Csak én érzem azt, hogy ezek a minimalista influencerek mennyire fake-ek?
Nagyon megtetszett a minimalizmus, mint irányzat és sok ezzel kapcsolatos tartalmat fogyasztok az utóbbi időben. Általában nem magyar influencerek, hanem külföldi, Nyugat-Európai személyek tartalmait.
És annyira fake, hogy arról beszélnek, hogy hogyan spórolj meg x összeget, közben ott van a háta mögött a drága macBook, tökéletesen berendezett, esztétikus házban ücsörög. Tudom, hogy most lehetne azzal érvelni, hogy igen ez azért van, mert ő összespórolta a rávalót ecc. de attól még annyira természetellenesnek hat.
És emiatt, mert a minimalizmus kapcsán mindenhol a tökéletes esztétikumba ütközök, ami egészen más és különböző az én körülményeimtől úgy érzem semmi keresnivalóm ebben a közegben. És az, ha elakarok kezdeni egy minimalista életmódót akkor miliókat kellene költenem, hogy engem is hasonló esztétikum vegyen körbe, és ezt nem akarom... Mert ugye ez teljesen a minimalizmus ellentéte.
Mostanában áttértem inkább a könyvekre, mert ezt a social medias fakery-t már annyira nyomasztónak éreztem.
Nektek is vannak hasonló gondoltaitok a témával kapcsolatban?
Utálom a zsúfoltságot a lakásban, de nem tudom elképzelni, hogy jól tudjam érezni magam egy "gyilkos" minimalista stílusú házban. Hogy lehet ott élni, gyereket nevelni, főzni, létezni? Én törekszem arra, hogy minél kevesebb tárgy legyen elöl, de amikor ez már átmegy kényszerbe, nehogy megsértsem a minimalizmus szabályait, na akkor kétszer is átgondolnám, hogy kell-e ez nekem.
Egy minimalista lakásban pl. soha nem láttam az előszobában levetett cipőt. Hová teszik sárosan? Vagy soha nincs kipakolva a konyhában? Mégis hol a kávéfőző? Minden alkalommal kiszedi a szekrényből?
Ez a stílus egyedülállónak, max. két embernek való, ahol napközben elrakodik a takarítónő. Nekem pl. nagyon személytelen és színtelen.
1 Sarosan is el lehet tenni a szekrenybe, nyilvan cipotarolora, illetve le lehet elotte torolni a talpat is. (Pl van egy remek talalmany is, a labtorlo, nem a saros szaros cipovel jovok be a lakasba, meg mondjuk a varosban a betonon annyira nem is leszek saros... :D)
A konyhapulton nekem kint van a kavefozo, de csak az + a mikro.
De a minimalizmus nem az esztetikarol szol elsosorban, hanem arrol, hogy azt veszed meg ami tenyleg kell + mindennek megtalalod a helyet. Tok mindegy, hogy az adott dolog mennyibe kerul, egy szamitogepre nyilvan szuksege van az embernek, nem attol leszel minimalista, hogy Macbook helyett valami olcsot veszel. Maximum ha kornyezettudatos is akarsz lenni, akkor hasznaltan veszed a Macbookot.
De amugy meg kb plusz ot percet vesz igenybe osszesen mindent elpakolni magad utan, amit hasznalsz. Ennyi mindenkinek belefer a napjaba. Ha harom gyerek van a csaladban, akkor lehet negyed ora, de ezt egesz napra ertem. Valamit visszarakni a helyere par masodperces folyamat.
Az mar lenyegtelen, hogy az otthonod egy modern, ujepitesu, feher - bezs stilusu lakas, vagy egy narancs falak, nagymamatol orokolt butorok, perzsaszonyeg stb stilusu.
"És annyira fake, hogy arról beszélnek, hogy hogyan spórolj meg x összeget, közben ott van a háta mögött a drága macBook, tökéletesen berendezett, esztétikus házban ücsörög."
Fogalmam sincs, hogy kikről beszélsz, mert nem nézek ilyesmit.
Viszont úgy gondolom, hogy egy irányzatnak lehetnek fokozatai, amik pénztárcafüggőek. Ettől még valaki, aki jobb anyagi helyzetben van, adhat hasznos tanácsokat kisebb jövedelműeknek a cél megvalósításában.
Kevered a szezont a fazonnal.
A minimalista stílus nem az olcsóságról szól, hanem a leegyszerűsített, tágas, szinte üresnek kinéző terekről.
Ez rengeteg pénzbe fog kerülni, ha jól akarod csinálni, hiszen sokkal többe kerül eldugni a dolgokat - álmennyezetek, rejtett kézzel készített tárolók, okos rendszerek, stb.
Ha minimális kiadással akarsz élni, az nem minimalizmus, hanem takarékoskodás.
