Mi is az az 5G ? 5 Giga Hertz ? Milyen hatásai vannak az egészségre ?
"Minél nagyobb a frekvencia, annál kevésbé képes ártani, annál kevésbé képes behatolni a szervezetbe."
Ez hülyeség. Na meg, most olvasom, hogy a többi is, amit leírsz.
Egyáltalán. mi az, hogy "a fény"?
Minek írsz ilyen hülyeségeket, ha közöd sincs a dologhoz?
""Minél nagyobb a frekvencia, annál kevésbé képes ártani, annál kevésbé képes behatolni a szervezetbe."
Ez hülyeség."
Nem hülyeség.
Az amerikai hadsereg tömegoszlató mikrohullám-ágyúi is csak bőrégést tudnak okozni és körülbelül ezen a hullámhosszon dolgoznak.
Az más téma, hogy csak ebben a hullámhossz-tartományban igaz, ha sokkal lejjebb megyünk, röntgen, gamma, akkor már nem igaz.
Gondolom ott már az energia-koncentráció miatt nő újra az áthatoló-képesség, vagy simán azért mert, mint a látható fény esetén, az elktromos és mágneses gerjesztés-képesség már nincs meg.
> Minél nagyobb a frekvencia, annál kevésbé képes ártani, annál kevésbé képes behatolni a szervezetbe
Mondjuk ez így tényleg nem teljesen igaz. A látható fény a maga 380-780 THz frekvenciájával nem hatol be az emberi testbe. A 300+n PHz-es röntgensugárzás, meg a 30+n EHz-es gamma-sugárzás meg nehezen leárnyékolható, nyilván ezért is használjuk a röntgensugárzást a test „átvilágítására”.
~ ~ ~
Amiből érdemes kiindulni az a foton enerigája. Egy foton energiája a hullámhosszával fordított arányosságú, vagy máshogy mondva a frekvenciájával egyenesen arányos.
E = h * ν
Ahol „h” a Planck-állandó, ν meg a foton frekvenciája.
Egy röngtegsugárzásban egy foton energiája mondjuk 10⁻¹⁶ J nagyságrendű. A látható fényben 10⁻¹⁹ J nagyságrendű. A mikrohullám esetén már csak 10⁻²⁵ J nagyságrendű, középhullám esetén meg már csak 10⁻²⁸ J nagyságrendű. Ahhoz hogy egy foton mondjuk kilökjön egy elektront egy atomból (ionizáljon), vagy kémia kötéseket bontson fel, ahhoz megfelelő energiával kell rendelkeznie. Ez nyilván a fenti okokból csak megfelelő frekvencia felett lehetséges csak. Ez az elektromágneses hullám spektrumában az UV sugárzásnál kezdődik, meg ilyen a röntgen-sugárzás, gamma-sugárzás. Ezeknek valóban van rákkeltő hatásuk, részben a DNS roncsolásának képessége miatt, részben kémiai folyamatok révén, rákkeltő anyagok felszabadítása révén.
Ugye lefele haladva a frekvenciában az UV alatt van a látható fény, aztán az infravörös fény, a mikrohullám, a milliméteres, centiméteres, deciméteres hullámok, az URH, a rövid-, közép-, majd hosszúhullámú rádióhullámok, aztán jön az nagyon/ultra/szuper/extrém alacsony frekvenciák jönnek. Ezek nem tudnak ionizálni, így rákkeltő hatásuk sem igazán lehet.
Egyszerűen csúzlival nem lehet áttörni a páncélt. Meg papírrepülővel sem. Meg hópihével sem.
~ ~ ~
Nem mindegy a teljesítmény sem persze. Vegyük a látható fényt. Egy gyertya lángja aligha fog bármiféle kárt okozni. De ha nagyítóval fókuszálod a napfényt a bőrödre, akkor szép égési sérüléseket fogsz szerezni. De mivel ez nem ionizáló sugárzás, a hatás azonnali. Tulajdonképpen itt nem annyira az elektromágneses hullámzás okoz kárt, hanem az elnyelődése során felszabaduló hő. A nagyítóval fókuszált napfény nem annyira sugárzásként okoz kárt, sokkal inkább úgy, mint az izzó parázs, vagy a tűz.
Ja, a mikrohullám is veszélyes ilyen szempontból. Ha kellően nagy a teljesítmény, akkor megsüt. Mondjuk ha bedugod a fejed egy védelem nélküli mikrohullámú sütőbe, aminek van mondjuk 800 W teljesítménye. De egy radarnak a hasonló frekvenciájú sugárzása, amiből a testedre töredék wattok jutnak, az nem fog megsütni. Viszont a mikrohullámú sugárzás hatása azonnali. Vagy itt és most süt meg, vagy nem. Hosszútávú hatásai nincsenek.
~ ~ ~
Az 5G által használt új frekvenciatartomány egyrészt annyira nem új. Használtuk már ezt a tartományt időjárási radarokban, távközlésben, MRI-ben. Ez a fekvenciatartomány valahol a 3G, 4G, WiFi, Bluetooth frekvenciatartománya és a mikrohullám között van, az előbbiekhez közelebb. De egy 5G adótorony nem üzemel akkor a teljesítménnyel, hogy átölelve komolyabb bajod legyen. A teljesítmény rád eső része meg a távolság négyzetével fordítottan arányos.
~ ~ ~
Egyébként annyit hozzá kell tenni, hogy a WHO a rádiósugárzást lehetséges rákkeltő „anyagok” – tényezők – közé sorolta. Nem a bizonyítottan rákkeltő anyagok közé, nem a feltételezhetően rákkeltő anyagok közé, hanem a lehetséges rákkeltő anyagok köz. Ja. Elképzelhető, hogy valamiféle speciális, különleges körülmények fennállása esetén közvetett módon akár rákkeltő is lehet. De ilyenről nem tudunk. Elképzelni meg sok dolgot lehet. Amúgy ide tartozik még a szén, a hintőpor, a savanyú káposzta, meg a többműszakos munka is.
Feltételezhetően, meg bizonyíthatóan rákkeltő az alkohol, a dohányzás, a dízel kipufogógáz, úgy a füst maga és a füstölt ételek, a fűrészpor, a szobafestés, a fodrász szakma űzése, a nikkel, az azbeszt, meg pl. a mustárgáz. Ezekhez képest jelentenek kisebb kockázatot a rádióhullámok, ide értve az 5G által használt frekvenciatartományt is.
Ez egy kicsit divatos, felkapott téma lett. Nem volt ekkora felhang sem a Wi-Fi, sem a kedzdeti mobilrendszer bevezetésekor.
Ugyan akkor tele vagyunk sugárzással: a műholdas/földfelszíni TV, a rádió, a BlueTooth, a konnektor feszültség mellett megjelenő 50 Hz, a kozmikus háttérsugárzás "fehérzaj", a Mikrohullámú sütő, a mobiltelefon 800MHz, 1,2GHz, 1,8Ghz, a GPS műholdas jeladók, az áruházi lopásgátlók, a Wi-Fi a,b,g,n,ac szabvány, a röntgen, az ultrahang, az MRI, ...
Nem lehet megítélni jelenleg, hogy mit okoz/fog okozni, vizsgálták és folyamatosa vizsgálni fogják. De meggyőződésem, hogy sokkal többen fognak meghalni cukorbetegégben, érrendszeri anomáliákban, hibás élelmiszerpiramis miatt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!