Mi értelme van a skáláknak?
Ha a zenelméletet nézzük: A szólók skálahangokból épülnek fel. Ha nem tudod a skálákat, elég nehéz jó szólókat csinálnod csak úgy hasraütésszerűen. Nem mindegy, hogy milyen hangokat játszol az adott akkordokra.
A komplexebb akkordok használatánál se árt, ha ismerd a skálákat.
Gyakorlás szempontjából: a skálák segítenek egy rutinszerű biztonságot szerezni a gitárnyakon, hogy ha mondjuk x-edik fekvésben kell egy bizonyos motívumot eljátszanod, akkor ne kezd el a fejed vakarni és keresni, hol lehet az a hang, a kezed automatikusan odataláljon szinte. Skálák gyakorlásával elsajátítható a folyamatos, pontos játéktechnika, a váltott pengetés, a húrok közti oda-vissza ugrások.
Egyébként ezzel én is így vagyok... Elég jól el tudok fütyörészni bármit, és csak a hangközöket kell érezni hozzá, ugyanígy el tudok szólózni akármit billentyűsön és basszuson (a basszusgitár a második hangszerem, nem sok ideje tolom, és ugyanaz kezd lenni, ami a billentyűsön vagy a fütyörészéssel: lehet vele zenét szerezni, nem kell egyáltalán figyelni a hangok elhelyezkedésére meg ilyesmi).
Nem vitatom persze a szükségességét, és nyilván bevált a zenei gondolkodás részeként a skálákon elhelyezés, nem beszélve arról, mennyivel könnyebb olyasmiről beszélni, aminek előtte adtunk nevet, és mindenki csakis azon a néven ismeri... :) Csak megértem a kérdezőt: egyszemélyes projektekben vagy "túltárgyalt" darabokban jobb megfeledkezni a zeneelméletesdivel járó hétköznapi verbalitásról, és magát a zene nyelvét beszélni közvetlenül a hangszerrel... :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!