Ha nagyon sok alkalommal feldobok egy érmét, és az eddig csak fej volt, akkor a következő dobásnál nagy eséllyel lesz írás vagy 50-50%?
Én pedig ellentmondok, mert ha nagyon sok alkalommal történő feldobásra csak fej volt az eredmény, akkor annak oka van és természetesen a fej, mint kimenet sokkal, de sokkal nagyobb eséllyel fordulhat elő a következő dobásnál is, szinte biztos, hogy az lesz a végeredmény.
Itt nyilván arról van szó, hogy valamiért a fej végkimenet favorizált, a dobás erőssége, az érme alakja, vagy más körülmény befolyásolja a végkimenetet, különben már az eddigi dobások során is lett volna írás, sőt ha nagyon sok esetet vizsgálunk, akkor befolyásoltság hiányában a két végkimenetelek arányának közelíteni kell a fele-fele kimenethez, de mivel eddig csak egyfajta fordult elő, így nyilván drasztikus befolyásolás történik valamilyen módon.
Itt már nem a valószínűséget, hanem a statisztikát kell nézni.
Szóval, szerinted ha van egy ideális érménk (amelynél ténylegesen 50-50% a valószínűség), akkor az nem fordulhat elő, hogy akár ezerszer egymás után fej jön ki?
Ugye nem gondolod komolyan? ...
"a dobás erőssége, az érme alakja, vagy más körülmény befolyásolja a végkimenetet"
A valóságban kismértékben tényleg így van. Sőt, ha pl vákuumban csinálnánk, és az érme alakja egyik dobás után sem változna, és ugyanabban a helyzetben dobná fel egy erre beállított gépezet, akkor igen, ugyan az lenne a dobás kimenetele a fizikai körülmények miatt. Vagy legalábbis elég sok esetben azonos lenne.
De itt az érmefeldobás csak egy szemléltető példa. Érme helyett mondhatnánk egy véletlenszám generátort is, ami két szám közül (1 és 2) ad ki egy számot minden egyes alkalommal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!