Egy fém hordóban való "vízforralás" mennyire lehet veszélyes?
Egy fém,kb 50 literes ex-kenőanyag hordóban szeretnénk nagyjából 80-90 Cfok környéki vizet felmelegíteni majd hőn tartani egy temperálóval (átfolyó rendszerű vízmelegítő/hőn tartó) egy bizonyos munkafolyamat részeként.
Az elképzelés adott: A hordó egyik csatlakozóján bemegy a víz,a másikon ki,így a temperáló keringetve a vizet azt a beállított hőfokon tudná tartani.
A probléma: A temperáló csak nyomni tudja a vizet,a visszakeringetés nem megoldott,mert nincs szívóága,csak visszatérő.Ahhoz,hogy a temperálóból távozó víz vissza is kerüljön,ahhoz nyomás alatt kell tartani a rendszert,amiben keringetni szeretnénk a vizet.
A kérdés: A hordó a víz párolgásából adódó megnövekedett nyomást képes elbírni a saját visszazárható fedelével? (A hordónak saját visszazárható,levehető fedele van)
Az eszköznek a cél érdekében a vízfokot állandó 85 Cfokon kell tartania a vizet. Ez az eszköz (temperáló) egy külső,háromfázisú szivattyús vízforraló,amelynek egy kisméretű,belső átfolyású tartálya van a hőcserélő elemmel,amiben folyamatosan keringeti a vizet és azt felfűti.
A temperálót a hordóra szeretném csatlakoztatni,hogy a benne lévő vizet keringetve felmelegítse azt.A temperálót nem lehet szétszedni,nem egy hagyományos merülőforraló,hogy megoldható legyen.
Kicsit bután megfogalmazva olyasmi az elve,mint a bojlernek,és lényegében a felhasználása is hasonló lenne.
A lényeg,hogy a hordó vajon elbírja-e a meleg víz által képzett gőz nyomását?Ha nem értettem félre egy leírást,akkor 85 Cfokon a gőz kb fél bar-os nyomású zárt térben
Nem csak #1 nem érti, miért kéne nyomás alatt tartani a vizet. Az eddigi leírásból ez nem derül ki.
Ha a szivattyús vízkör kompletten a tartály vízszintjénél alacsonyabban van, biztos, hogy megoldható túlnyomás nélkül is.
Én egy nem erre méretezett hordót nem tennék ki fél bar nyomásnak sem.
A 0.5 bar gőztúlnyomás csak akkor keletkezik, ha zárt térben melegíted fel a vizet. Ha felmelegítés után zárod le, akkor nem lesz túlnyomás a hordóban.
Tényleg jó lenne ha magyarázás helyett csinálnál egy ábrát, mert ez így nagyon zavaros. A termosztát felépítése (valamint a típusa, gyári száma, szine) a mi szempontunkból irreleváns, úgyhogy ne azt részletezd, hanem hogy mégis minek hova kell mennie és mi hogyan van elhelyezve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!