Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A természet miért ilyen "buta"?

A természet miért ilyen "buta"?

Figyelt kérdés

Ugye a víz lefelé folyik, szóval arra törekszik, hogy minél lentebb kerüljön.

Viszont vannak esetek, amikor ez nagyon bénán jön ki. Pl. Ha van egy meder, ami mondjuk 1fokban lejt. Ezen megy le a víz, akkor is, ha a meder fala összesen 20cm és mellette van még egy meder, ami viszont 20 fokos szögben lejt.

Nagyon monimális eröbefektetéssel hatalmas előnyhöz juthatna, de inkább lefolyik a gagyibb mederben.

Nem a világ ilyen "buta", hogy létezhetnek egyáltalán komplex dolgok?


2019. dec. 4. 21:10
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

"Nagyon monimális eröbefektetéssel "


a minimális és a semmi között hatalmas a különbség és ezt a víz tudja

2019. dec. 4. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a természet nem buta.

Talán az emberek azok akik azt gondolják, hogy tudják hogy mire törekszik és azt hogyan akarja elérni azok talán igen, buták.

2019. dec. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Mert az általad említett példa ennél sokkal összetettebb. De ehhez minimum egy általános iskolai földrajzórán kellet volna figyelni vagy néha bekapcsolni egy ilyen témájú csatornát. Kérdésedből ítélve viszont esélyes, hogy mindenféle magyarázat felesleges lenne.
2019. dec. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

A természet szabályok szerint működik. Mindig! Az ember viszont képes olyan buta lenni, hogy nem ismeri fel a vonatkozó szabályt. Dölyfében. Mert ha figyelne a természetre, csak annyira, amennyire azt megilleti, akkor némi munkával rájöhetne: a természet mindig optimálisan működik. Legfeljebb az ember nem veszi észre, mitől. Okos ember ilyenkor vizsgálódik. Más meg azt mondja rá, buta.


Például észre lehetne venni, a víz erő hatására mozdul el. Az óceánban például nem folyik lefelé. Mert ott ilyen nincs. Hullámzik, mert fúj a szál, de nem egyformán. A szűk mederben folydogáló víz a saját medrében van. A másik, meredek meder azért létezhet, mert közöttük part van. Azt át kéne törni. Minek, az munka, ehhez képest békésen csordogálni... Megjegyzem, át fog törni. Lehet, hogy ezer év múlva, mert ennyi idő kell, hogy a meder falát (ki tudja, talán szikla) szépen elmossa. És akkor lesz átjáró. És arra fog menni.

Azt már csak viccből teszem szóvá, az egy fokos lejtésű meder melletti 20 fokos meder 10 km múlva annyira lesz lejjebb, hogy ahhoz a Grand Kanyon is piskóta. Szóval a képzelet végtelen, a valóság meg szabályok szerint működik.

2019. dec. 4. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Éppen a törvények miatt tudtak kialakulni egyre komplexebb és komplexebb dolgok.


Gondolj bele: az anyagnak és az energiának nincsen intelligenciája! Sem célja.


Csak a törvényeknek kell engedelmeskednie. Ezáltal tervezés és intelligencia nélkül képesek egyre bonyolultabb dolgok magától létrejönni, ezen egyszerű szabályok mentén.


Az evolúció is jó példa. Nincs benne intelligencia, tervezés, sem logika. Nagyon egyszerű szabályokkal működik, és végtére kialakult a "buta" szabályok alapján egy 100 milliárd idegsejtből álló emberi agy.


Ami viszont már intelligens tervezőerővel bír.

2019. dec. 4. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 LeonScottKennedy ***** válasza:
100%

A természetnek nincs öntudata így nem lehet buta.

Csak öntudattal rendelkező élőlények lehetnek buták. Pl az az ember, aki feltesz egy ilyen kérdést.

2019. dec. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 2*Sü ***** válasza:
100%

A természetnek nincs intelligenciája, se lexikális tudása, így sem okos, sem buta nem lehet.

A víz a fizikai törvényeknek engedelmeskedik.

A víz nem tud gondolni egyet, hogy most „nagyobb erőbefektetést teszek”. A víznek semmiféle „haszna” nincs abból, hogy erre, vagy arra folyik. A víznek nincs értékítélete, se célja a folyásának irányával, mivel ahogy a természetnek, úgy a víznek sincs intelligenciája. A víz számára nincs „jobb”, sem „gagyibb” meder.


> létezhetnek egyáltalán komplex dolgok?


Persze. De szerencsére a világunk olyan, hogy a főbb fizikai törvények viszonylag egyszerűek. Ennek örülünk, mert így könnyebb összefüggést találni a fizikai világ jelenségei között. De ahogy a mélyére ásunk a dolgoknak a dolgok komplexebbé válnak. Részben azért, mert túl sok paraméter túl sok egyszerű törvényét kellene összevetni. Az időjárást bár relatíve egyszerű fizikai törvények határozzák meg, de a paraméterek mennyisége teszi komplexé a rendszert. De a kvantumfizika is eléggé komplex. Nyilván lépésről-lépésre tudtuk feltárni az összefüggéseit, de azért ez eléggé komplex:

[link]

2019. dec. 4. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szóval azt várnád el a víztől, hogy az asztalon álló pohárban tartva "tudja", hogy annál alacsonyabbra is folyhatna, ezért másszon fel a pohár falán és így folyjon az alacsonyabb helyre.

A víz nem buta, csak betartja a lokális egyensúlyra vonatkozó szabályokat. Energiát kér a lokális minimumból a púpra jutáshoz, hogy az abszolút minimumra tudjon folyni.

Dugj bele egy csövet, a cső másik végét lógasd alacsonyabbra, mint a pohár alja, egyszer szívd meg a végét, ki is jön a víz, ahogy illik.


De ha ennyi energiát sem akarsz belefektetni, víz helyett nézd meg a folyékony héliumot abszolút § fok fölött közvetlenül.

Na az megcsinálja a trükköt, amit szeretnél.

Csak ehhez kell neki az, hogy ne kelljen energiát belefektetnie. Azt megoldja a hajszálcsövesség és a nulla viszkozitás párosa.

2019. dec. 5. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Winni Spinzo ***** válasza:
Kérdezi valaki aki csendben bambulná a kérdést, hogy hogyan hozzon létre szerves életet.
2019. dec. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Az mondjuk butaság, hogy jó sok idő és evolúció után létrejöttél te. Okosabb lett volna, ha nem jösz létre, de ne vedd sértésnek.
2019. dec. 5. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!