Nem is arról volt szó, hogy nem adhat tanácsokat, hanem hogy úgy állítják be magukat, mintha ők is minimál büdzsén élnének, közben pedig valójában havi többezer dollárból gazdálkodnak; a legdrágább hipster éttermekben esznek, a legdrágább hotelekben szállnak meg utazásaik során, a legjobb minőségű (ergo legdrágább) műszaki cikkeket veszik meg, és a legújabb hipster divatot követik, és általában vegánok, mely életmód már eleve egy kisebb vagyonba kerül, amit kis összegből gazdálkodva se lehet összehozni sehogy.
Egyébként meg a kérdező kicsit összekeveri a dolgokat. A minimál életmód és a minimalizmus mint művészeti, építészeti stílus, design sehol nem kell, hogy kapcsolódjon egymáshoz. De egyébként a legtöbb influenszer, aki arról papol, és be is mutatja, hogy meg lehet élni minimál büdzséből, többnyire csak pózer, mint azok a neohippik, akik a világ különböző részein, általában trópusi szigeteken, állítólag önfenntartó életmódot folytatva éldegélnek, miközben aranyosan elhallgatják, hogy havonta legalább 1-2x bemennek a városba, hogy az ATM-ből levegyék azt a párezer dollárt, amit apuci utal nekik az államokból, hogy ne haljon éhen a pici fiacskájuk vagy lányuk.
Még annyit hozzátennék a minimalizmushoz mint művészeti, építészeti stílushoz, hogy általában a legdrágábbak közé tartozik a kivitelezése, mivel pl. egy minimalista villa építéséhez is mindenből a legdrágább és legjobb (a kettő között egyenes arányosság van, ugye) alapanyagokat és berendezési tárgyakat használják. Ahol a "spórolás" esetleg megjelenhet, az a dekoráció/ornamentika, tehát egyáltalán nem financiális értelemben kell értelmezni a minimalizmust, hanem, hogy nem kell túlköltekezni fölöslegesen, mert az már a minimalista stílus rovására menne. Az pedig, hogy az életmódban mennyire minimalista valaki, sem feltétlenül jelenti azt, hogy keveset költene, mert lehet, hogy nem költ fölöslegesen, pl. a hipermarketben, de mindenből minőségit vesz, ami drága. Szóval szerintem nem nagyon létezik, legalábbis ilyen értelemben, ahogy én prezentáltam a minimalizmust, az a fajta ellentét a minimalizmus és a pénzköltés között, ami a kettőt összeférhetetlenné tenné egymással.
ahogy már írták is, a minimalizmus (szerintem) egyáltalán nem a spórolásról szól, legfeljebb lehet olyan hatása IS. a minimalizmus egyáltalán nem arról szól, hogy ne legyenek, vagy akár kevés tárgy legyen körülötted és pláne nem az üres lakásról, meg a díszítések hiányáról szól. legalábbis akiknek a feldolgozásaiban én találkozni szoktam a minimalizmussal, egyikük sem hirdet ilyet és szerintem csak így van értelme egy ilyen filozófiának.
a minimalizmusban a mimumum TE vagy. a te igényeidről szól és azokból indul ki. a SZÁMODRA szükséges mennyiségűnél ne legyen több/drágább tárgyad. a számodra felesleges dolgokat ne halmozd fel. ne költs olyasmire se helyet, se pénzt, se időt, amikre valójában NEKED nincs szükséged. illetve hogy a már korábban felhalmozott, de SZÁMODRA felesleges dolgoktól szabadulj meg, hogy ne kelljen további időt, energiát, tároló helyet fordítanod rá, hogy hol tárold, keresgélj közöttük.
ennek akár lehet egy spórolás vonala is, hogy akár a szükségesnél többet ne költs a dolgokra, hogy azzal is spórlj, amit nem veszel így meg, illetve még bevételt is termelhetsz a felesleges dolgok eladásával (visszakapod egy részét annak, amit korábban feleslegesen elköltöttél rájuk). de ennek egyáltalán nem kell törvényszerűen mindenkire igaznak lennie. teljes mértékben belefér a minimalizmusba (sőt az influencerek általi népszerűsítés üzleti modelljébe szinte kívánkozik is), hogy akár kimondottan prémium minőségű és árú dolgokat is válogasson az ember a minimalista életébe.
aki csak az árat nézi és egyéb szempont nem érdekli, az a sóher. még a spórolás sem azonos a shóherséggel. a takarékosságból sem feltétlenül lóg ki, hogy az ember drága dolgokat vegyen, ha a magasabb árhoz sikerül magasabb használati értéket, vagy megtérülést is társítania. attól még takarékos is lehet valaki, hogy drága házban él, drága autója van és drága cuccokat vesz - ha ezeket pl. használtan, akciósan, a szükségesnél nem többet rájuk költve veszi meg, illetve nem vesz belőlük indokolatlanul többet/gyakrabban, mint NEKI szüksége van rá.
az Apple pl. kimondottan minimalista dizájnú eszközöket gyárt, nagyon sokan azért veszik, mert szép és szinte bármilyen környezetben jól néz ki és sokak szerint a használati értéke is elég magas (ez innentől hitvita, nem biztos, hogy érdemes belemenni).
szerintem minden ideológiával (a vallásokkal is) ott kezdődik a gond, amikor valaki nem a saját maga számára hasznosat akarja magának átvenni belőle, hogy neki jobb legyen az élete. ehelyett sokan az elvek bizonyos értelmezéséhez mereven ragaszkodva elkezdik másokra erőltetni, másokon számonkérni, hogy ők megfelelnek-e neki. sőt sokan összehasonlítgatásokba kezdenek, hogy ők jobban, mások kevésbé felelnek meg ilyen vagy olyan elvárásoknak. én pont ezért nem kérek egyik vallásból, ideológiából és más elv közösségből.
