Szerintetek van értelme 5-6 album után újabb albumokat készíteni a zenekaroknak?
Látszik, hogy nem vagy művész...
Alkotásvágyról hallottál már?
Depeche Mode-nak például a 10. albumán van Freelove, a 11-en meg a Precious, ami az egyik legsikeresebb számuk, a hazai, vagyis angol slágerlista szerint meg a legsikeresebb.
Egyetértek az elsővel, borzasztó formálisan közelíted meg a dolgot, de amúgy formális szemlélettel is elbukik az érvelésed. Vannak olyan előadók, persze, akiknek a karrierjük eleje egyben a fénypontja is, de vannak olyanok, akik csak egyre érettebbek és sikeresebbek lesznek, avagy már rég jelen vannak, és egy kései albumukkal robbannak be a köztudatba.
A Porcupine Tree-nek pl a hatodik, hetedik, nyolcadik és kilencedik nagylemeze a négy legnagyobb, a legközkedveltebbek, meg effektíve ezek voltak az igazán nagy lépcsőfokok számukra a hírnév felé. Aztán még a Porcupine Tree-n kívül a frontembernek van egy rakás másik projektje, kollaborációja, és a szóló albumok közül az ötödikkel toplistákra jutott Nagy-Britanniában, ami az ő műfajában nagyon nem jellemző.
A Death Grips-nek is már gyakorlatilag hét lemeze van, a hetedik az egyik legsikeresebb, plusz kiadtak még idén egy EP-t, ami szintén óriási közönségsiker lett, és amikor bejelentették, hogy lesz egy rakás új szám élőben ezentúl, az EP-jükről is, az emberek örültek neki.
Aesop Rock hetedik lemeze toronymagasan a legsikeresebb eddig, rengeteg embert az húzott be a zenéjébe, korábban effektíve nem igazán voltak "slágerei", révén, hogy underground előadóról van szó.
És még sorolhatnám a példákat...
Az meg hülyeség, hogy lemezeladásokból nem jön pénz. Persze, idehaza ennek egyáltalán nincs kultusza, de pl. fentebb említett Steven Wilson mondta, hogy legnagyobb megdöbbenésére tinédzserek veszik a bakelitjeit, és bár a kétezres évek eleje egy leszállóág volt a lemezbevételeknek, az elkötelezett rajongók most nem csak hogy veszik a lemezeket, de az igazán elvetemültek képesek megvenni ugyanannak az albumnak a különböző kiadásait. Plusz egyre felkapottabbak az iTunes, Deezer, Spotify, Tidal, ezekből is megy pénz a zenésznek, meg a YouTube-nézettségből is, persze, ezek kis százalékok, meg ezer lejátszásonként jön kis összeg, de azzal is több, mint ki van segítve egy sikeres előadó.
Biztos van olyan zenekar, amelyik esetében igazad van, de nem mind ilyen.
Radioheadnek pl. a talán 7. In Rainbows az egyik legjobb albumuk, de a 9. A Moon Shapes Pool is nagyszerű.
Egyébként meg sok zenekarnál úgy van, hogy az első 2-3-4 albumuk még gyengébb, és csak aztán érnek be igazán.
Vannak Ossian típusú bandák, akik 10-15 számot tudnak lejátszani élőben és évtizedekig nem változtatnak a koncertjükön.
De van olyan is, aki minden koncerten mást játszik.
A kettő szélsőség között ott van a legtöbb zenekar, akiknek van egy-két jó száma, amit vár a közönség, de új dalokat is megmutatják.
A rajongók az új albumra akkor is kíváncsiak. Én alig várom, hogy a kedvenc zenekaraim új és új dolgot mutassanak, változzanak, módosítsák a stílusukat, hozzanak változatos mondanivalót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!