Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Leszakadó távvezeték - mekkora...

Leszakadó távvezeték - mekkora a valószínűsége?

Figyelt kérdés
Eléggé tartok a távvezetékektől, mert félek a vezetékszakadástól, ezért nem megyek át alattuk, ha lehet. De mégis mekkora az esélye, hogy a nap 24 órájából éppen akkor szakad le egy távvezeték, amikor alatta vagyok, illetve mi kell hozzá (pl. szél) és lehetséges-e, hogy megcsap az áram, ha alatta vagyok (bár ezt nem hiszem), és honnan tudhatom, hogy mekkora feszültségű egy vezeték? Bocs a sok kérdésért, csak eléggé utálom, hogy halálosan félek abban a 10 másodpercben, amikor elhaladok egy vezeték alatt (tehát nem tartósan kell ott tartózkodnom, csak rákényszerülök az áthaladásra). Köszi a segítséget.
2010. aug. 3. 16:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
12%

ha ennyire komolyan félsz tőle,az betegség már....figyelj ha nézel híradót,akkor tudhatod,hogy enm sok esélye van rá,mert ha vki úgy járna,hogy leszakad felette a vezeték,és megcsapja az áram,az egyből híradóba lenne,de én nemsokszor hallok ilyet....normál körülmények között szinte semmi esély arra,hogy leszakadjon...akkor lenne csak,ha elfáradna,de az lehetetlen,met felügyelni kell...mg a fa dőlhet rá,de annakis mennyi már a valószínűsége,ha nem vágják?:D ha meg annyira rossz idő van,akkor inkább ne is menj ki.amúgy nem a feszültség számít igazán,hanem az áramerősség.meg az,hogy milyen ruhába vagy,mert ha gumicsizmába,akkor még ha megis csapna,akkorse halnál bele elvileg,bár leeht megégnél,ahol hozzádér

na végülis az a lényeg,hogy nem azt akartam mondani,hogy gumicsizmába mászkálj,hanem hogy ne foglalkozz már vele!!!!!!egy kisebb meteorit is bármikor emgölhet,mégis leszarod

2010. aug. 3. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
79%
Ilyeneken aggódni? Belédcsaphat a villám derűs égbolt mellett is. Meteor vagy repülő is rádeshet. Szembetalálkozhatsz egy gyilkos méh rajjal. És még számtalan hasonló valószínűségű dolog történhet veled. Aggódj inkább olyan dolgokon amiknek realitása is van.
2010. aug. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
69%

Azért a meteortalálatnak lényegesen kisebb a valószínűsége, mint a vezetékszakadásnak. Persze ettől még nyugodtan sétálhatsz a vezeték közelében normál esetben. Ami viszont fontos nagyon, hogy a már leszakadt vezeték is rendkívül veszélyes lehet! A földnek relatíve nagy az ellenállása, így a leszakadt, de még feszültség alatt lévő vezeték közelében kialakulhat már egy lépésnyi távolságon is olyan nagy feszültségkülönbség, ami a testeden keresztül nagyon komoly áramot tud keresztülhajtani! Fontosnak tartom megemlíteni, hogy ez a távolság a vezeték fekvésére merőlegesen lényegesen kisebb, mint mondjuk vele párhuzamosan haladva. Ha tehát leszakadt vezeték közelében vagyunk mégis kénytelenek lépkedni, a leghelyesebb ha apró (tyúklépéses módszerrel) lépésekkel próbálunk távolodni, és nem merőlegesen a leggyorsabban távolodva, hanem ferdén kisebb szöget bezáróan, de folyamatosan távolodva. Mondanám, hogy a legjobb lenne az egy lábon elugrálás, de az egyensúlyérzéket kíván, és ha mégis leteszed a másik lábad esetleg a kezed, az adott esetben sokkal nagyobb gondot okozhatna ...


Lényeg a lényeg, a vezetéktől csak akkor félj, ha már leszakadt. Teljesen valószínűtlen, hogy pont a közvetlen közeledben szakadjon le ...


maci

2010. aug. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
2010. aug. 3. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
69%
Százalékosan közelebb van a nullához, mint az egyhez, az biztos. Elég jól méretezik ezeket a vezetékeket, még viharokban sem szakadnak le, ha csak nem esik valami rájuk, ami valljuk be, távvezetékeknél nem túl valószínű.
2010. aug. 3. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, tényleg túlságosan aggódok, bár szerencsére más ilyen erős "fóbiám" nincs.
2010. aug. 4. 07:34
 7/17 anonim ***** válasza:
77%

Rengeteg volt a kérdés. Igyekszem nem kihagyni egyet sem.


