Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogyan lehet rájönni arra,...

Hogyan lehet rájönni arra, hogy milyen akkord "illik" egy dalhoz kíséretnek?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy ha gitáron szeretnék kísérni egy énekest, vagy mondjuk akár magamat egy tábortűznél stb, és van egy szám amihez nem találtam akkordokat, akkor ki tudom sakkozni valahogy azt, hogy hogyan kell lekísérni a dalt? Biztos lehet valahogy, csak hát én nem értek hozzá, magamtól tanulok gitározni könyvből, nem járok szolfézsre sem, de azért némi zeneelméletet vágok, bár nem sokat. Szóval minden segítségnek örülök, és előre is köszönöm.

2013. nov. 24. 23:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Na hát ha a zeneelméletet "vágod", akkor gond nem lehet! :-) Legjobb megoldás erre talán, hogy tényleg agyba-főbe gyakorold a skálákat, mindenféle variációkat és az elején tanulj meg mindenféle stílusból mindenféle dalt, kezdve a lakodalmas nótáktól a rockhimnuszokon át a mai rádióslágerekig. Lehet hogy kicsit furán hangzik, de én ezt az elgondolást követtem és ma már tényleg bármit elsőre hallásból eljátszok. [az egészet úgy képzeld el, hogy négy éve kezdtem gitározni!!] Minden csak azon múlik hogy mennyire vagy kitartó és elszánt.

Ha ezt megfogadod és sok dalt begyakorolsz, azokból később következtethetsz a többi dalra - ami annyit tesz, hogy észreveszed, hogy "jéé abban a dalban is van ilyen akkord", és tudni fogod hogy az akkordok kapcsolódnak egymáshoz. Aztán próbálod majd azt a sémát rájátszani az új dalra, amit már régen megtanultál és egyszer csak rájössz, hogy milyen akkordokból áll a nóta. :-)

2013. nov. 25. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy én csak eléggé kezdő szinten tudok gitározni és nem nagyon van időm mélyebben belemenni a dologba. Persze próbálkozom új dolgokkal, de tanár nélkül, napi szintű gyakorlás nélkül ez, amit Te írsz, nekem nem fog menni. Én valami olyan megoldásra gondoltam, hogy egy szám szövegét ha le akarom játszani, akkor valahogy a dallamából rá lehet-e jönni az akkordokra (anélkül hogy hasonlóságot keresnék más számokkal - mivel nem sok más számot ismerek). Azért természetesen köszönöm a választ :D
2013. nov. 25. 12:17
 3/11 anonim ***** válasza:
Ha tudod a dallamot, akkor abból kell kikövetkeztetned, hogy milyen hangnemben van, és az akkordok is ugyanabban a hangnemben kell, hogy legyenek.
2013. nov. 25. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A mi ízlésünk érdekel téged, a sajátod helyett??

Vagy úgy véled, amit pl a jazz zenészek "műveltek" az 50-es évektől, az nem zene?? Ők bármit bármihez illesztettek , szinte... (Bebop.)

