Esztergálás, mechanikai kérdés ?
Egy célgépet kellene csinálnom 15 - 30 mm átmérőjű műanyagok esztergálásához, alátét, távtartó jellegű termékek készítéséhez.
Kiinduló helyzet: 1 méteres rúd.
Az anyag megfogó szerkezetet (tokmány) kell jól megcsinálnom, hogy gyors legyen a munkavégzés.
Amire gondoltam az egy centrifugális elven működő szorító egység.
Látott e , csinált e már valaki ilyet ?
Vajon mekkora súly kellhet ahhoz, hogy egy 30-as anyagot képes legyen biztonságosan megszorítani mondjuk egy 800-as fordulaton. Kis beleakaszkodó körmök vinnék át a hajtást. Amire gondolok, hogy egy 20 dekás súly erre képes lehet.
Úgy lenne megoldva, mintha egy 3 pofás tokmány lenne, de itt 2 pofa állítható és lefixálható lenne és a harmadik pofa lenne a mozgó pofa, amin egy egyszerű karon keresztül kapcsolódik a súlyhoz. A centrifugális erő a súlyt radiálisan kifelé kényszeríti, aminek hatására a pofa befelé mozdul és megszorítja az anyagot.
Működés közben , csökkentett a fordulatnál, enged a szorítás, így lehet az anyagot továbbítani, ha felpörgetjük magasabb fordulatra, akkor pedig mehet a forgácsolás.
"Mert ahhoz elég pontosan kell illeszkednie az anyag külsejéhez."
Legalábbis minél kevésbé, annál hosszabb és puhább rugó kell.
De ha a Triumph tengelykapcsoló módján alkalmazod és megoldható a tokmány ilyen kétrészes, egymáshoz képest forgás alatt stabilan elcsavart helyzete (valami súrlódó felülettel az esztergapadon?), akkor elég nagy átmérő-eltéréseket lefedhet.
Én mindenestere biztos megoldásnak továbbra is valami patronszerű megoldást érzek, valami tengelyirányú gyorskioldással, akár a sebességváltó villájához hasonló módon, mondjuk egy szolenoiddal hajtva, az akár programba is tehető.
Na, egyelőre annál maradok, hogy kipróbálom a röpsúlyos megoldást, nagyon ba...a az agyamat, hogy vajon működhet e.
Fogok egy 100-as eszterga tokmányt, ahhoz vannak törött pofáim. 2 ép pofa bemegy állíthatónak, egyről meg leköszörülöm a "menetes" részt, az lesz a csúszkáló pofa.
Ha nem válik be a röpsúly, akkor a tokmányt fel tudom használni a további mechanikához. Végül is azt az 1 csúszkáló pofát is lehet mechanikusan kényszeríteni, hogy hasonlóképp viselkedjen, mint egy patron. Majd beszámolok a tapasztalatokról.
" Végül is azt az 1 csúszkáló pofát is lehet mechanikusan kényszeríteni, hogy hasonlóképp viselkedjen, mint egy patron."
Lehet. Akár éppen úgy, hogy tengelyirányú mozgatást várjon kintről, csúszógyűrűn, villával stb.
Áruld el, miért nem jó neked a megszokott elektromechanikus tokmány?
A lábpedálokat ki lehet iktatni és a szorításra, oldásra használhatók a szabad felhasználású programkódok, ha éppen a gép alapvető programozási jelkészletében nem szerepelnének.
A szálbehúzásra is vannak kidolgozott eljárások, a szorítóerő meg amúgy is állítható a tokmányon, csak adaptálnod kell a kidolgozott eljárásokat, ami persze komoly költséggel járhat, de a megtérülést ki lehet kalkulálni.
"Áruld el, miért nem jó neked a megszokott elektromechanikus tokmány?"
Gondolom nem akarja megvenni, nem két forint.
15,
Ezt nem gondoltad komolyan. Mókusra tankkal ?
Megszületett az első kísérleti tokmány. Abszolút jól teszi a dolgát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!