Szerinted melyik természet tudomány áll ezek közül a hierarchia legfelső fokán?
Indokold is meg, hogy miért!
(Filozófia, fizika, matematika, kémia, biológia, informatika)
Szerintem értelmetlen a tudományok között hierarchiáról beszélni.
Indoklás: A különböző tudományok "ezer" szállal kapcsolódnak egymáshoz, és felhasználják egymás eredményeit.
Nincs hierarchia, mindegyik más aspektusát vizsgálja a valóságnak.
A filozófia és a matematika nem természettudomány. A filozófia valószínűleg az első tudomány, ami kialakult, amikor az ősember megtanult szavakban gondolkodni. Tisztán elméleti alapon próbál következtetéseket levonni a világról, ezért működött már olyan technológiailag alacsony szintű társadalmakban is, mint az Ókori Görögország.
A matematika lényegében a filozófia egyik formája, annak logikai axiómákra való leszűkítése. Az első matematikusok filozófusok voltak, és a mai matematikusok is kis részben filozófusok egyben, főleg akik elméleti matematikával foglalkoznak.
Logikus rendszereket képes felépíteni, de olyanokat is, amik a valóságban nem léteznek pl. tökéletes gömb, nem-euklidészi geometriájú terek, végtelen tizedestörtek.
A fizika a legalapvetőbb természettudomány, az anyag viselkedését, a különféle részecskék tulajdonságait, a kölcsönhatásokat, az erőket vizsgálja. Fizika írja le például a gravitációt, a rádióhullámokat, az elektromos áramot. Ezekhez matematikai modelleket használ fel.
A kémia a fizika által leírt részecskék egy részével, a barionikus anyaggal (protonból, neutronból és elektronból álló anyaggal) foglalkozik, sokkal bővebben, mint ahogy a fizikában szokás vizsgálni az anyagot. Reakciókat, molekulaszerkezeteket, anyagok olvadás és forráspontját, emberi érzékekkel tapasztalható tulajdonságait vizsgálja. A fizika nem foglalkozik például azzal, hogy a kén miért büdös és milyen hőfokon milyen struktúrát vesz fel, a kémia igen.
A biológia a kémiára alapoz erősen és a földi életet vizsgálja. A kémia olyan a biológiának, mint a matematika a fizikának. Segítségével megérthetjük, hogy milyen reakciók mennek végbe egy sejtben, mi hajtja lényegében az életet, de ezen kívül foglalkozik mondjuk az állatok viselkedésével, hogy melyik élőlény milyen ősöktől származik, a környezet hogyan változik és milyen hatása van az élőlényekre, vagy éppen az élőlények hogyan hatnak a környezetre.
Az informatika a matematikára, és a fizikára (elsősorban elektronikára) alapoz. A lényege természetesen a számítógépes rendszerek felhasználása, a tudomány módszereinek leszűkítése egy számítógépes környezet tanulmányozására és befolyásolására.
Úgy tűnik, az eddigi válaszok hasonló véleményeket fejtenek ki.
Valami haszontalan, troll, cserépedény pedig ész nélkül nyomkodja a piros-pacsit.
Tessék! Elő lehet adni, mi nem tetszik az eddigi válaszokban!
- - - - -
Az első válaszomban ezer szálat írtam. Valójában minimum több millió kapcsolódási pont van a tudományok között.
Nemcsak a természettudományokat értem ez alatt. Pl. egy régész talál egy buzogánynyelet, és elviszi radiokarbonra.
Az eddigi válaszok klasszikus válaszok, de jók.
Attól függ, hogy értelmezzük a hierarchiát! Ha mintegy a tudományoknak a megkoronázására gondolunk, akkor bizony az informatikát kell mondanunk.
Ugyanis az informatikának az alapja a matematika és a fizika.
Viszont fordítva is igaz a fejlődés szempontjából.
A napjainkban folyó tudományos fizikai, matematikai, biológiai, kémiai mérések megkövetelik az informatikát.
Ha egy komolyabb fizikai mérést vagy számítást csinálunk, valamilyen szoftvert használunk, vagy numerikus megoldót, stb...
Matematikai problémákat is már számítógéppel oldanak meg.
Az orvostechnológiában és a vegyiparban szinte elengedhetetlen az informatika alkalmazása.
Szóval ilyen szemszögből az informatika a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!