Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A jelenleg legelterjedtebb TN...

A jelenleg legelterjedtebb TN rendszer nem lenne biztonságosabb, ha nem földelnék a transzformátor csillagpontját?

Figyelt kérdés

Minden szakirodalomban arra hivatkoznak hogy üzemi okok miatt földelik a transzformátor csillagpontját, de ha nem így lenne akkor testzárlat esetén, érintéskor nem tudna áramfolyni az emberen a talajon a trafó felé. (Hiszen nem tud kialakulni áramkőr)

Csak akkor lehetne baj ha két készülék egyidőben testzárlatos és a két készüléket egyszerre fogja meg valaki, aminek jóval kisebb az esélye.

Ebben az elméleti kérdésben tud nekem valaki segíteni?

Köszönöm


2020. aug. 23. 14:27
 1/4 Szirty ***** válasza:
100%

Folytasd a gondolatkísérletet...

Tegyük fel van egy földfüggetlen közcélú elektromos hálózatunk amit több tízezer fogyasztó terhel. Mindent beleértve a közvilágítást és az összes háztartás és ipari gép összes csatlakoztatott berendezését.


Az egyik egy szép napsütéses reggelen földzárlatos lesz. Vagy akár a kábel valahol beázik, megsérül, belenő egy fa, stb.

Mi történik? Nagyjából semmi, minden működik tovább, senki semmit nem vesz észre.

De innentől a hálózat elveszíti a földfüggetlenségét és nem kell már két embernek a konnektorba nyúlni az áramütéshez, egy is elég.

2020. aug. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
14%

Ezek azért nem egészen így vannak.

A készülékeket már 70 éve is le kellett földelni, méghozzá úgy, hogy kettős földzárlat esetén az egyik (legalább) kikapcsolódjon, ha a megengedett érintési feszültségnél nagyobb áll elő.

Másfelől meg az egyszeres földzárlatot is jelezni kell valaminek, és akkor azt meg kell keresni. Itt nem arról van szó, hogy vidáman megy még egy negyed évet a verkli, hanem arról, hogyha (szombaton) este 10-kor bejön egy földzárlat, akkor legkésőbb (hétfőn) reggel a munkába jövő személyzet megkeresi, és ütemezetten kikapcsolnak és javítanak. Az előny annyi, hogy nem sül bele az olvadt izé az olvasztó izébe, satöbbi.

Harmadfelől meg a veszélytelen érintés az csak egészen kis hálózatoknál igaz. Egy telepnél (cukorgyár, stb) több amper hibaáram is összejöhet. Csekély vigasz lenne a temetésen, hogy a pap megemlíti, hogy nem wattos, hanem kapacitív áram vágta agyon.

2020. aug. 24. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Az IT rendszer (szigetelt csillagpontos) üzemeltetésének elég szigorú szabályai vannak. Sok helyen használják (pl. bányák, műtők stb.). Nagy odafigyelést igényel, pont azért amit Szirty írt. Csak egyszeres hiba esetén véd. Műtők esetén ezt úgy oldják meg, hogy több egymástól is független elválasztott hálózat van egy műtőben.
2020. aug. 24. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Na, a #2-ben melyik állítást tartja valaki kétsejtű nem helyesnek?
2020. aug. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!