Az egyenletekben hogyan lehet megkülönböztetni a mínuszt a kivonás jeltől?
Az a helyzet, hogy sokszor tévesztem a mínuszt és kivonás jelet, így szeretnék magyarázatot találni erre a kérdésre. Esetleg a zárójeles megoldás lehetséges?
3+4-(-3) = x Vagy csak szimplán -3-at írunk?
A válaszokat előre is köszönöm!
A zárójelezés a szokásos.
3 + 4 - (-3) = 10
3 + 4 -3 = 4
Csepp különbség...
Muszáj zárójelet írnod, nekünk el sem fogadták máshogy. Utána meg ugye egyszerűsíteni kell.
- - =+
- + =-
+ - =-
+ + =+
-(-3)
Itt a külső jel negálja a zárójelben lévőt, ezért lesz pozitív. Ha igazán meg akarod érteni, tanulj egy kis logikai alapot, onnantól világos lesz.
Imádom, amikor egy egyszerű kérdést felsőbb matematikával magyaráznak, pláne, amikor úgy adják elő, hogy anélkül meg sem lehet érteni...
Hogy miért „negálja”, az egyszerűen a definícióból kiderül; az x szám ellentettje alatt a -x számot értjük. Például a -5 szám ellentettje alatt a -(-5) számot értjük (a zárójel valójában a műveletijel-torlódás elkerülése miatt kell, illetve praktikus okból is; véletlemül akár össze is folyhatna a két negatív jel, így csak egynek olvasnánk, és ezt küszöböli ki a zárójel). Viszont tudjuk, hogy a -5 ellentettje a +5, így kénytelen-kelletlen -(-5)=+5.
Ez a rövid története „mínuszmínusz”-nak.
Az eredeti kérdésre; a kivonás minden esetben két szám között áll, míg a negatív előjel csak egy szám előtt (illetve elszeparáltan, zárójelben).
Muszáj a zárójel!
1.)
Pl. az jó, hogy:
5 - (-5) = 5 + 5 = 10
De az nem jó, hogy:
5 - -5 = 5 + 5 = 10
Mármint helyes lenne, de két negatív előjel nem kerülhet egymás mellé zárójel nélkül. Értelemszerűen ez a matematika szabálya miatt van, tehát a zárójelet mind a füzetedbe, mind a számítógépen gépelt formában ki kell tenni, különben nem lesz nyilvánvaló, mit akarsz írni.
2.)
A számoknak kétféle előjele lehet:
pozitív, és negatív
Ha azt mondjuk, hogy előjel, akkor ezen kettő közül valamelyikre gondolunk.
3.)
- Pozitív előjelet nem muszáj jelölni, de megengedett. Tehát ha egy szám előtt nincs előjel, akkor az (megegyezés alapján) pozitívnak kell lennie, ez a szabály a matematikában. A pozitív előjelnek ugyan az a jele, mint az összeadásjelnek.
- Negatív előjelet viszont mindig jelölni kell. Ugyan az a jele, mint a kivonásjelnek, bár vannak könyvek, ahol kicsit rövidebb, mint a kivonásjel, ezzel is jobban érzékeltetik a különbséget, és jobban látszik melyik-melyik. Sok számológép is így működik, a negatív előjel kissé rövidebb, mint a kivonásjel, így könnyebb átlátni pl. egy egyenletet.
4.)
Előjel kizárólag szám előtt lehet, hiszen az előjel mindig egy adott számra vonatkozik, annak egy tulajdonsága. Az előjel egy szám irányát mutatja meg a számegyenesen (tehát hogy negatív vagy pozitív-e az adott szám).
Éppen ezért szám mögött előjel nem lehet, és előjel önmagában is értelmetlen, csak számmal együtt használható.
