Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért fájdalmas a szülés?...

Miért fájdalmas a szülés? Milyen evolúciós okai vannak?

Figyelt kérdés

Fájdalmat akkor érzünk ha valami nincs rendben.

A szülés meg egy természetes folyamat.


2019. aug. 30. 22:41
 1/10 anonim ***** válasza:
21%
Miert lesz aranyerunk? Az urites egy termeszetes folyamat.
2019. aug. 30. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A szülés eléggé megviseli a női szervezetet. A testfelépítésünk nem tökéletes hozzá, nyúlik, reped, szakad pár dolog közben. Valódi sérülések keletkeznek a nő szervezetében.


A fájdalom meg egy elég alacsony szintű dolog. Amikor nyúlik-reped-szakad-sérül valami, az fáj, mindegy, hogy szülésről vagy bokaficamról van szó.


Evolúciósan a szülés okozta fájdalom nem olyan nagy hátrány, szerencsétlen nő úgysem tud mit csinálni, nem fog nem szülni emiatt (és újra fog szülni, mert a végén felszabaduló oxitocin miatt jó élményként marad meg az egész benne utólag). Jobban is alkalmazkodhatna persze a testfelépítés a szüléshez, de mivel nem jellemző, hogy 10-nél többször szüljön valaki, valószínűleg nem érné meg összességében, inkább másra volt érdemes optimalizálni.

2019. aug. 30. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag szétszakad az altested.


Viszont a szervezet gondol erre és telenyomja fájdalomcsillapítóval az agyad.



Másrészt a fájdalom jelzi a szülés kezdetét és segíti magát a szülés folyamatát is. Ha nem lenne ez a gát, lehet halálra erőltetné magát az anya.

2019. aug. 30. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúciüt nem úgy kell elképzelni, hogy mindent csodásan fényesre polírozva tökéletesre gyárt. Inkább csak össze-vissza tákol, és amíg az egyik elérhető opció jobb a másiknál, addig az lőbbi fennmarad, az utóbbi meg nem. Sokszor az előnnyel együtt jön a hátrány, és együttesen kell nézni az értéküket.


Például az ember feje relatív nagyra nő magzatként, aminek az az ára, hogy nagyon kockázatos a szülés, mivel a nagy fej gyorsabban evolválódott, mint a szülőcsatorna. Cserébe egy olyan léynt kapunk, ami intelligens és képes ezt a kockázatot mesterségesen lecsökkenteni. Vagyis összességében ez a csomag még mindig megéri evolúciósan. Simán lehetett volna úgy, hogy a szülőcsatorna is idomul az újszülött méreteihez, de nem így lett, viszont ahogy látjuk, a teljes csomag még így is sikeres.

2019. aug. 31. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
28%
Szerintem ez azért van mert szüléskor a hatalmas fájdalom miatt magunkra hívjuk a figyelmet az arra portyázó vadállatok számára akik ilyenkor jót zsákmányolhatnak az emberi illetve állati ivadékokból.
2019. aug. 31. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
26%
Az ember nem gazella, hogy egyedül szül kint a szavannán. Az ember közösségben szül, az anyát és a babát védi a csapat. Így a fájdalom megengedhető.
2019. aug. 31. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A két lábon járással, aminek különböző okai vannak, átalakult a szervezetünk, a medence beszűkült, a nő gyakorlatilag alkalmatlanná vált az utód teljes kihordására, bizonyos értelemben minden gyermek koraszülöttnek tekinthető, legalább is ha azt nézzük, hogy az állatvilág egyedei sokkal fejlettebbek, például a kiscsikó megszületése után rövid időn belül, órák múlva lábra áll, amíg ehhez az ember gyermekének még vagy tíz hónap szükséges, vagy a járáshoz még egy kicsit több is.

Néhány hónapig az újszülött magatehetetlen, teljes mértékben rászorul az anyai gondoskodásra és ezzel a kihalás szélére került az emberiség, ha nem állt volna mellé a férfi, illetve a család nem alakul ki, talán a nagyszülőket is beleértve. Ugyanis ez alatt az idő alatt nem képes magáról is gondoskodni a megszokott módon.

A magzat azonban a legbiztosabb helyen az anyaméhben van, ahol megfelelően fejlődhet, kapja a szükséges tápanyagokat és védve van, ezért ameddig csak lehetséges, ott kell neki maradnia, egészen a végső határig, amíg egy egészséges nő még meg tudja szülni a lehetőség szerint minél fejlettebb utódot, de ehhez a hüvelynek, illetve a környező izomzatnak alaposan ki kell tágulnia, mégpedig rövid idő alatt, hogy az egész miskulancia placentástól ki tudjon rajta csúszni és ez nem megy sérülés, vagy fájdalom nélkül.

Könnyű belátni, hogy ha hamarabb történne a szülés, amikor a magzat még kisebb és ezzel kevésbé lenne az anyának megterhelő, akkor az a magzat rovására menne, még több mindennek kellene az anyaméhen kívül fejlődnie, így ez a kompromisszumos megoldás alakult ki.

A civilizáció kialakulása következtében a fizikai felépítésünk gyengült, az elő és ősemberek felépítése sokkal robusztusabb volt, de cserébe a szülő nő egyre több segítséget kap mind a szüléskor, mind az azt követő időszakokban, ezért ez az időpont állandósult.

2019. aug. 31. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

nem is tunt fel eddig, hogy a gyk-nak van egy ilyen szeglete is

kellemes meglepetes :)

2019. szept. 1. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
2019. szept. 1. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#7 Igen, nem a szavannán szülünk már de hajdanán igen, és ugyanúgy mint bármely más emlős a földön. És emlősök körében egyik egyed esetén sem fájdalommentes a szülés/ellés.

Ezt hirtelen legjobban a nőstény szúnyog zümmögésével tudom hasonlatossá tenni, miszerint csak a nőstények hangosak amivel a hímeket és a rovarevő madarakat csábítják magukhoz.

2019. szept. 2. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!