Hogyan írjak ütemvonalat?
Ütemmutatót írsz? Mert az ütemmutató fogja neked megmondani, hogy pontosan hova kell az ütemvonalat tenni.
A hangoknak különböző értéke van. Például 1/4, 1/8, 1/16 stb. Az ütemmutató pedig megadja, hogy egy ütemben mennyi hangérték gyűlhet össze. Ha van egy 3/4-es ütemmutatód, abba lehet egy 1/2-es hang, meg egy 1/4-es. Vagy 3 1/4-es. Vagy bármi, ami 3/4-et ad. A többi ütemmutatóval ugyanez a helyzet. A hangértékeket kell mindig számolni (szünetekkel együtt!) és egyeztetni az ütemmutatóval.
A törtekkel akkor már tisztában vagy, gondolom. Tudsz törteket közös nevezőre hozni, így különböző nevezőjű törteket is összeadni, igaz? Ha nem, akkor szólj.
Most a zenétől elvonatkoztatva, csak a matek: akkor pl 1/2 + 1/8 + 1/8 meglenne, össze tudnád adni? ( Közös nevező a nyolcad, 1/2 = 4/8, így 6/8 az összeg, vagy egyszerűsítve a törtet, és leosztva a számlálót meg a nevezőt is kettővel 3/4.) Ez csak egy konkrét példa, ilyesmit csuklóból kell tudnod számolni, ha ütemekkel akarsz foglalkozni, szóval nézzük, hogy megy-e, ha nem, akkor megpróbálom elmagyarázni részletesebben.
És akkor lássuk a zene részét.
A hangjegyek egy-egy hangot jelölnek, de ezek a hangok különböző hosszan szólalhatnak meg. Azt, hogy egy hang milyen hosszan szól, a hangjegyből tudod megállapítani. Ugyanis hangjegynek van egy ún. értéke. Ezt az értéket fejezik ki törtszámokkal.
Nézd meg ezt a képet:
Biztos ismerősek ezek a hangjegyek, és mint látod, van belőlük több fajta. Az első (balról jobbra megyünk) a leghosszabb, az egy egészet ér, azaz az értéke 1. Vagy 2/2, 4/4, 8/8 stb stb.
A második rövidebb, fele olyan hosszan szól csak, így csak felet ér, azaz 1/2 vagy 2/4 vagy 4/8 stb az értéke.
A harmadik még rövidebb, az csak negyed olyan hosszan szól, mint az első, így az értéke 1/4.
A negyedik, aminek a szárán már zászló is van még rövidebben szól, 1/8-ot ér, míg az ötödik, a dupla zászlós 1/16-ot.
Ezek a hangjegyek értékei. Rajzold le őket egy kottafüzetbe és írd alá az értéküket.
Ugyanígy vannak szüneteket jelző jelek is, ugyanígy különböző értékekkel:
Itt a sign oszlopban láthatod őket, mindegyiket a vele azonos hosszúságú hangjegy mellé írva. A kis lefelé álló kalap/bumszli/akármi tehát egy egész hosszúságú szünet, a felfelé álló az egy 1/2 hosszúságú és így tovább. Ezeket is rajzold le kottafüzetbe és írd alájuk az értékeket.
(Lehet ez jobb kép: [link] )
Ha elkezdesz kottát írni, pár dolgot ki kell írnod az elejére. Ezek: a kulcs, az előjegyzés és az ütemmutató. A kulcs megmutatja egy adott hang helyét a kottában - mivel gitározol, ez violin kulcs lesz, ami egy G kulcs, ez a kulcs a G hang helyét mutatja meg a kottában. Az előjegyzés megmutatja, hogy milyen hangok lesznek a kottában (mondjuk pl. F helyett Fisz). Az ütemmutató pedig megmutatja, hogy egy ütemen belül mennyi hang gyűlhet össze.
