Kezdőoldal » Szórakozás » Sztárok, bulvár » Leonard Cohen zsidó vagy...

Leonard Cohen zsidó vagy buddhista volt?

Figyelt kérdés

Ortodox zsidó családba született, majd megismerkedett a buddhizmussal, amit szintén felvett, ugyanakkor a zsidó vallással egyáltalán nem szakított semmilyen értelemben. Többször határozottan kijelentette azon pletykákra, miszerint elhagyta a zsidó vallást és áttért a buddhizmusra, hogy nem keres új vallást, nem akarja elhagyni a zsidó vallást, kiváló neki a régi. Egész életében mélyen hitt Istenben, hitt a mózesi tanokban, a zsidó törvények szerint élt, megtartotta a zsidó ünnepeket és a szombatokat, rendszeresen zsinagógába járt és szombaton nem vállalt fellépést sem. Több koncertet a "Baruch HaShem!" köszöntéssel kezdett és a művészetére is tükröződött a vallásos zsidósága. Írt például zenét zsidó ünnepekhez és bibliai témákhoz kapcsolódóan, valamint az irodalmi munkásságban is erősen tükröződnek az ősi zsidó jegyek. Emellett ugyanakkor ezzel egyidejűleg egy ideig buddhista szerzetesnek is vonult, rendszeresen végzett buddhista meditációkat és imákat, céljának tekintette a megvilágosodás elérését, nem csak a zsinagógákat látogatta rendszeresen, hanem a buddhista templomokat is. Önmagára "buddhista zsidóként" hivatkozott, nem gondolta, hogy a két vallás kizárná egymást, mivel kijelentette, hogy a buddhizmus nem követeli meg tőle más istenségek imádatát. Kijelentette, hogy a buddhizmus és a zsidó vallás kiválóan megférnek egymás mellett, mivel a zsidó vallás csak azt tiltja, hogy bálványt imádjon és más istenségeknek hódoljon, a buddhizmus pedig ezt nem követeli meg tőle és tanbeli ellentmondások sincsenek, csak alapvetően másra koncentráló tanítások. Azt is mondta, hogy ő világi buddhista szerzetes (valahol a világi és szerzetesi lét közötti státusz a buddhizmusban) és zsidó tanító egyszerre (származása szerint papi családhoz, a kohanitákhoz tartozik ő is, így mondott már ároni áldást rendezvényeken is).


Emellett kifejezte azt is, hogy nagyon nagyra tartja Jézust zsidó szemmel, mint egy kiváló ókori rabbit, filozófust és tanítót, aki a szeretetet, a békét, megváltást és az Isten és más emberek iránti odaadás univerzális tanát hirdette, de nem tartja Messiásnak magát. Arról is beszélt, hogy a védikus bölcseletet is nagyra tartja (különösen az advaita védanátát), hiszi, hogy van benne a Legfelsőbb Örökkévaló és a megvilágosodás iránti törekvés, de ettől függetlenül nem annak a hagyománynak a része.


Akkor ő most milyen vallású volt?


Vagy nem kell túldramatizálni, buddhista zsidó volt, ahogy magát meghatározta és kész? Hallottam, hogy Amerikában sokan követik egyszerre a két vallást... Mindkét vallást egyaránt gyakorolta, párhuzamosan.



aug. 4. 20:36
 1/7 A kérdező kommentje:
Ja, meg a családja a hagyomány szerint áronidának tartotta magát, magyarán Áron főpapnak és rokonainak közvetlen leszármazottjának, nem csak úgy kohanitáknak.
aug. 4. 20:38
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem világos az, ahogyan ő magát leírta. A származása és az egész életműve a zsidó vallást tükrözi. Hasonlítsd össze bármelyik más zsidó dalszerzővel (Bob Dylan, Paul Simon stb.).


Amit a buddhizmusról ír, hogy legalább a gyakorlata összeegyeztethető más vallással, az igaz, még ha zsidó oldalról nem biztos, hogy minden rabbi egyet értene vele.


De ugye nem véletlenül van ez a vicc:


"Két talmudista azon vitatkozik, szabad-e a Talmud tanulmányozása közben dohányozni. Mivel sehogy sem tudnak megegyezni, elmennek, hogy megkérdezzék a bölcs rabbit:

- Rabbilében, szabad-e a Talmud olvasása közben dohányozni?

- Nem, azt nem szabad...

- És dohányzás közben szabad-e a Talmudot tanulmányozni?

- Hát persze! A Talmudot mindig szabad tanulmányozni..."


Jézusról meg sokan vélekednek hasonlóan. Csupán az nem egyeztethető össze a zsidó hittel, hogy ő lett volna a várt messiás.

aug. 4. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

a vallás nem egy svédasztal, hogy a nekünk tetsző dolgokat csemegézzük róla, ha az érdekem úgy kívánja sintoista, ha meg úgy, akkor sámánista vagyok...


