Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a Hold egy gömbtükör...

Ha a Hold egy gömbtükör lenne, mekkorának látnánk benne a Napot és a Földet?

Figyelt kérdés

Azon is gondolkozom, hogy hol látnánk benne őket. A Földet gondolom mindig középen, de a Nap csak telihold tájékán lenne középen, félholdnál egy apró éles pont lenne a Hold szélén, félholdnál kisebb fázisban pedig egyáltalán nem is látnánk rajta a napot, csak magunkat.


Nem tudom hogy kéne kiszámolni, hogy mekkorának látszana benne a Föld. A Nap gondolom változó, mert a gömbtükör a szélei felé haladva egyre jobban kicsinyít.



2020. szept. 8. 12:23
 1/5 A kérdező kommentje:

Agyaltam a kérdésen, és arra jutottam, hogy alig lehetne látni benne a Földet. Számításaim szerint akkorának látszana, mint egy 30 kilométer átmérőjű kráter. Ez 0.29 szögperc látszólagos átmérő, kisebb mint az emberi szem felbontása, kisebb mint a Jupiter Földtávolban.


Tehát nem lehetne semmit kivenni, gyakorlatilag egy változó fényerejű csillagnak látszanánk a Hold közepén. A Nap még ennek is csak a negyede lenne, persze sokkal nagyobb fényerővel.


Ha valaki szintén utánaszámolt, megoszthatja hogy neki mi jött ki. És még az is érdekes számítás lehet, hogy a Nap ez esetben hány magnitúdós csillagnak látszana.

2020. szept. 8. 14:41
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Én buta vagyok az ilyen számításokhoz, de ha a Hold egy gömbtükör lenne, szerintem javarészt a csillagos űrt tükrözné vissza, közepén a Föld egy kis fehéres-kék maszatnak látszana, a Nap meg a csillag felőli oldal szélén csillanna meg.
2020. szept. 8. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ez utóbbin elgondolkozva, a gömbtükörben a tárgyak nem lesznek se fényesebbek se sötétebbek, csak kisebbek, tehát az a kis pont úgy fog világítani, mint a Napnak egy ugyanakkora térszögű része. A Nap 0.5 fok szögátmérőjű, a tükörholdról visszavert képe 0.0012 fok lenne, a kettő aránya 1:400, annak a négyzete 1:160000. A telihold a nap fényének 1:400000-ede, tehát 2-3x erősebb lenne a Nap 1 pixelnek tűnő kis tükörképe, mint a telihold. Nem rossz.
2020. szept. 8. 15:53
 4/5 A kérdező kommentje:
Ezt még a 2-es válasz előtt írtam. Igen, így van ahogy mondod, de a csillagokat szabad szemmel nem lehetne benne látni, a Napot kivéve. 160 ezerszeresen gyengébb fényűek lennének, mint amúgy, magyarán tök sötétnek látszana a Hold a közepét és a Nap helyét kivéve.
2020. szept. 8. 15:56
 5/5 A kérdező kommentje:

Ezt már csak magamnak írogatom, hogy meglegyen. Ha a Hold gömbtükör lenne, akkor a teljes csillagos égboltot látnánk benne, mégpedig "Lambert azimuthal equal-area" vetületben.

Emiatt a Nap félholdkor nem a Hold legszéléről tükröződne ránk, mint ahogy először gondoltam, hanem lényegesen beljebbről (ott, ahol a fenti vetületben az egyenlítő látható). Félholdnál kisebb fázisban is látszana a Nap, csak egyre inkább a kép szélén.

Mivel a vetület területtartó, ezért a tükröződő nap mindig pont ugyanolyan méretű, és így ugyanolyan fényes lenne rajta, csak az alakja lenne többé vagy kevésbé elnyújtott a fázistól függően, így, csak sokkal kisebb foltként: [link]

Egy utolsó megjegyzés, a Lambert vetület akkor lenne tökéletesen igaz, ha a Hold elhanyagolhatóan kis gömb lenne. A perspektíva miatt nem látjuk a Hold teljes felénk eső félgömbjét, csak egy hajszállal kevesebbet.

2020. szept. 9. 10:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!