Hogyan tudok gyorsan és hatékonyan megtanulni magamtól gitározni?
A második lépés, hogy kitalálod milyen gitáron szeretnél pengetni. Ha akusztikus, akkor elég egy szárazfa hangszer. Ha elektromos, akkor jöhetnek a további kérdések.
Magadtól nem tudsz se hatékonyan se máshogy megtanulni. A tanulás első lépése, hogy keresel egy oktatót, aki bevezet a tanulás menetébe, oktat és a jelentkező hibáidat javítja, kontrollálja a munkádat. Abból, hogy az interneten összevissza kattingatva vadászol fellelhető információk után, egy nagy katyvasz lesz. Hogyan tudnál magadtól tanulni, amikor még azt sem tudod, hogy mit nem tudsz? Még az autóvezetést oktató tanfolyamokon is szó van az autó szerkezetéről, hogy mitől megy az eszköz, holott valószínűleg soha nem fogsz egy izzó, vagy kerékcserétől nagyobb műveletbe belemenni. A hangszeres ismeret is hasonló azzal a kivétellel, hogy jó tudni, egy dal, dallam eljátszása közben mi és hogyan történik a gitáron. Mi az a rend, rendszer, ami meghatározza az adott szituációt. Nagyon szívesen segítek én is és bizonyára sokan mások, ha felteszed a kérdést, hogyan tudnál oktatót találni. Még az anyagiakra és az utazgatás elhagyására is van megoldás. Hajrá!
Nem feltétlen kell klasszikus értelemben vett oktató.
De helyette kell hogy legyen körülötted egy csomó zenész ismerős aki szívesen elmagyaráz, vagy megmutatja az alapokat.
Ha hatékony akarsz lenni és gyors, az inkább lelkialkat kérdése. Egy nyomtatott, régi gitáriskolával meg akkordjeles dalfüzetekkel pár hét alatt meg lehet tanulni az alapokat, ha rászánsz napi 3-4 órát. Egész generációk tanultak a Muszti-Dobay füzetből, egy részükből teljesen jó gitáros lett. Nagy örömet ad a saját felfedezés, inspirál a dalszerzésre, az "iskolázatlan", azaz tetszés alapú zenélésre. ("Nem tudom, mi ez az akkord, de tetszik.")
DE: az autodidakta módszer hátránya a szedett-vedett tudás, és a zeneelméleti katyvasz a fejedben. Egy csomó hibás dolog is rögzülhet, ami később akadály lesz a fejlődésben.
Ha komolyan gitároznál, akkor tanárhoz érdemes menni. Ott egyszerre kapsz zeneelméleti alapokat és egymásra épülő gyakorlatokat is, és azonnal javítja a hibáidat is. Fontos, hogy el tudd neki mondani, hogy mit szeretnél elérni, milyen zene a cél. Elég más megközelítést igényel mondjuk a metál vagy a mulatós popzene. A tanár kereteket is ad, mert a feladatok és határidők nem engednek szétcsúszni.
Szerintem a netes-videós oktatásnak akkor van értelme, ha már túl vagy a kezdő szinten, és valamilyen specifikus dologban szeretnél fejlődni. A példánál maradva, ha metált játszanál, ahhoz van bőven videós szakanyag, amikkel lehet haladni egyéni tempóban is, és olyasmiket tanulhatsz meg, amiket egy "általános" tanártól már nem biztos.
Végig tartsd észben, hogy nagyon sokféle gitározás van, és bár az alapok azonosak, minden műfajnak megvan a maga "iskolája", a maga klasszikusai és módszertana. Ha hatékonyan akarsz haladni, akkor ezekre érdemes már az elejétől figyelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!