Nézzünk egy konkrét kottát:
Violinkulccsal kezdünk, aztán jön az előjegyzés, ami itt egy kereszt, és ami minket érdekel: 9/8-os ütemmutató. Ez azt jelenti, hogy 9/8 értéknyi hang szerepelhet egy ütemen belül, annyinként kell behúzni az ütemvonalakat. Nézd most a legelső sort, mindenhol a zászlós hangjegyek vannak, amiknek az értéke 1/8-ad egyenként. Mennyi kell ebből, hogy kijöjjön a 9/8? Igen, 9 darab. És pont 9 darabonként van behúzva az ütemvonal.
A többi sort is végignézheted. Két dolgot tudnod kell. Ha egymás alatt/felett van több azonos hosszúságú hangjegy, azok egyszerre szólnak, és csak az egyiket számolod bele az ütem hosszának számolásába - pont, mert egyszerre szólnak, nem egymás után. És ha van egy pont egy hangjegy mögött, az azt jelenti, hogy másfélszeresére nyúlik a hang. Ezek után nézd meg a második sor utolsó ütemét. Egy 1/4-et érő hanggal kezdene (illetve kettő, de az a két hangjegy egymás alatt/felett van, így egynek veszed), de pont van mögötte, azaz másfélszeresére nyúlik a hang. Másfélszer 1/4, az mennyi is? 1/4*1,5? Az 3/8. Ha nem érted, hogy jött ki, szólj, de ez is tiszta matek.
Szóval van 3/8-unk már a startnál. Hozzáadunk még 3/8-ot, mert a következő is másfélszeresére nyújtott 1/4-es hang. Eddig 6/8. Jön egy 1/4-nyi szünet, meg egy 1/8-nyi, így mindent összeadva lesz 9/8. Pont annyi, ami az ütemmutatóban szerepel. Nyertünk.
Nézzünk egy másikat:
Violinkulkcs, egy kereszt előjegyzés, majd jön az ütemmutató: 2/4. És nézzük: a legelején van egy csonka ütemünk, azt most hagyjuk, előfordul néha ilyen, de nézzük inkább tovább, a második ütemtől és matekozzunk: 1/8 + 1/16 + 1/16 + 1/8 + 1/16 + 1/16 = 2/8 + 4/16 = 4/16 + 4/16 = 8/16 = 2/4
Jé, kijön a 2/4, ami pont az ütemmutató. A többi ütemet is végigszámolhatod, ugyanez lesz velük. Szóval 2/4-enként van behúzva az ütemvonal, ahogy azt az ütemmutató mutatta.
Tudom, elsőre nem a legegyszerűbb megérteni, főleg az egymás alá/felé írt hangjegyeket, meg a hangjegy mögötti pontokat, de amúgy ha megszokod, egyszerűvé válik.
Nagyon szívesen! De ha nullán vagy zeneelméletből és kottázni szeretnél, attól tartok, még sok mindent kell átnézni csak a starthoz.
A tanárodat kérd meg, hogy foglalkozzatok skálatannal, előjegyzésekkel - anélkül azt sem fogod ugyanis tudni, hogy melyik vonalon, vagy vonalközben milyen hangok szerepelnek a kottában. Picit más egy három bés előjegyzéssel egy kotta, mint egy két keresztes...
Aztán érdemes lenne azt is átvennetek, hogy mi az a szubkontra, kontra, nagy, kis, egyvonalas, kétvonalas stb stb hang, mit jelent az, hogy a gitár transzponáló hangszer és ez hogyan befolyásolja a gitárzene kottába történő lejegyzését - ezt tudnod kell, ha gitárkottával szeretnél dolgozni.
Szóval ezeket abszolút minimum tudnod kell, még ahhoz is, hogy egyáltalán elkezdj kottát írni-olvasni. Kicsit félek belegondolni, hogy most hogy csinálod :D De ne a rosszat tanuld meg.
Az a baj, hogy némi skálatan, az előjegyzések ismerete ehhez is elengedhetetlen.
Csak egy kérdés: van egy tabod, ahol a legfelső vonalon egy 1-es van. Hova írod a hangjegyet a kottába? És ha nem 1, hanem 2 szerepel a tabban a legfelső vonalon? Ezt most próbáld ki ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!