élete igen távol állt, a csak néhány tárgyat birtokló, visszavonultan meditáló buddhistáktól, tehát buddhista biztosan nem volt, akármit képzelt magáról...

aug. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#3.

Akkor azok sem keresztények, akik nem adják el mindenüket, osztják szét a szegények között, nem öltenek zsákvászonból készült ruhát és egyszerű sarut, majd nem vonulnak templomokba, kolostorba vagy remeteségbe.


A legtöbb vallásnak legalább két csoportba sorolhatók a híveik: világi hívek és felszentelt személyek (ezek lehetnek papok, szerzetesek, rabbik, imámok, mágusok stb.). A világi hívekre sokkal kevesebb előírás vonatkozik, mint a felszentelt személyekre. A buddhizmusnak szerzetesei vannak, ők azok, akik szó szerint olyan életre törekednek, mint a Buddha és a legelső tanítványai, az első szerzetesrend. A világiak a hétköznapi életükbe vonják be a buddhai értékeket és próbálnak helyesen cselekedni. Családjuk van, dolgoznak stb., de mindezt próbálják buddhista szellemben élni. Olyasmi, mint a kereszténységnél a katolikus/ortodox szerzetesrendek és papok, meg a több protestáns egyháznál ószövetségi mintára jelenlévő önkéntesen családról lemondó személyek és a világi keresztények helyzete, akiknek ugyanúgy van családjuk, van laikus munkájuk stb.


Mi nem tetszett amúgy az életében? Hogy volt pénze, munkája, meg voltak párjai/feleségei, mint általában az egy világi hívőnek? Akkor mit szólsz azokhoz a hippikhez, akik szó szerint hedonisták voltak? Na, ők tényleg nem voltak buddhisták.


Ő egyébként világi szerzetes volt. Ilyen létezik a kereszténységben is. Ami a szerzetesi és világi élet határán van. De egy ideig élt teljes értékű, felszentelt szerzetesként is egy buddhista kolostorban.


Ő tényleg nem "csemegézgetett", mint sokan, akik elvileg "több vallással is szimpatizálnak", hanem mindkettőt gyakorolta rendszeresen. Zsinagógákba és buddhista templomokba járt rendszeresen, megtartotta mindkét vallás ünnepeit és szabályait stb. Úgy vélte, hogy a zsidó vallás egy remek út, ami leírja egy nép történetét Istennel való kapcsolatával együtt, utat kínál Istenhez, más emberekhez és az őseihez, míg a buddhizmus egy remek út arra, hogy a megvilágosodást elérhesse.

aug. 4. 23:36
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem írtam olyat, hogy bármi bajom lenne az életével, semmi közöm hozzá.


Arról viszont van véleményem, hogy ki milyen címeket aggat magára.


Nézd, hiába gondolom magam matematika professzornak és veszem magam körbe matek könyvekkel meg táblázatokkal, ha nem tudok papíron elosztani vagy felszorozni két számot. Hirdethetem magam matek zseninek, de ez nem több mint önbecsapás.


Én nem hiszek a "megúszós" valásosságban, az olyan kényelmes, nyugati dolog. Unatkozó háziasszonyoknak és kiégett üzletembereknek való, akik néhány könyv elolvasása vagy előadás végighallgatása után megvilágosulnak és nem tudom hanyadik akárki reinkarnációjának meg gurunak tartják önmagukat (nálunk is van ilyen híresség jelenleg, nevet nem írok).


Aki nem él a vallásos előírásoknak megfelelő életet, az ne nevezze magát xy vallás követőjének.


Amúgy az ő "buddhizmusa" nem több, mint az 1960-as évek amerikájának ezoterikus, hippista divatirányzata, mely gyakran keveredik hinduizmussal, brahmanizmussal. Ami a korabeli hippik számára addig tűnt vonzó dolognak, amíg a nekik tetsző dolgokat összeollozták belőle. Ja, hogy pont a lényeg maradt le nekik... ja hogy ez lemondással és szigorú életvitellel is jár...no az már kényelmetlen volt számukra...

aug. 5. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Kedves Vezető ***** válasza:
Zsidó
aug. 5. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#5.

A te értelmezésedben nem igazán működne a társadalom és valószínűleg az egész emberi civilizáció is kihalna, mert nem lennének világi hívei egyik vallásnak sem. Miért lenne ""megúszós" vallásosság" az, ha valaki nem vonul szerzetesnek egész életére? A Buddhának is voltak világi tanítványai. Rájuk is vonatkoznak szabályok, csak kevésbé szigorúak: tíz fogadalom helyett csak öt vagy nyolc fogadalom.

aug. 5. 23:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!