Egy mágneses kazetta meddig képes működni és megőrizni a rajta lévő zenét?
Most hallgatok egy kazit, amit őseim még 99-ben másoltak át egy még régebbi kaziról, amire rockzene volt rávéve 89-ben.
Másabb a hangzása, mint egy mai mp3-nak, de nem feltétlenül rosszabb, főleg ha az 480p alatti minőségű, még mindig élvezhető, egész jól, most pl. teljesen felpörögtem tőle. :D
Szerintetek meddig maradhat meg ennyire élvezhető formában, kevésbé vagy jobban tartós, mint egy mai digitális formátum a számítógépen?
Körülbelül 30 év tárolási idejével még mindíg a legjobbak közt van, talán a flash (SSD, pendrive) technológia ami előzheti, de azokkal még nem telt el ennyi idő, nincs annyi tapasztalat.
Az "örök" CD-kről pl kiderült hogy porladnak és messze nem bírnak ki még 30 évet sem!
A nagyon fontos adatokat pl HDD-n, mágnesesen árnyékolt szekrényben mai napig szokás tárolgatni.
Még néhány érdekes oldal, hasznos infók:
Normálisan árnyékolt helyen nagyon hosszú ideig őrzi a minőségét. Múanyagja nem esik szét pár év alatt, mint a CD.
Istenigazából csak a hallgatás rontja az állagát, részben a mágnesesség romlásával, részben a mágnesréteg kopásával.
Függ a szalag minőségétől, a mágneses réteg anyagától is. Minél jobb minőségű, az alábbi problémák annál kevésbé jelentkeznek. A külső hatásoktól eltekintve két fő tényező van:
- Az egymás melletti területek mágnesessége idővel áltagolódni fog. Két terület (domén) minél közelebb van egymáshoz, annál hamarabb, tehát főleg a magasabb hangok fognak először eltűnni a felvételről. (Tapasztalat, kb. 40-45 éves szalagjaim vannak, Polimer, Scotch, stb. márkák.)
- A feltekercselt szalagon az egymáson lévő rétegek is lassan átmágnesezik egymást, ez is minőségromlást fog okozni.
A gyártási minőségtől függ.
Nekem van egy jogtiszta DOS 6.22 szoftverem, kis floppy lemezeken. Gondoltam egyszer majd múzeális érték lesz belőle. Legnagyobb meglepetésemre egy külső (USB) floppy meghajtóról még olvasható teljes mértékben minden diszk. Ki gondolta volna?!? Már másik évezredet írunk, mint amiben gyártották :-)
"DOS 6.22 szoftverem, kis floppy lemezeken"
Igen, az analóg (mágneses) információ romolhat adott mértékig, abból kvantálással még visszaállítható a digitális jel. Szóval ha gond nélkül olvasható a digitális lemez, az nem azt jelenti, hogy semmit nem romlott, hanem hogy még nem romlott olyan mértékben, hogy ne lehetne az eredeti információt visszaállítani.
Nagyon sokféle mágneses hatás van. Nagyon sokféle forrásból. Ezek egy részét van lehetőségünk ismerni (pl. mi állítjuk elő), más részét nem (pl. valamely technológia része). Ezért egy hordozón a jel romlását egzaktul meghatározni csak gyakori méréssel lehet (ami viszont garantált rontás). A hordozó állagromlása más dolog, az kiszámítható jó hibatűréssel technológiából és a felhasznált anyagokból.
Nekem van a számítógép őskorából származó mágnesszalagom. A köznapi használata mindössze azért nehéz, mert az ezt olvasó eszközöket vonták ki a forgalomból (elavultak). A jobb minőség még egy két emberöltőt biztosan kibír, a gond az elolvasásával lesz. Kiszámolták, hogy megfelelő másolási technikával egy információ néhány ezer évig tárolható (a mai tudás szerint).
A rockzene annyira még nem régi, hogy jó minőségű felvétel ne volna élvezhető, ha van jó minőségű (illeszkedő) olvasó hozzá.
"Kiszámolták, hogy megfelelő másolási technikával egy információ néhány ezer évig tárolható"
Akkor meg minek is újított be az emberiség?
A pergamen az agyag, kerámia, viasz, üveg stb...is több ezer évig őrzi az információkat másolás nélkül is! (Sőt pár 100 évig még a papír és a fadarab is.) XD :-D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!