A távvezetékek vezetéke aluminium. Azaz nem rohad el csak úgy véletlenül. A tartószerkezet viszont acél, ami elrohadhat. Ezt természetesen megfelelő előírások szerint ellenőrizni kell, különösen a nagy távvezetékeken, beleértve az oszlopokat, és azok korrodálás szempontjából legveszélyeztetettebb részeit. A nagy távvezetékek vezetékein a szigetelők előtt és után lehet látni kis fura szerkezetet. Ezek súlyok. Azért vannak rajta, hogy a szél által keltett lengedezést kioltsák, ne tudjon annyira belengeni a vezeték, hogy az veszélyeztesse a környezetét.

A vezeték leszakadására a legnagyobb veszély az ónos eső. Mert ezt a hatalmas súlyt nem bírják el. Ezért ilyen időben valóban nem tanácsos még a kis 0.4kV-os utcai vezetékek alatt sem tartózkodni. No meg fa alatt se, mert egy leszakadó jég nagyot üt... a középfeszültségű távvezeték (faluban kb. 20cm-es szigetelőn álló drót, a sima utcainál 1-2m-rel magasabb oszlopon, vagy annak folytatásán) sajnos lehet elhanyagolt állapotban, ónos esőnél volt rá példa, hogy ilyen leszakadt, de nem lakott területen szokott lenni, mert ott vigyáznak rá, hanem kinn a "prérin".


A nagyfeszültségű vezetékeken az ónos esőre rendkívül vigyáznak. Ilyenkor műterheléssel szoktak - szükség esetén - gondoskodni arról, hogy a vezeték melegedjen meg annyira, hogy a jég leolvadjon róla. Na mondjuk ezek általában jól meg vannak ilyenkor terhelve, mert a villany kell a fűtéshez is... azaz nagyfesz vezeték leszakadására igen kicsi az esély. A tartószerkezeteit pedig a villamos terhelés okozta erőhatásokra méretezik, nem feltétlenül a gravitáció a fő "ellenség". És attól sem kell megijedni, ha nagy hidegben vagy nagy melegben sokkal jobban belóg a vezeték... mert a terhelés azaz melegedés hatására az is nyúlik, de ez bele van számolva!


Mi történik, ha leszakad a vezeték? Középfeszültségen a "sántaüzem" többnyire megengedett, nagyfeszültségen viszont nem. Ha leszakad, földzáraltos lesz. Ilyenkor az automatika azonnal lekapcsol. Egy gyorsvisszakapcsolási automata 1-2mp-en belül megpróbálja visszakapcsolni. Mivel leszakadt, ezért ismét lekapcsol. Majd egy lassú visszakapcsolási automatika kb. 10-20mp elteltével még egyszer próbálkozik. Ha még akkor is fennáll a leszakadás ténye, akkor végleg lekapcsol.


DE! Mivel a távvezeték önmagában egy jól szigetelt valami, és kondenzátorként lekapcsolt állapotban is igen komoly feszültségre fel tud töltődni, ezért a leszakadt vezetéket függetlenül attól, hogy áram alatt van-e még (ha igen, azt úgyis látod, mert a földzárlati erőhatások miatt az csapkod ide-oda) messziről el kell kerülni (20m-nél nem szabad közelebb menni hozzá).


A lépésfeszültségről már írtak előttem.


Mekkora egy távvezeték feszültsége?


Besorolások:


Kisfeszültség: 1000V alatt

Középfeszültség: 1000V-tól, 120kV alattig!

Nagyfeszültség: 120kV-tól felfelé (itthon 400kV-ig)

Nagyon nagy feszültség: 750kV (itthon)


Kisfeszültség: ez ugye a 0.4kV-os hálózat, ami otthon is van a konnektorban, fázisfeszültségen 230V. (vonalin pedig 400V) -- (A 220V és 380V 1993. óta már 230V illetve 400V)


Középfeszültség: jellemzően 10, 20, 35kV-on található meg. Ebből a 10kV a városokban föld alatt megy a városi 10/0.4-es trafókhoz. A 20kV a falusi hálózat a falusi trafókhoz (oszloptrafók). A 35kV falusi és régi ipari hálózat gyárakhoz.


