Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » S O S ! Lenne egy kérdésem! ...

S O S ! Lenne egy kérdésem! Mennyire "romlandó/kockázatos" előfokcsöves erősítőt venni ? Most találtam egyet, ami jó árban lenne, sőt egy kissé drága is nekem, de talán rá áldoznám, ha megéri!

Figyelt kérdés

Sok jót meg rosszat is lehet olvasni a csöves erősítőkről, én meg még elég új vagyok ebben a világban és nem tudok dönteni.

Ez csak előfokcsöves, és nem tudom, hogy mennyire éri meg ilyet venni.

Azt olvastam, hogy azért több évig jó egy csöves erősítő is, aztán majd cserélni kell a csöveket benne, ami meg egy kicsit drága mulatság, viszont általában nagyon jó hangjuk van azoknak az erősítőknek.


A kérdésem az lenne, hogy mi a helyzet az előfokcsövesekkel ?

Mennyibe kerül a cseréjük ?

Ilyen Peavey, Orange, Marshall, Lane cuccoknál pl.

Illetve milyen gyakran kell ?


Köszönöm szépen előre is a válaszokat!

Ha tudok, mindenképpen írjatok, mert ha "rábeszéltek" akkor megyek is kipróbálni és megvenni ha tetszik :D:D


Köszi! :))



2022. jún. 27. 12:55
 1/7 Waff ***** válasza:
100%

Az előfok-csöves erősítők és azok a fajták amelyeknek a végfokba is cső van, két teljesen más világ. A lényeg egyébként a végfokban van, azon van a hangsúly, az adja meg a hangzás jellegét, karakterét stb. Az előfokba a cső éllettartama "örök élet meg egy nap". A végfokba kell cserélni időnként (kb 3000-3400 óra az élettartama) a csöveket.

Tehát az előfok-csöves erősítők valójában tranzisztorosak, hisz a lényegbe azaz a végfokba tranzisztor van. Ettől még nem rosszak azok sem, ha tetszik a hangja és jól működik, bátran vedd meg.

2022. jún. 27. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Úgy mondanám, hogy egy teljesen átlagos előfokcsöves erősítőt csak a nagyon jó és drága darabok győznek le a félvezetősök közül is. Nem tudom, hány wattra tartasz igényt, de már egészen olcsón (kb. 50-70e) is lehet kapni jó előfokcsöves fejeket. Leginkább a Joyo (ez inkább szobagitárosoknak otthon szórakozni) és az Orange (ezek koncertképes darabok) kínálatából. A legtöbb ilyen, 1 db 12ax7 csővel megy, darabja párezer forint, és évek múltán kell cserélni. Azalatt gitárhúrra a többszörösét költötted el. Szerintem mindenképp megéri egyre beruházni, az nagy öröm ám, amikor a szobában is igazán jól szól a gitár. :)

A végfokcsöves megint más világ, de ameddig hobbista vagy, nincs rá szükséged.

2022. jún. 27. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igazából a cső legendáját nyalogatod. Nem sok értelme van a mai világban az előfokcsöves cuccnak. A nagy produkciók színpadon sem használnak csöves eszközöket, hiszen fülmonitorozás van. Erősítők, ládák sincsenek már a színpadon. A gitár hangot is digitálisan állítják elő vagyonokat érő hm... mondjuk multieffektekkel(is). Persze beszélhetünk klub szintű, vagy otthoni eszközökről is. Minden felhasználási területnek megvan a maga optimális eszköze. Nem kell és nem is szabad túlgondolni, túlvásárolni. Ez az előfokcsöves dolog, szóval... hát a parasztvakítás és a 'mennyi pénzzel adnál többet érte' kategória közt van.


Van egy viszonylag régi tartalom, amit linkelek neked, nézz rá, ha még nem láttad, nagyon hasznos egy kiváló gitáros tolmácsolásában. Ne zavarjon meg, ha márkafüggő akkor is hasznos :)

https://www.youtube.com/watch?v=mXuXpXzXV5Q&t=173s

https://www.youtube.com/watch?v=K-3fS3M7HeA

2022. jún. 28. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A mai csőszimulációs áramkörök már szinte megkülönböztethetlenek egy valódi csöves cucctól.

Igaz, hogy játszani rajta nem teljesen pont ugyanolyan, de ezt már csak tapasztaltabb gitáros érzi/hallja.


Viszont, a közönség ebből se fog hallani semmit, pláne nem egy amatőr zenekari koncerten, mert úgysincs olyan minőségű hangosítás, örülhettek, ha egyáltalán meg lehet normálisan különböztetni majd a hangszereket, na meg hidd el, hogy senki nem azért fog kisétálni a koncertről, mert hallja, hogy "hmm, ez béna tranyós erősítő, nem is tetszik így már a zene".


Persze ha te egy tapasztalt és nagyon vájtfülű gitáros vagy, és kipróbáltál már ezerféle típusú és márkájú erősítőt, és felvételre kéne pont az az erősítő, mert nagyon fontos neked az a szinte hallhatatlan különbség, akkor vedd meg pont azt csöves erősítőt.


