Esztergálás, mechanikai kérdés ?
Egy célgépet kellene csinálnom 15 - 30 mm átmérőjű műanyagok esztergálásához, alátét, távtartó jellegű termékek készítéséhez.
Kiinduló helyzet: 1 méteres rúd.
Az anyag megfogó szerkezetet (tokmány) kell jól megcsinálnom, hogy gyors legyen a munkavégzés.
Amire gondoltam az egy centrifugális elven működő szorító egység.
Látott e , csinált e már valaki ilyet ?
Vajon mekkora súly kellhet ahhoz, hogy egy 30-as anyagot képes legyen biztonságosan megszorítani mondjuk egy 800-as fordulaton. Kis beleakaszkodó körmök vinnék át a hajtást. Amire gondolok, hogy egy 20 dekás súly erre képes lehet.
Úgy lenne megoldva, mintha egy 3 pofás tokmány lenne, de itt 2 pofa állítható és lefixálható lenne és a harmadik pofa lenne a mozgó pofa, amin egy egyszerű karon keresztül kapcsolódik a súlyhoz. A centrifugális erő a súlyt radiálisan kifelé kényszeríti, aminek hatására a pofa befelé mozdul és megszorítja az anyagot.
Működés közben , csökkentett a fordulatnál, enged a szorítás, így lehet az anyagot továbbítani, ha felpörgetjük magasabb fordulatra, akkor pedig mehet a forgácsolás.
Nem tudom, ez így nekem elég esetleges biztonságnak tűnik.
Patronos fej esetleg?
Szerszámbefogóból kialakítva?
Valami okos gyorskioldással kiegészítve?
Átmérőváltásnál csak patroncsere.
Nem jó a patron, az teljesen kizárt.
Nem teljesen körkörösek a rudak és emiatt az átmérő hullámzik 1 szálon belül is. A másik rúd meg akár fél mm-el is eltérhet. Mindenképp olyan megoldás kell, ami kb 1mm átmérőváltozást elvisel.
Az 50ccm-es robogók is röpsúlyos kuplunggal rendelkeznek és stabilan viszik a hajtást.
Nagy forgácsolási erők nem lépnek fel. Max 2-3 mm átmérőben , max 2-es leszúrókés, max 15-ös csigafúró.
8-10 ezer darabos rendelések mennek el, mert nincs hatékony megoldásom a munkákra.
Nem tudom, nekem továbbra sem szimpatikus ez a röpsúlyos dolog.
Túlságosan fordulatszám-függő a szorítóerő.
Indulásnál nulla, mire befog, a tokmány pörög, a darab nem, amikor befogódik, a pofa beleesztergál az anyagba, amíg nincs szorítás, anyag be tud rezegni...
Az excenteres megfogás oké lenne, de valahogy a főorsó forgásához kéne kötni, valami akár súrlódó átvitellel, hogy a tengelyforgatás nyomatéka csináljon záróerőt, ne a fordulat.
Nem nulla a záróerő indulásnál, egy gyenge rugóerővel állandóan feszíti a pofát az anyagnak, a bemaródásra én is gondoltam. Meg hát ha indulásnál nem áll nagyjából stabilan az anyag akkor hosszirányban elmozdulhat a rázkódástól.
Viszont most eszembe jutott, hogy mi van, ha túlzottan belekapaszkodnak a pofa körmei és a száladagolásnál akadás jöhet létre. Bár, ha a lassabb forgás közben tudok szálat továbbítani, akkor nem tartok ettől.
Gondolkodom még a dolgon, támadt egy másik ötletem is.
Ezt a röpsúlyosat mindenképp megépítem , mivel egy hagyományos esztergába fogva tudom tesztelni, nem annyira vészesen nagy munka.
A két rögzített pofa és egy excenteres szorítós is működhet, egyszerű kis kézi oldással-szorítással.
Csak ha két pofád rögzített, az átmérő-változás elviszi a központosságot.
Ha az átmérő-ráhagyásba belefér, nem gáz.
Nem szeretnék túlzásokba esni. Mivel csak műanyagokhoz használnám, így a lehető legegyszerűbben kell ezt megcsinálni.
Az adagolást is úgy tervezem, hogy maga a hossz szán kúszik rá az anyagra , nem magát az anyagot tologatom. Az anyag axiálisan egy helyben fog állni, így jár a legkevesebb mechanikával. A hossz szán tetején lesz a rövid főorsó + hajtás és még egy rövidke hossz szán , max 50mm-es mozgástartománnyal és annak a tetején a keresztszám, első + hátsó késtartóval. Még lehet, hogy késtartó sem lesz. A késeket simán nekicsavarozom fixen, mivel mindig ugyanazok a kések lesznek használva.
Van egy ötletem.
Egy forgásirányba engedő, másikban megszoruló csavarrugós tengelykapcsoló elve?
Spirálrugóra gondolsz, amelyik radiálisan szétnyílna az egyik forgásirányban ?
Mert ahhoz elég pontosan kell illeszkednie az anyag külsejéhez.
A Diesel motoroknál alkalmaznak szabadonfutós "csapágyakkal" ellátott ékszíjtárcsákat, az is egyik irányban fog, másikban enged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!