020. nov. 25. 09:33
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

"Azt mondták, hogy a molekulák mozgását felgyorsítja . Ebből következtettem, hogy melegítésnél is talán ez történik."

A következtetés jó. Pontosan ez történik.

2020. nov. 25. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszcsi !
2020. nov. 25. 12:47

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!