Két előjel nem kerülhet egymás mellé közvetlenül, csak ha zárójelet rakunk:
+(+(+(+(+5)))) = 5 (ilyenkor a szám jobboldalára is annyi zárójel kerül, mint amennyi a baloldalt van, jelen esetben 4 db zárójel)
-(-(-(-(-5)))) = -5 (negatív számnál ugyan az érvényesül, mint az előbbinél. Itt azért lett negatív az eredmény, mert 5 db negatív előjel negatív előjelet eredményez.) (gondolom érted, hogy miért. : egy mínusz az mínusz mert az ugye önmaga, két mínusz az plusz, három mínusz az mínusz, 4 mínusz az megint plusz, stb.)
+(-(+(-(+5)))) = 5 (itt is pozitív lesz az eredmény, mert a pluszok mindig pluszok, tehát csak a két negatív előjelet kell nézni, az pedig plusz)
Ha ilyen halmozottan vannak műveleti jelek (tehát ha egynél több műveleti jel van egy szám előtt), akkor felcserélhetők.
+(-(+(-(+5)))) = +(+(+(-(-5)))) = 5 (látható, az eredmény ugyan az lesz)
5.)
Műveleti jel és előjel sem lehet egymás mellett zárójel nélkül:
5 - (-5) = 5 + 5 = 10
10 + (-5) = 10 - 5 = 5
- Az előjel közvetlenül a szám előtt szerepel (a szám előtt, tehát a szám baloldalán), és akármennyi lehet belőle, csak ugye kell közéjük a zárójel.
Ezenkívül az előjelet szorosan a szám mellé szokták írni, az adott számmal összetartozik.
- Műveleti jel mindig két szám között szerepelhet csak, tehát mindig két szám kell hozzá, hogy műveleti jelet kirakhassunk, és a műveleti jel mindig a két szám közé kerül! Viszont műveleti jelekből csak egy szerepelhet két szám között! Nincs olyan, hogy 5 + ( + (-5)) = ...
Látható, hogy a műveleti jeleket a számoktól kicsit távolabb (szóközzel elválasztva) szokás (vagy érdemes) írni.
És még egyszer:
Önmagában a műveleti jel nem értelmezhető, csak mindig két szám között van értelműk, és belőlük csak egy lehet két szám között, még zárójelesen sem lehet egymás után írni őket. Pl. 5 + 5 + 5 + 5 nem egyenlő 5 5 5 5 + + + + -vel, ennek az utóbbinak nincs is értelme.
Előző vagyok, pár megjegyzést még hozzáfűznék:
A negatív előjel nem mindenhol rövidebb mint a kivonásjel, valahol pont hogy hosszabb, a lényeg, hogy van, ahol különbséget tesznek a láthatóság kedvéért. De ez nem muszáj, de azt hiszem tankönyvekben láttam már ilyen fajta megoldást.
A másik, amit hozzáfűznék, hogy nem mindegyik szám rendelkezik előjellel. Inkább úgy mondom, hogy van olyan szám, amelynek nincs előjele.
Ez a szám a nulla (0). Nincs előjele, tehát se nem pozitív, se nem negatív. Ezt a matematikában úgy mondják, hogy neutrális (bizonyos helyzetben a neutrálisra mondhatod azt, hogy semleges, de inkább használd a neutrális szót a nullával kapcsolatban).
Tehát a nulla se nem pozitív (tehát nem pozitív), se nem negatív (tehát nem negatív) szám.
Éppen ezért a nulla a legnagyobb nem pozitív szám, és a legkisebb nemnegatív szám.
Részben igazad van.
De nem hiszem, hogy a kérdező egyetemista (vagy főiskolás), hogyha megkérdezi, hogy mi a különbség az előjel és a műveleti jel között.
Azt kérdezte, hogyan lehet megkülönböztetni a mínuszjel (vagyis a kivonásjel) két különböző használata közötti különbséget. Vagyis azt, hogy a mínuszjel mikor szerepel negatív előjelként, és mikor kivonásként (azaz műveletként). Én csak erre reagáltam a hozzászólásommal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!