Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Számsor arányának megfordítása...

Számsor arányának megfordítása, hogyan?

Figyelt kérdés

Vannak számsoraim, amelyekhez kapcsolnom kell egy értéket, mégpedig úgy, hogy mindig az adott számsor maximum értéke legyen 1, a többi értékhez pedig az 1-nek akkora hányadát rendelem, amekkora hányada az érték a számsor maximumának. Szóval lényegében a számsor minden elemét a számsor maximumával osztom.(Példa: 12-> 1; 6-> 0,5)


Vannak viszont olyan számsorok, amelyeknél a legkisebb érték a legjobb, ezesetben a legkisebb értékhez kell rendelnem az 1-et, a többihez pedig az egynek akkora hányadát, ahányszorosa az adott érték a számsor maximumának. (Példa: 2->1; 8-> 0,25)


A kérdésem az, hogy ezt hogy a legegyszerűbb elvégezni?

Kiszámoltam, és az arányokat visszaellenőrizve ki is jött jól, viszont úgy érzem, hogy talán túlbonyolítottam, ezért a legegyszerűbb megoldásra lennék kíváncsi.



2020. aug. 26. 10:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Őszinte leszek: rohadtul nem értem, hogy mégis mi a kérdés, de írok valamit, hátha segít xD


Első esetben látható, hogy a számsor elemének és a hozzárendelt ]0,1] közötti számnak a hányadosa állandó. 12/1 = 12 és 6/0,5=12.


Fordított esetben pedig a szorzatuk. 2*1=2 és 8*0,25=2.

2020. aug. 26. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Igen, közben rájöttem.


Annyi, hogy a második esetben először nem a maximummal osztok, hanem a maximumot osztom az adott értékekkel, ezel megfordítva az arányokat. Ezután pedig ugyanúgy tudom osztani az új számsor maximumával, az arányokat megtartva 0 és 1 közé redukálva az összes értéket.


Köszönöm azért a választ

2020. aug. 26. 11:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!