Pontosabban mi aza génszerkesztés,GMO? Miért rossz?
Lehet hogy buta kérdés,de én ezt nem értem.
Milyen következményei vannak a génszerkesztésnek?
Pont ugyan az mikor neked azt mondják vasárnap reggel hajnali 5-kor kelj fel ?
Na nővényel is ez történik csak neki mást mondanak például termelj több cukrot hogy édesebb legyél és ehez nem vekert használnak ha nem a dns szerkezetét változtatják meg .
"A fő probléma, hogy a mostani technikánkkal elég vaktában nyúlunk bele a genomba és a cégek nem áldoznak pénzt a lehetséges káros hatások kivizsgálására. "
Miért, a nemesitéssel nem vaktában történnek a génváltozások? És vajon a nemesités során létrejött új genomszerkezetű növények lehetséges káros hatásainak kivizsgálására áldoznak a cégek?
Ezért nem jó érv amiket felhoztál, mert ilyen szempontból semmiben sem különbözik a GMO termék a nem GMO terméktől.
A GMO génmódosított élőlényt jelent (genetically modified organism). Amennyire tudom, nincs általánosan elfogadott definíció arra, mi számít génmódosítottnak, de valamiféle célzott módosításra utal. Tehát ha jól megfürdetjük a sejteket valamilyen Röntgen sugárzásban, és ettől lesz egy csomó új mutációjuk, de ez nem számít génmódosításnak, mert bár megváltozott a DNS, ezek a változások teljesen véletlenszerűek.
A GMO-k legtöbbször olyan élőlények, amelyekbe más egyedből ültettek át géneket. Ez tartozhat ugyanabba a fajba is, de gyakran egy másik fajból szedik a gént (transzgenikus élőlények). Erre jó példa az az E. coli baktérium törzs, amibe beültették az emberi inzulin gént. Jelenleg ilyen baktériumokkal termeltetik szinte kizárólag az orvosi célú inzulint.
A génszerkesztés a génmódosításnak egy olyan változata, amely sokkal célzottabb a hagyományosnál. Ezekkel a módszerekkel jóval nagyobb pontossággal tudják meghatározni, hova épüljön be, vagy honnan vágódjon ki egy DNS szakasz (bár ezzel sem tökéletesen).
(A hagyományos génmódosításnak egy problémája, amire hollófernyiges is utalt, hogy nem nagyon tudták meghatározni, hova épüljön be a bejuttatott gén a gazda DNS-ben, így előfordult, hogy például működő gén közepébe épült be, és elrontotta azt, így rendellenességeket okozott.)
Általánosságban biztos nem rossz, a génmódosítás, legfeljebb annak függvényében, hogy hogyan és mire használjuk. Az egyik potenciális veszély, hogy sokkal gyorsabban jelentősebb változások érhetőek el vele, mint a hagyományos nemesítéssel, így a potenciális káros hatás is nagyobb lehet. De tudtommal az élelmezési célú GMO-kat alaposan ellenőrzik, így azért kicsi az esélye, hogy káros hatásuk legyen. (A hosszútávú hatásokat persze nehéz kiszűrni, de ez kb. mindenre igaz. A criticallbiomass blogon például több példát hoztak olyan, hagyományosan nemesített növényekre, amelyek mérgezők vagy káros hatásúak voltak.)
A másik fő veszély szerintem az ökológiai: ha GMO élőlények kijutnak a természetbe (és szaporodni is tudnak), akkor potenciálisan nagyon drasztikus hatásuk lehet az életközösségekre.
De ahogy írták, a gyógyászatban, biotechnológiában a GMO-k remekül használhatók, kockázat nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!