Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Úgy tudom, hogy a legjobb...

Úgy tudom, hogy a legjobb hatásfokú napelemek kb 20-22%-ak. Mi az oka, hogy nem lehetnek 100 %-os hatásfokúak? Lehet remélni, hogy majd egyszer a távoli jövőben elérik ezt?

Figyelt kérdés
2018. okt. 30. 14:11
 1/8 anonim ***** válasza:
87%

100%-os hatásfoka nem lehet a napelemnek, sem most, sem később. Soha nem lesz képes rá, hogy a napfényből beérkező összes energiát elektromos energiává alakítsa, mindennemű veszteség nélkül. (de ez nem csak a napelemekre vonatkozik, más energiaátalakulások sem mehetnek végbe 100%-os hatásfokkal)

A hatásfok legnagyobb korlátját a Nap spektruma jelenti. Nagyon széles spektrumú a hozzánk eljutó napfény, viszont a napelemcellák p-n átmenete csak egy szűk energiatartományban működik jól, az ennél alacsonyabb vagy magasabb energiájú fotonok hatására nem történik töltésszétválasztás. Persze be lehet lőni úgy az átmeneteket, hogy szinte a teljes spektrumot lefedjék, viszont a félvezetőtechnika jelenlegi állapota szerint piszok drága olyan félvezető elemeket gyártani, amelyekben többféle átmenet egyszerre van jelen.

2018. okt. 30. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A 100% hatásfok elérését a fizika törvényei (termodinamika főtételei és azok következményei) tiltják.
2018. okt. 30. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Értem.Köszi a válaszokat.

De akkor legalább 50%-os hatásfok elérhető valamikor, elfogadható előállítási áron?

2018. okt. 30. 17:05
 4/8 anonim ***** válasza:
A napfény teljes spektrumának energiacsúcsa a látható fény tartományában van. A szilícium napelemek spektrális érzékenysége ebbe a tartományba esik. A számítások szerint a szilícium elméleti maximális hatásfoka a napsugárzás teljes energiatartamára nézve 33-35%. A kereskedelemben jelenlegi legjobb hatásfokú napelem a Panasonic HIT napelem 21,8% modul hatásfokkal, a cella hatásfok kicsit nagyobb, kb 23%. Ezek szerint a spektrális érzékenységre számítva már 70% hatásfok körül járnak, ami azért nem olyan rossz.
2018. okt. 30. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az 50%-os hatásokú napelem már létezik, viszont nagyon drága , egyrészt az anyaga miatt (főleg Gallium-Arzenid egykristály) illetve a gyártási technológia miatt.

Az 50% vagy annál nagyobb hatásfok csak fénykoncentrátoros, és több P-N átmenetes napelemekkel valósítható meg. (megközelítik az 50%-ot)

link itt: [link]

2018. okt. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"5" A koncentrátoros napelem egy parasztvakítás. Amit linkeltél, az egy harmadik generációs vékonyfilm napelem, ami normál körülmények mellett max 12-13% hatásfokú. Pár éve még szereltem az ebből létező csúcsmodellt,a SOLIBRO gyártotta. 500-1000 napfénykoncentrátorral felvitték a hatásfokát közel 90%-ra. Óriási teljesítmény 1000 X napfény=7 X teljesítmény. Ez kb az, amikor megmagyarázzák, hogy a vákuumcsöves napkollektornak a síkkollektorral szemben sokkal nagyobb a hatásfoka, bár ugyan akkora teljesítmény eléréséhez kétszer akkora felület kell neki.

A szilícium-kristályos napelem úgy néz ki egyeduralkodó lesz, mivel korlátlanul van szilícium, és olcsó, könnyen tömeg-gyártható. A hibrid vékonyfilm elemeknél azzal hogy többféle félvezetőt próbálnak integrálni a modulra nyilvánvalóan az a cél, hogy növeljék az elnyelt spektrumot, de ennek nagy az ára. Indium-Gallium-Germánium meg még mindenféle egzotikus nyersanyag, egyik sem olcsó, és nincs is belőlük sok. Ezeknek a paneloknak az előállítása pedig annyira környezetszennyező, hogy a gyárakat már kitelepítették Európából valahova Ázsiába, ott nincsenek szem előtt. Az érdekes az egészben az, hogy négy-öt éve már eldőlt, hogy a kristályos modul mellett labdába sem rúghat a vékonyfilm (annyira leestek a kristályos modul árak), nálunk meg éppen most akar valaki telepíteni egy ilyen gyárat. Biztos valahol van raktáron egy beládázott leszerelt gyártósor ócskavas-árban, és itthon jól el lehet kérni majd a felszereléséért egy csomó támogatást. Majd akkor esnek pofára, amikor nem veszi meg senki 50 ezerért a 100 Wattos moduljukat, mert 40 ezerért kap 270 Wattos kristályosat dupla élettartammal.

2018. okt. 30. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

Még örülni lehet, a Peltier-elem hatásfoka még xarabb.


Olvastam nemrég valami cikket fénykatalizált vízbontásról, 70% körüli hatásfokkal. Persze az is csak az áramfelhasználásra nézve igaz, de energetikában nagy jövője lehet, ha a napelemek energiáját ilyen hatásfokkal tudnánk TÁROLNI hidrogén formájában, az jócskán kisegítené a napelemek viszonylag alacsony hatásfokát.


Amúgy persze, nem jó, hogy a napelem hatásfoka nem magasabb, de ne feledjük, hogy ez egy amúgy full veszteségbe menő energia, ebből bármi jobb a nullánál.

2018. okt. 31. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kérdés, hogy a kérdező milyen hatásfokról beszél? Mert ma már megjelent egy olyan fogalom (néhány gyártónál és terméknél), hogy "gazdasági hatásfok". És úgy számolnak, hogy gazdaságilag nézik (pl. kazánnál, hogyha elégetnél benne x m3 gázt mennyi hőt tudna hasznosítani jelöljük Px-el, de az y cég kazánja Py-hőt, majd leírja, hogy az övék 105%-os mert Py/Px=1,05, lehet, hogy "gazdaságilag" ki is jön, de termodinamikailag lehetetlen). Láttam ilyen marketing bullshitben már napelemre is leírva 110%-os hatásfokot. Ott is nyilván egy másik termékhez mérték és abból jött ki, hogy az övék 110% (azaz 10%-al több energiát tud előállítani).

Ha ebből a megközelítésből nézem akkor kb. azt kéne mérni, hogy egy adott telepítési helyen várható összes energia (a napelem életciklusára, de legalább 5 évre) hány kWh. Majd megnézni, hogy mennyibe került a beruházás+karbantartás. És ebből kiszámolni, hogy 1kWh hány forintba került. Ha ez a szám kisebb, mint amiért most az ELMŰ/EON/bárki adja a villanyt megéri (esetleg befektetésként kalkulálva, hozzá számítva a hitelt/kamatot), ha ez a szám nagyobb akkor nem éri meg. Itt úgy gondolom sok értelme nincs termodinamikai hatásfokkal bajlódni, mert ott meg amit írtatok is elszállnak a költségek.

2018. nov. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!