én a saját életemben próbálok annyira minimalista lenni, amennyire tőlem telik és amennyire nekem megfelel. próbálom amennyire tudom és amennyire értelmét látom a saját vallásom alapelveit is betartani, az alap erkölcsi tanításoknak amikor lehet megfelelni. ha nem sikerül igyekszem okulni belőle és máskor jobb döntéseket hozni. de nem vagyok kíváncsi senkinek a véleményére, ítélkezésére, beszólására, hogy szerinte eléggé ilyen vagy olyan vagyok-e számára. a saját értékrendem szerint élem az életem, nem az övé szerint. mondjuk pont azért, ahogy más ideológia követők viselkednek igyekszem magam semmivel nem is cimkézni, hogy ne akarják az adott cimkéhez tartozó saját elvárásaikat rám aggatni.
te kédező, meg azt nézel, akit akarsz, úgy viszonyulsz hozzájuk, ahogyan akarsz. ha valakinek van olyan mondanivalója, ami hasznos az életed számára, akkor azt hallgasd meg. ha olyat mond valaki, amit nem tartasz követendőnek, akkor ne kövesd amit épp mond, ettől még meghallgathatod máskor is, hátha máskor valami olyat mond, ami hasznos számodra.
a minimalizmussal rokon sztoizmussal is sokan vannak hasonlóan, hogy "nem elég sztoikus aki..." ennek kapcsán mondta egyszer valaki, hogy nem az a fontos, hogy ki mondja, vagy milyen ideológiát követ, aki mondja. csak az számít, amit mond és méginkább, hogy számodra annak mi az értéke.
szerintem van egy kis zűrzavar a minimalista stílus és a minimalizmus között. ezt a kettőt lehet ötvözni is, de nem ugyanaz a kettő.
szerintem a minimalizmus azt jelenti hogy a lehető legkevesebb dologgal megoldod az életedet. Ez azt is jelenti pl. hogy mondjuk egy telefonod van, de mondjuk telefonon belül is mondjuk 1 kamerás és nem 5 mert az életbe nem használnád mind az 5 kamerát, akkor meg minek.
szóval a fölösleges dolgokat egyszerűen kiiktatni az életünkből, ezzel tulajdonképpen a fölösleges bonyodalmakat is. Lehet h valakinek a mcbook ad valami pluszt az életéhez, ami neki könnyebbé teszi, pl. teszem azt, tartósabb vagy gyorsabb és ezáltal időt/pénzt spórol hosszú távon.
azzal, hogy a tárgyakban minimalistábbak vagyunk: csak azt tartjuk/vesszük meg, amire igazán szükségünk van, ezáltal pénzt is spórolunk,de a legfontosabb szerintem, meg mások szerint is, hogy időt spórolunk.
ami a minimalista stílust jelenti, szerintem megnyugtatóbbak az agynak az egyszerűbb formák, és ez is fontos.
Az influenszerek többsége fake, ez alól a minimalista influenszerek többsége sem kivétel.
Kiket követsz?:)
Az én kedvenceim:
- Christina Mychas (low buy és minimalizmus, nem egy üres fehér lakásban. A low buy nekem azért érdekes, mert én is impulzusvásárlásokkal szabotálom a pénzügyi fejlődésem)
- Ronald L. Blanks
- Thoughworthy Co (extrém minimalista pár)
- Nick Keomahavong - egy buddhista szerzetes, aki a mindsetről mond érdekeset, de nem az a tipikus üres-lakásban-videózós influenszer
Akiket néztem, de már fenntartásokkal kezelek:
- Sorella Amore (minimalista traveller influenszerként indult, szégyentelenül sok pénzt megkeresett ezzel, majd elkezdett házakat venni a világ több pontján és rengeteg kacatot összevásárolni)
- Matt D'avella (a trénerkultúrába illő megmondó ember)
- ecofriend. lia (ez a nő beteg, de komolyan, minden értelemben - elvesztette a realitásérzetét és mániákus, amivel a saját fizikai és mentális egészségét veszélyezteti - illetve másokét, mert ezt normálisnak mutatja)
- The minimalists - a mozgalom "indítói", egyik első propagálói, podcastjük, könyvük van, netflixen egy film. Nagyon arrogánsak, mert ők találták fel a spanyol viaszt... Megmondóemberek, valós tartalom/tudás nélkül.
Divat lett a minimalizmus, így rengetegen csinálják, az amerikai takarító és declutterező háziasszonyoktól is rosszul vagyok, ahogy a megmondóemberkedő tiniktől. Hát ez van. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!