Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik a legnehezebb matematik...

Melyik a legnehezebb matematikai egyenlet vagy számítás?

Figyelt kérdés
Mik a neveik annak a matematikai egyenleteknek vagy számításoknak amik már a legbonyorultabbak? És miért van az hogy bizonyos matematikai számításokat évetizedekig tartana kiszámolni? És van olyan weboldal ahol rengeteg matematikai egyenlet van (legmagasabb fokú)!? Válaszokat előre is köszönöm :)

2020. aug. 9. 21:54
 1/7 anonim ***** válasza:
31%
2020. aug. 9. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
55%
Szerintem a még nem igazolt fizikai elméletekhez való számítások. Mint a sötét anyag, vagy a húr elmélet. De pont ezért megoldatlanok...
2020. aug. 9. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
81%

Egyenlet nehézsége nem egyenlő a számítási időszükséglettel. Gondolj egy másodfokú egyenletre. Mennyi ideig tart megcsinálni? Papíron, számológéppel fél perc sincs, ha nem kell rendezni. Egy harmadfokú már több perc is lehet, mert jóval hosszabb a megoldóképlete. Negyedfokúnak meg már neki se állunk, mert arra nincs megoldóképlet, számítógép nélkül megoldani lehet hetekig tartana. De nem azért, mert annyira nehéz lenne. Fel lehetne írni egy 120-ad rendű egyenletet is, az is ugyanolyan nehéz lenne mint egy másodfokú, csak a megoldási időszükséglet lenne baromi nagy.

A legtöbb matematikai számítás elvégzése ma már numerikus módszerekkel történik. Ez lényegében azt jelenti, hogy mondjuk adott egy egyenlet, a benne szereplő változók értékeit addig módosítjuk, amíg a kívánt eredményt nem kapjuk. Kiválasztunk valamilyen értékeket, kiszámoljuk a végeredményt, ha nem jó akkor újakat választunk, újra kiszámoljuk, ha az sem jó akkor megint újat választunk és így tovább. Ez a módszer a változók számának növelésével drasztikusan megnöveli az időszügségletet. Egyedül akkor vagyunk bajban, ha egy számítási papíron nehezen elvégezhető ÉS nem algoritmizálható, minden más esetben nem igazán beszélhetünk számítási nehézségről.

2020. aug. 9. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
79%

A negyedfokú egyneletnek van megoldóképlete, sőt, már a XVI. században is ismert volt:


[link]


Ahogyan a linken is látható, ötöd- és nagyobbfokú (polinom)egyenleteknek nincs megoldóképlete. Ez csak annyit jelent, hogy általában nem tudjuk a megoldásokat pontosan megadni, viszont vannak különböző közelítőmódszerek, amikkel egészen közel lehet jutni hozzájuk. Ilyen értelemben lehet megoldási sebességről beszélni.


De például vehetnénk az


x^10 + y^10 = z^10 diophantikus egyenletet, vagyis azokat az x;y;z egészeket keressük, amik igazzá teszik az egyenletet. Triviális (magától értetődő) megoldásokat könnyű találni, hogyha valamelyik ismeretlen értéke 0, viszont ha egyik sem 0, akkor már lehet törni a fejünket; akárhogyan számolunk, egyszerűen nem tudunk megoldást találni, pedig "csak" egész megoldásokat keresünk. Aztán nagy nehezen bebizonyították a Nagy Fermat-sejtést, és csak ebből tudhatjuk, hogy több megoldása nincs ennek az egyenletnek.

2020. aug. 10. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
33%

"A legtöbb matematikai számítás elvégzése ma már numerikus módszerekkel történik."


Gondold át még egyszer mit beszélsz! A tudományágak közül a fizika támaszkodik legjobban a matematikára, mint tudományágra. Márpedig ott olyan számításokat kellene megoldani, amiben van teszem azt 20-50 vagy még ennél is több ismeretlen. Ezt lehetelten numerikus módon megoldani, éppen ezért nem is használják. A numerikus számítás nagyjából az általános képletek megoldásáig terjed, bármi bonyolultabbra nem alkalmas.

2020. aug. 10. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:
Mondjuk a Navier-Stokes-egyenletek? Vagy mondjuk a Calabi-Yau terek leírása? Esetleg a Riemann-függvény zérushelyeinek keresése?
2020. aug. 12. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
34%
A legnehezebb a PI kiszámítása. Komoly gépparkok számolják és még mindig nincs vége.
2020. aug. 16. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!