Nagyfeszültség:


120kV: áramszolgáltató elosztó hálózat. Városokban a városi alállomásra futnak be, falvakban csak a mezőn találni ilyet, ott a környéki valamelyik alállomásra mennek, ebből alakítják a középfeszt (10, 20, 35kV). Kisebb erőművek 120kV-on csatlakoznak a hálózatra, és persze természetesen a 120kV-ot a további nagyobb feszültségekből állítják elő...


220kV, 400kV, 750kV: országos alaphálózat. A [link] weboldalon a pillanatnyi rendszerterhelési térképen az összes ilyen fel van tüntetve, hogy hol megy, akit érdekel, megnézheti, sőt a nagyobb alállomások is fel vannak tüntetve rajta. Ezek MVM tulajdonban vannak, hiszen az ország gerincég képezik. Lakott területen ebből egy sem található meg "csak úgy". Budapest 2 pontja kissé kivétel, az Albertfalva és Zugló alállomás, oda be kell jönniük a 220kV-os távvezetékeknek.


A 750kV-os távvezeték kuriózum, Albertirsa-Zapad között megy. Ennek a környezetében nem szabad tartózkodni, erre az oszlopokon tábla is figyelmeztet. Monumentális alkotás, Hortobágyon közelről is meg lehet nézni. Az M3-mas autópályán Debrecen előtt megy át az út felett, illetve a 4-es úton is lehet találkozni vele.


A távvezetékek feszültségszintjeit a szigetelők hosszából lehet megállapítani avatott szemnek. Némely oszlopon fel is van tüntetve, hogy mi megy rajta, és honnan-hová.


Az én házam egy kétrendszerű, dupla keresztmetszerű 120kV-os távvezeték ALATT van. Szóval ettől rettegni felesleges. Ha netán autóval (vagy bármilyen zárt fémtárggyal) sikerülne leszakadt távvezeték alá kerülni, vagy közelébe, tilos kiszállni! Az autóval szépen el kell hagyni a területet, ha működik az autó. Benn az autóban védett térben vagy, a "Faraday kalitka" hatás miatt.

2011. szept. 9. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Egy válaszban rejlő tévedésre is reagálok! A gumicsizma NEM SZIGETELŐ! A gumitalpú cipő NEM SZIGETELŐ! Ugyanis grafit is van bennük! Szigetelőnek csak kifejezetten erre a célra gyártott MINŐSÍTETT, bevizsgált cipő tekinthető! Azaz ilyen alapokon SENKI ne próbálkozzon leszakadt vezeték közelében járkálni! (arról most ne is beszéljünk, hogy a repedezett cipőtalpba felülről izzadtság, alulról esetleg földről víz kerülhet...)


Nem véletlen, hogy villamos elosztószekrényeknél, helyhez kötött villamos gépeknél kötelező a villamosan szigetelő padlóburkolat használata! Ha a cipőtalp biztosan szigetelne önmagában, akkor pl. nem lenne ez előírás (ahol egyébként előírt biztonságos, zárt lábbelit kell hordani)

2011. szept. 9. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
63%

A kis súlyok szerepe az, hogy ne törjön el a felfüggesztésnél a vezeték (a lengések egy részét megfogja, így a felfüggesztésnél kevesebb erőhatás van).

20 kV-on a sántaüzem nem megengedett, mert ott a fogyasztók 2 fázisban igen rossz feszültséget kapnának. 120 kV-on sokkal kisebb eltérés van a szimmetrikus feszültségekhez képest, ott lehet sántaüzem.

20 kV-on földzárlatos üzem lehet megengedve (az nem szakadás!).

A leszakadt vezetéket nem a leszakadás (sántaüzem) miatt kapcsolja ki a védelem, hanem a földzárlat miatt.

2012. dec. 31. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Én már lassan 40éve megyek át autóval minden áldott nap ilyen alatt(igaz ez "csak"120kv-os távvezeték)megyek át autóval,de még sose történt ilyen!Úgyhogy nyugi bugi van!:D
2013. ápr. 7. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!