Mondom ezt úgy, hogy amatőr zenészként ugyan, de ~25 éve zenélek kisebb-nagyobb megszakításokkal, sok próbateremben jártam, ahol rengeteg különböző erősítőn zenéltem már, és nekem a dream sound a Randall RH-150, ami egy előfokcsöves cucc, de pont azért, mert csilliárdnyi cuccon játszottam már, és ahhoz a fajta zenéhez és hangzáshoz, ami a fejemben összeállt, na meg az ÉN gitározási stílusomhoz pont ez illik a legjobban.

Viszont ez marhára szubjektív dolog ám, és ez az én személyes ízlésem, mert egyébként meg a netes vélemények alapján a megítélése eléggé kevert, sokan fikázzák, tehát nem olyan, mint egy Marshall, amitől mindenki hanyatt van esve.

(Nekem egyébként meggyőződésem, hogy ennek 99%-ban a Marshall plecsni az oka, nem pedig az, hogy ennyire vájtfülű minden fórumozó)


Ennek ellenére koncertezni meg Peavey Bandit-el járok/jártam, ami egy digitális csőszimulációs cucc, mert amatőr zenekari koncertkörülmények között se én nem hallok igazából különbséget, sőt, örülök, ha egyáltalán hallom normálisan magamat, se pláne a közönség, viszont sokkal egyszerűbb ezt cipelni, mint egy b-szomnagy fej-láda kombót.


És végül, rátérve direkt az előfokcsöves cuccokra, ahogy az 1-es is írja, általában a végfok-csövek a fogyóeszközök, az előfokok nincsenek akkora terhelésnek kitéve, lévén hogy igazából annyi a szerepük, hogy a hang karakterisztikáját adják ki, a jel felerősítését meg tranzisztorok csinálják.

Szóval nem fog rámenni a gatyád a csőcserékre.


A legjobb tanács egyébként, amit adhatok, hogy battyogjál el hangszerboltba a gitároddal, próbálgass végig egy rakat erősítőt, full csövest, hibridet, tranyóst, digitálist.

Normális hangszerboltokban van erre külön helység, meg idő is.

És döntsd el, hogy melyik tetszik a legjobban, melyik másodiknak, stb., tehát rangsorold őket hangzás szerint, és vedd meg azt, ami a rangsorban a legjobb, és még a pénztárcád is megengedi.

2022. jún. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Hangban és dinamikában a tranzisztoros és a full csöves között van. Nem olyan lomha mint a fullos ami szerintem pozitív egy előfokcsövesnél viszont nagyon benne van az a dús éneklős csöves hangzás akár a nagytesónál. Egy darab előfokcső van ezekben amihez jobban illeszkedik a passzív gitár pickup mint a tranzisztorokhoz ezért is szeretem. Élettartam szempontból kb 8-10 évet bír masszívan mivel alacsony anódfeszen vannak járatva, alacsonyabban mint a full csöveseknél. Ráadásul a használat során egyre inkább jobb hangja lesz a csöveknek. Persze mielőtt tönkremegy. Ára pedig néhány ezer forint, nem drága. A fullosokat újracsövezni viszont már zsebbenyúlós és marhára nem mindegy mivel szerelik mert hatalmasat változhat a hang jellege a megszokottól más nevű csövekkel. Nálam is van egy amit még valamikor építettem és csak akkor nyúlok hozzá ha szobán kívül vagyok, minden egyéb esetben egy csőves előfokot használok DI dobozként rányomva egy full tranzisztoros végfokra. Majd, kitapasztalhatod de én előfokcsövest ajánlok mindenképp.
2022. jún. 29. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Waff ***** válasza:

5@:"Nem olyan lomha mint a fullos..." a fullcsöves miért lenne "lomha"? Mitől? Ott az előfokba és a végfokba is cső van, ha a logikádat követve az előfokcsöves nem lomha, akkor a fullcsöves végképp nem lehet az. Vagy nem értem mire szeretnél kilyukadni.

Nekem az a tapasztalatom hogy az előfokcsövesnek hangban olyan a karaktere mint a full tranzisztorosnak. Ami persze nem rossz, de nem csöves hangzás, egyáltalán nincs meg az a karaktere, még "félig" sem. Ettől függetlenül egy előfokcsöves cucc tud brutál jól szólni, függ ez a ládától is, gitártól is, gitárostól is.

2022. jún. 29. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

#6 A csövek lassabban dolgoznak és telítődnek mint a félvezetők. Persze ez nem igaz minden csőre (RF) de ezekre a pentódákra, sugártetródákra igen.

Próbáld meg egy tranzisztorosból átküldeni a jelet a csövesbe úgy hogy ki legyenek hangosítva és állj elé a gitárral. Érezni fogod a késést ami teret ad a dinamikának.

2022. jún. 29. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!