Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mit a könyebb megtanulni...

Mit a könyebb megtanulni gitár vagy dob?

Figyelt kérdés
2014. márc. 13. 19:26
 1/6 anonim ***** válasza:
mind2 nehéz, de úgy hallottam, hogy a gitár talán egy fokkal könnyebb.
2014. márc. 13. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Dob könnyebb,ott igazából érzésből is játszhatsz egy nótát, van vagy 30-40 ütés variáció,ehhez képest a gitárnál van vagy 3000 riff,6000 féle szóló de szerintem keveset mondtam.Természetesen profi szinten mind a kettő elég nehéz de a dob lényegesen könnyebb mivel azt igazából csak ütni kell.

Úgy, hogy gitározok nekem 2-3 hét után napi 30-40 perc gyakorlás után -igazából nem is volt gyakorlás csak a kedvenc nótáimat próbáltam elütögetni-már simán ment egy Metallica Four Horsemen.

2014. márc. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 kojee ***** válasza:
Egyiket sem könnyebb vagy nehezebb, csak más. Mind a kettő hangszer rengeteg tanulást és gyakorlást igényel, ha jól akarod használni.
2014. márc. 14. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez stílustól is nagyban függ. Nem lehet összehasonlítani pl a rock - punk zenéket a jazz-el vagy prog rock-al. Alapszinten a dob könnyebb, de csak az elején. Utána szerintem sem lehet különbséget tenni, profi szinten meg pláne nem. Aki azt írja, hogy a dob könnyebb az valószínűleg valami "primitívebb" (nem leszólás!) stílusban mozog, amiben nem igazán számít a helyes technika és sokkal egyszerűbb is az egész, tényleg csak "ütni kell", de ha pl jazz dobról van szó ott már nagyon más a helyzet... Amiben még könnyebbnek mondható a dob az az improvizáció. Gitárnál sokkal több mindenre kell figyelni és összetettebb is (skálák, hangnemek, akkordok, mire mit lehet játszani + ritmus stb...) dobnál azért kicsit egyszerűbb, mivel a gitár dallamhangszer a dobcucc meg alapvetően ritmus. Dobnál a zeneelméletből is sok minden kimaradhat, ami szintén egyszerűbbé teheti, de a dobnál meg ott van az a sok sok ritmus, ütéstechnika, precizitás, különféle technikák.


Lényeg, hogy nem nagyon lehet így különbséget tenni. Egyszerűbb zenéknél mindkettő könnyű, nehezebb stílusoknál pedig mindkettő nehéz, ez van :). Ha az egyik valamiben könnyebb, akkor tuti hogy más dologban meg nehezebb és kiegyenlítődik a dolog. De az elején szerintem a dob könnyebbnek mondható kicsit, úgy mond, könnyebb elkezdeni és hamarabb lehet sikerélményed benne, de aztán egyre nehezedik ott is a dolog...


Szerintem semmiképp se ez alapján válassz hangszert, hanem inkább azt nézd, hogy melyik tetszik. Idővel úgy is elkezdhetsz más hangszert is aztán viheted a dobot/gitárt a másikkal párhuzamosan. Arról nem beszélve, hogy ha a "könnyebbet" választod és idővel rájössz, hogy inkább a másikhoz lenne kedved, akkor elpazaroltál egy csomó időt és pénzt.

2014. márc. 14. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2014. márc. 15. 08:53
 6/6 anonim ***** válasza:

"dob lényegesen könnyebb mivel azt igazából csak ütni kell."


Ne haragudj meg kedves válaszoló, de ennyire azért nem lehet leegyszerűsíteni, mert a zenekarban az összes zenész a doboshoz alkalmazkodik. Nagyon fejlett ritmusérzéket kíván, nagyon pontosnak kell lennie, és én úgy gondolom, hogy ehhez kell igazán tehetség. Ha a dobos hibázik, elcsúszik, mindenki csúszik. Persze hozzáteszem, ahhoz is kell rutin, hogy aki követi, gyorsan tudjon reagálni, alkalmazkodni úgy, hogy a közönség ebből nem vesz észre semmit.

Ez is igaz, hogy a jó gitározáshoz pedig számtalan technikát kell megtanulni, de ez a "csak ütni kell" így önmagában nem igaz. Ha valakinek jó ritmusérzéke van, valószínűleg könnyen megtanul dobolni, de a dobos palántának minimum annyira bele kell magát ásni a kottatanulásba, mint a gitárosnak. Én pl. gitározni tanulok jó ideje tanárral, de ha nem volna profi kíséretem a tanárom személyében, folyton elrontanám a ritmikát, szüneteket stb. egyszerűen képtelen vagyok összpontosítani, odafigyelni, hogy ne hibázzak, vagy végig tartsam a tempót. A dobosnak ez utóbbira is kiváltképp figyelnie kell, szóval ez azért nem olyan egyszerű. Összességében azt mondom, embere válogatja, hogy kinek melyik a könnyebb. Van akinek suták az ujjai és sosem fog megtanulni rendesen gitározni, viszont jó a ritmusérzéke, ezért jó dobos lehetne. Van aki olyan, mint én, hogy könnyen elsajátít bármilyen technikát, de a pontosság nem az erőssége.

2014. ápr. 10. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!