Műanyaggal bevont (vékony) acéldrót megnyúlhat 5kg súly x 7 év alatt?
Hmm, kételkedem. Az acélnak szobahőmérsékleti kúszása szinte nulla. 400-500 fok fölött lesz érdemi a dolog.
Hacsak, hacsak.
Ha a műanyagréteg maga is részt vesz a teherviselésben, akkor kicsit talán igen, mert AZ bizony kúszik szobahőmérsékleten is.
UI: A gitárhúrok nem így nyúlnak. Ott a sodrás mozog és lazul, miközben a gyártási benne maradt feszültségek csökkennek, plusz az ismétlődő terhelés nyújt.
"akkor is, ha nem használják"
Az már inkább a faszerkezet vetemedése miatt lesz.
A sodratlan csupasz húrokkal is ez van, akkor is, ha csak a sarokban áll a hangszer. Ha pedig a fa vetemedne annyira, akkor egy idő után el lehetne dobni a gitárt, valójában azonban egy új húrkészlet szépen behangolható egy öreg gitáron is.
A kúszás pedig szobahőmérsékleten is jelen van, csak ipari méretezéskor elhanyagolható.
A kérdés nincs megfelelően definiálva. Kell az acéldrót geometriai és anyagparaméterei és kell a hőmérséklet is.
Az elméleti háttér a kúszás (creep), ahogy föntebb is említették. Nyilván a Wadmalacot lepontozó ostobák azt gondolhatták, hogy szobahőmérsékleten és 500-600 fokon is ugyanúgy viselkedik statikus terhelés ellenében az anyag. Pedig nem így van, ezt csak a legképzetlenebbek gondolhatják így, akiket vissza kéne iratni az óvodába.
#5:
A liked, jó, csak pár lényeges infót nem tartalmaz, illetve nem vetted észre.
Egyik, amit írtam, hogy a kúszás acéloknál szobahőmérsékleten, folyáshatár alatti terhelésnél nulla. Nem véletlenül beszél a link leírása folyamatosan MELEGSZILÁRD acélokról, ez a link KOMPLETTEN magas hőmérsékleti körülményekről szól.
A másik, ezt a linkből idézem:
"A kúszás. A rugalmassági határt meghaladó feszültség hatására az anyagban a diszlokációk mozgásba jönnek, amely az alakítási keményedéshez vezet. Ha a húzóterhelés állandó és a keményedés hatását csökkentő folyamat sebessége csekély, akkor a keményedés miatt a diszlokációk mozgása megszűnik. A szobahőmérsékletnél nagyobb hőmérsékleten üzemelő berendezéseknél azonban a megújulási jelenség is fellép, ami a keményedés hatását megszünteti és ismételt alakváltozás következik be."
Szóval, csak folyáshatár feletti terhelésnél, de még ott is felkeményedéssel csökken, csak bizonyos hőmérséklet felett lehet folyamatos.
A kérdésben szereplő acélhúr, ha folyáshatárig volt terhelve, kicsit kúszhatott, de az a kúszás hevítés híján megáll.
A hangszerhúrok se folyáshatárig nincsenek feszítve, se izzítva nincsenek.
Ha a húr nem acél, hanem egyéb ötvözet, előfordulhat, mert a fémek kúszási hajlamot kiváltó hőmérséklete (egyben a kritikus hőmérséklete, ahol a diszlokációk folyamatosan újra tudnak rendeződni) eltér, némelyiké sokkal alacsonyabb.
Például a színarany szobahőmérsékleten is ilyen, ezért lehet szinte végtelen mértékben hidegalakítani.
Ismétlem, az acél húr NEM ilyen.
#6: THX.
"Ha pedig a fa vetemedne annyira, akkor egy idő után el lehetne dobni a gitárt, valójában azonban egy új húrkészlet szépen behangolható egy öreg gitáron is."
A hangolásnál a húrt feszíted.
Azt meg tudod tenni a millimétereket zsugorodott fa hangszeren is, nem értem, miért kéne eldobni.
A fa meg bizony vetemedik. Terheletlenül is, hát még úgy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!