Miben különbözik egy A osztályú gitár erösítő a B osztályostol?
"A csöves erősítők kapcsolási rendszerének egyik fajtája. Az A osztály lényege, hogy a csövön(csöveken) folyó nyugalmi áram kb. félúton van a lezárt is a maximum megengedett áram között. Az erősítendő jel hatására innen le, vagy fel tud eltérni, és a kimenőtrafón keresztülfolyó áram is nő, illetve csökken a hatására.
Ennek a kapcsolásnak a legkisebb a torzítása és az erősítése is."
Mondjuk csöves erősítő esetében ez pont nem igaz, mert a csöveknek marha nagy a torzítása.
Amire te gondoltál, az a keresztezési torzítás, ami Class A ban nem jelentkezik, class AB-ben pedig csak kis kivezérlő jel hatására.
„Mondjuk csöves erősítő esetében ez pont nem igaz, mert a csöveknek marha nagy a torzítása.”
Ez nem igaz, önmagában, negatív visszacsatolás nélkül, az elektroncsövek torzítása jóval kisebb a tranzisztorok torzításánál.
A osztály: a nyugalmi áram a kivezérlés növelésével nem változik. Ilyenkor a munkapontot a kivezérelhető tartomány közepén veszik fel. Előnye a kisebb torzítás, hátránya a rossz hatásfok, elméletileg maximum 50%.
B osztály: a nyugalmi áram a kivezérlés növelésével növekszik. Elméleti B osztály esetén a munkapontot az erősítőeszköz lezárási pontjánál veszik fel. A nyugalmi áram így nulla lesz, de kis kivezérlésnél keresztezési torzítás jelentkezik. Ezért a nyugalmi áramot a gyakorlatban mindig nagyobbra állítják nullánál. Hatásfoka elméletileg 78% lehet.
Az A osztályú erősítő lehet együtemű és ellenütemű, a B osztályú erősítő csak ellenütemű lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!