Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen alakú a legjobb gáztáro...

Milyen alakú a legjobb gáztároló tartály?

Figyelt kérdés

Volt egy műsor évekkel ezelőtt a rádióban. Azt mondta egy valamilyen kutató abban, hogy a BME-én létrehozott egy olyan gáztárolót , ami nem gömb. Az egyedeti professzor elgáncsólta. Azt mondta neki a prof, hogy tudja ő hogy jobb az ő általa tervezett gáztartó tartály, de mivel ő 6 könyvet írt róla, hogy a legjobb gáztároló a gömb, így a diák eredménye az egyetei prof munkáját vonná kétségbe, ezért ő soha nem fogja azt mondani, hogy az jó


Mit hallottál erről?



2020. szept. 12. 18:14
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

"6. Én arra gondolok, ha azonos anyagból, alapanyagokból kellene létrehozni egyet mi lenne a legjobb forma?"


Nincs olyan, hogy legjobb forma. Olyan van ami az adott méretben, felhasználás mellett a leghatékonyabb. Ezért olyan a PB-gázpalack amilyen és nem olyan mint egy acetilén-palack vagy mint egy LNG-tartály egy gázszállítóhajón.

2020. szept. 13. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%
2020. szept. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Annyi igaz, hogy állandó falvastagságnál a gömb-tartály az "egyenszilárdságú" szerkezet, aminek a feszültségeloszlása homogén.


De egyáltalán nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás.


Ahogy már sokan írták is, a felhasználás az egyenszilárdsági követelmény mellé sok egyéb szempontot behoz, ami fontosabb.


Például az, hogy a gömb térkihasználás szempontból nem éppen a legjobb.


Például az, hogy nagy nyomásoknál vagy egyéb biztonsági szempont miatt a több rekeszes tároló optimálisabb.


Extrém példa nagyon nagy nyomásoknál (ahol mondjuk az adott tárolandó térfogathoz szükséges gömbtartály esetén a nyomás túllépné a falanyag szilárdsági határát) például a nagyon sok párhuzamos, kötegbe fogott, kis keresztmetszetű csőből álló tartály.


Szóval sokkal többet kéne tudni az adott esetről, a műszaki körülményekről, hogy megállapítható legyen, jogos-e a prof véleménye.


Ezek nélkül a sztori eléggé gyengén áll a lábán, mint begyöpösödött profokat leszóló anekdota.

2020. szept. 14. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Wadmalac ***** válasza:
55%

Én spec egy másik BME-s sztorit tudok, ami megtörtént.


Volt egy tipikus tervezési-méretezési éves vizsgamunka (nekem is később): tervezzen autóemelőt.

Meg volt adva mindenkinek egyénileg a jármű tömege, alvázmagassága, szükséges emelési magassága és innentől a szerkezeti kialakítás, a szilárdsági méretezés, minden nyitott volt.


Egyik diák tervezett egy hermetikusra impregnált erős szövetzsákot, aminek száját rá lehetett húzni a kipufogócsőre, a zsákot a kocsi alá dobni és kövér gáz, amíg a zsák felfúvódva megfelelő magasságra emeli a kocsit.


El kellett, hogy fogadják, mivel megfelelt a kiírásoknak.


De következő évtől módosult a kiírás.


Tervezzen MECHANIKUS, KÉZI ERŐVEL hajtott emelőt, ami....


:)


Amúgy a vizsgamunka bekerült a BME irattárába, aztán valahogy onnan kikerült és íme, Kínából mit tudsz rendelni:

[link]

2020. szept. 14. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 2*Sü ***** válasza:
100%

@Wadmalac:


Teljesen offtopic, de valami hasonlónak az ellentéte zajlott le, mikor programozásból vizsgáztam. Volt x darab feladat, megírtuk a programocskákat, aztán a tanár ott helyben értékelte őket.


Az egyik feladat ez volt: Írjon programot, ami kiírja 1-től 200-ig a prímszámokat. Az egyik diák feladatának értékelésénél a tanár azt mondta: „Nézzék meg ezt…”. A Pascal kód – gondolom programozói tudás nélkül is érhető – ez volt:


begin

writeln('2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37,41,43,47,53,59,61,67,71,73,79,83,89,97,101,103,107,109,113,127,131,137,139,149,151,157,163,167,173,179,181,191,193,197,199');

end.


Mindenki elkezdett röhögni. Nyilván mindenki ciklusokat írt, osztott, szorzott, maradékot számolt, optimalizált, stb… Ez a srác meg felment a netre – akkoriban annyira nem volt elterjedve a net, hogy ez triviális lett volna –, keresett egy listát prímszámokról, bemásolta a programba és egyetlen kiíró utasítással kiírta. Ahogy mondtam, mindenki röhögni kezdett. A tanár viszont azt mondta: „Mit röhögnek? Mi volt a feladat? A program írja ki 1-től 200-ig a prímszámokat. Kiírja? Igen. Tehát a program tökéletesen végrehajtja a feladatot. Ezerszer gyorsabban, ezredannyi processzoridőt felhasználva, alig több memóriát használva teszi ezt meg, mint az önök programjai. Ráadásul a program írója valószínű 10-szer gyorsabban végzett is ezzel a feladattal. A hibázási lehetőség is kisebb. A gyakorlatban néha nem a legcizelláltabb, legkreatívabb megoldások a legjobbak, néha a legbutább megoldás lehet akár a legcélravezetőbb is. Az önök programja persze könnyebben módosítható úgy, hogy 1000-ig, vagy 10000-ig írja ki a prímeket, ez a program meg nem, de ez egy vizsga, aminek nem lesz második fordulója, ezt a programot nem kell továbbfejleszteni. A feladatkiírásnál sem volt ilyen szempont. Tehát joggal kapja meg a feladatra a maximális pontszámot.”

2020. szept. 14. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 2*Sü ***** válasza:
100%

Visszakanyarodva ontopic témába…


Ugye a gömb akkor ideális forma, ha minden más dologtól eltekintünk. De pl. azt a gömböt meg is kell tartani. Nyilván van gravitáció is. #12 által belinkelt képeken sem gömb alakúak a tárolók, hanem mindenféle oszlopokon állnak. Ilyen szempontokat nézve már egyáltalán nem biztos, hogy a gömb a legideálisabb forma.

2020. szept. 14. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Kicsit off, a prímprogram alapján.

Még méréstechnikán kaptam feladatot, hogy mérési pontokra a távolságnégyzetek minimumával helyezzünk egyenest.


Na erre van valami mátrixos képlet, amit a mai napig nem tanultam meg, ott sem tudtam. Ezért felírtam a négyzetes távolságra az egyenlet paraméteres egyenletét, öt mérési pontnál nem volt egy túl hosszú képlet, aztán szélsőérték-számítás, kétszer lederiváltam, szépen kijött a meredekség, tengelymetszet értéke.


Amikor kikaptam a javítást, rajta volt a maximális pont, a tanár ezen megjegyzésével:


- Tetszik, hogy a szükséges képlet ismerete nélkül is megoldotta a problémát, a megfelelő pontossággal, ezért megadom a 100%-ot.

- Azért kíváncsi lennék, mit csinál, ha nem öt, hanem 30 mérési pontot adok meg.


:D

-

2020. szept. 14. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!