Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi történik akkor, ha egy...

Mi történik akkor, ha egy hangszóróból szól valami zene és Mi hangsebességgel közeledünk a hangszoró felé?

Figyelt kérdés
Vagyis máshogy halljuk a hangot? Nyilván a menetszél zajától eltekintve, csak elméletileg.
2020. júl. 13. 19:24
 1/5 anonim ***** válasza:
91%

A hang az hullám.


A hullámok terjedési sebessége mindig állandó.


Azonos hullámoknál a sebesség nagysága, csak a közvetítő közegtől függ.


Például más sebességgel terjed a fény vákuumban, és üvegben.


De a hangra visszatérve, más és más a sebessége vízben, levegőben, fémben, stb.


A hangszóróból hallható hang, az adott levegőnek megfelelő hangsebességgel közeledik hozzád. Te is ezzel a sebességgel közeledsz a hangszóró felé.


Mit írtam, a hullámok sebessége állandó, ezért a két sebességet nem lehet összeadni.

Viszont a hullámok frekvenciája összeadódik ilyenkor.


Tehát a gyakorlatban a zene hangzása el fog tolódni a magasabb frekvenciák felé, magasabbnak fogod hallani.

2020. júl. 13. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Wadmalac ***** válasza:
39%

Nem hallod. A Doppler-hatás miatt értelmezhetetlenül magas frekvenciára torlódik össze a hanghatás. Egy szimpla légnyomáscsúcs lesz előtted, kivehető-értelmezhető rezgések nélkül.

Mint egy kimerevített robbanás.

2020. júl. 14. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Akkor, ha egy repülővel haladok hangsebességgel, akkor is kivehetetlen-értelmezhetetlen hanghatást fogok hallani mindenből? Illetve ezt kiegeszítve egy egyszerűbb kérdés: Ha a hangszórótól ellentétes irányba kezdek el haladni hangsebességgel, akkor nem fogok semmit sem hallani? Vagy amit máér egyszer hallottam és utána indulok el hangsebességgel, vagyis inkább annál gyorsabban, akkor utol tudom érni a hangot és hallani még egyszer?
2020. júl. 14. 20:38
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

"Akkor, ha egy repülővel haladok hangsebességgel, akkor is kivehetetlen-értelmezhetetlen hanghatást fogok hallani mindenből?"

Elvileg igen, gyakorlatilag esélyed sem lenne bármit is hallani a saját légnyomás-torlódásod vibrációitól.


"Ha a hangszórótól ellentétes irányba kezdek el haladni hangsebességgel, akkor nem fogok semmit sem hallani?"

Nem, mivel a hangja nem ér utol. Ami hang meg már előtted jár belőle, elvileg visszafelé "lejátszva" hallanád, de ahogy fent, ezt sem fogod hallani.


"Vagy amit máér egyszer hallottam és utána indulok el hangsebességgel, vagyis inkább annál gyorsabban, akkor utol tudom érni a hangot és hallani még egyszer?"

Elvileg igen.

De elég nehezen tudom elképzelni a kivitelezését.


Mondjuk a Krakatau felrobbanását így hallhattad volna kétszer, ha a robbanáskor elrajtolsz, tolod neki Mach 2-vel, lehagyod a robbanás hangját majd leszállsz ezer kilométerrel odébb.

2020. júl. 15. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

már*


Hmmm. Köszönöm szépen az eddigi válaszokat! :) De azért érdekel, hátha Valaki még hozzá tud tenni valamit. :)

2020. júl. 16. 22:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!