2013. nov. 25. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Nem érdekel senki zenei ízlése. Ez egy elméleti jellegű kérdés a gitározásról. Az érdekel csupán, hogy amikor rákeresek egy szám akkordjaira, akkor, akik ezeket írják, hogyan jönnek rá, hogy milyen akkordot kell a szöveg sorai fölé írni.
2013. nov. 25. 18:50
 6/11 anonim ***** válasza:
Én úgy hívom, hogy "leszedem a számot", vagyis lehallgatom és leírom az akkordozását. Általában a basszussal szoktam kezdeni, mert az a legárulkodóbb, utána a dallam. De ezeket se úgy, hogy pontosan lejátszom, hanem úgy, hogy megkeresem milyen skálát használ. De ez persze csak a könnyű zenében működik, mert egy elvontabb jazz (nyilván ott se össze-vissza játszanak mindent) de tényleg bármi jöhet. Ezzel a válasszal nem mész semmire, de tényleg csak úgy lehet az ilyet megtanulni, ha sokat hallgatsz zenét és kielemzed azokat. Kezd olyanokkal, amiknek tudod az akkordozását, mert fent van a neten. Próbáld meg lehallgatni a dallamot, vagy a basszust, próbáld meg eldúdolni azt, ezután próbáld meg megtalálni azokat a hangokat és lejátszani a gitárodon. Ha ez megvan lesznek hangjaid és lesznek akkordjaid amiket össze tudsz kötni. És ha ezt megcsinálod több zenével, akkor meg tudod majd figyelni, hogy ugyan ahhoz a skálához általában ugyan azt a 6-7 akkordot, vagy azok alterált változatát használják.
2013. nov. 26. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ha egy konkrét dalhoz keresel akkordokat, akkor nem (csak) zeneelmélet kell hozzá, hanem fül. Hallgatod hogy milyen akkordok szólnak, és megpróbálod leutánozni. Az első akkordot általában még valamennyire nehezebb meghallani, mármint ott még próbálgatni kell hogy milyen hangnem, bár azt is hamar le lehet fülelni, aztán hallgatod az akkordkapcsolatokat, és megy.
2013. nov. 26. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A kvintkör elméletét mindenképpen tanuld meg ( tudjad mi az hogy párhuzamos moll meg párhuzamos dúr, hogyan jönnek sorban az akkordok, honnan hova lehet ugrani ). Az rettenetesen sokat segít az akkordozásban. Az akkordokat meg kell hallani. Ha sokat akkordozol, lesz egy pont amikor megvilágosodsz és meghallod a harmóniát a dallam és az akkord között. Onnan kezdve már rövidesen magad is meghallod, hova milyen akkord kell.
2013. nov. 27. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nagyjából jól írták, legelőször is meg kell állapítanod a hangnemet és természetesen a ritmust is. Vagyis időnként kottázz le egyszerű dallamokat.

4/4 vagy 6/8 ezeket megérezheted és ahogy elkezdesz játszani valamit, az emelt, vagy leszállított hangokat is megjegyezheted, cisz, fisz, asz, stb..., de ehhez tényleg kell már egy kis zeneelmélet, ezért nem bonyolítom. Legegyszerűbb a Cdúr hangnem, esetleg kezd azzal.

Ahogy pötyögöd a dallamot, a kíséretnek szánt akkord részben, vagy egészben tartalmazza ezeket a hangokat, legalább is egyszerűbb esetben. Természetesen a sorrendjéből, vagyis a következő hangsorból már lehet sejteni az akkordot és a következőt is, de néha valóban figyelembe kell venni a hangtant. Ehhez jó a sémák ismerete, elég egy kaptafára mennek. pl.: C Am Dm(F) G(G7), Am G F E, Em Am D H7, Em G D H7 - amint látod, gyakori a szeptimre való befejezés, hogy előkészítse az ismétlést.

Alapesetben egy egész hangra egyet, vagy két félhangra nyomsz egy-egy akkordot, gyakorlatilag azokat, amikből áll a dallam, persze komolyabb esetben meg kell találnod a szűkített, bővített, vagy azokat az akkordokat, ahol gazdagítják az alaphangzást, mondjuk a 6., 7., stb hanggal. Így Dm7 helyett nem fogsz F et fogni, de itt lehetnek hasznosak a sémák ismeretei.

Szóval kezdj el játszani egy rövid dallamrészletet, majd próbáld egyszerre megszólaltatni az összes hangot, persze itt meg kell érezni, mikor történik az akkordváltás. A kíséret nagy részét így meg tudod találni különösebb képzettség nélkül is, a többit próbálgasd és ahogy jobban hangzik, úgy pengesd. Azután leellenőrizheted, a neten sok dal akkordjait megtalálod. Lehet rutin szerezni így.

Én gyakran máshogy játszom, mint a hivatalos verzió, nekem másképpen szól.

Mondjuk a Summertime George Gershwintől: Basszus, leütés, basszus, leütés minden akkordra: Fm Gisz Cisz7 C7 , nekem így jön be, pedig eredetiben tök más.

Ilyen egyszerű

2013. nov. 29. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat! Nagyjából értem, ki is próbálom ;)
2013. nov. 29. 16:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!