Wattpad könyvemről vélemény? Miben kéne fejlődnöm?
A nevem ott Monccchi és a becses könyv címe a "te"
10/?
Először is szeretném tisztázni: ez nem könyv. Ez egy történet. Egy sztori. A könyv egy fizikai dolog, amit a kezedbe tudsz fogni. NEM szinonimája a történet szónak.
Az első pár bekezdést olvastam el (részben azért, mert késő van, és részben azért, mert nem sikerült elérnie a szövegnek, hogy érdekeljen).
¬ Ne ugrálj az igeidők között. Vagy végig múltban, vagy végig jelenben legyen az elbeszélés. Példa a hibára: "A kanapé felé fordultam, de anya még mindig alszik."
¬ Nem tudás hiányában vétett hiba (remélem), de figyelj a szóközökre a írásjeleknél. A vessző az előtte álló szóhoz ragad, utána szóköz; kettőspontnál szintúgy. Ugyanígy az igényesség kedvéért érdemes többször átolvasni a szöveget, hogy ne legyenek benne a te "haudtam"-odhoz hasonló elgépelések.
¬ Túlságosan tömör a szöveg. Minden gondolathatárnál, helyszín- és személyváltásnál illetve időváltozásnál kezdj új bekezdést. Ugyanez igaz a párbeszédekre is. Gondolatjeles megszólalás? Új bekezdés. (erre még visszatérek)
¬ Prózai szövegben betűvel illik kiírni a számokat, tehát nem "5 üveg" hanem "öt üveg." Ez alól a nagyobb számok, mint például egy évszám, kivételek lehetnek. (Pl.: "A lány több mint ezerkilencszáz könyvet tudhatott magáénak." De! "A bárónő 1900 júliusában ismerte meg a vejét.")
¬ Nem aranyszabály, de azért érdemes odafigyelni rá: ne kezdj mondatot kötőszóval. Ez csak akkor érvényes, ha az említett mondat nem összetett. Tehát ha csak felcserélted a fő- és mellékmondatod, és így előre került a kötőszó (pl.: majd, ami) azzal semmi gond nincs. Azonban ha kötőszóval kezdődő, főmondat nélküli mellékmondat árválkodik a szövegben, azt érdemes egy vesszővel hozzácsapni az előző mondathoz, vagy egyszerűen lecsippenteni róla a kötőszót, ha mindenképp meg szeretnéd tartani a töredezettebb ritmust. (Persze ez utóbbinak feltétele, hogy a mondat nélküle is értelmes maradjon.)
¬ Szóösszetételi szabályok! Érdemes megtanulni őket.
Példa a szövegedből: a "fa lépcső" valójában egybeírandó, mert az anyagi minőséget jelző szó a főnévvel egy szóba kerül. Tehát falépcső, aranylánc, ezüstkés.
Ez a cikk egész jól összeszedi a dolgot, bár azért van egy-két hiányossága.
¬ A párbeszédek helyesírása... á, a szívem csücske.
Sehol nem írtad őket helyesen abban a fél fejezetben, amit elolvastam, úgyhogy nem javítok, hanem írok neked egy általános áttekintést.
1. A párbeszédeknél nem a kötőjel a használatos, hanem a gondolatjel. Az előbbi rövidecske: -; míg az utóbbi valamivel hosszabb: –.
A kötőjel sosem áll magában. Legalább egy szóhoz hozzátapad (ha nem kettőhöz). Pl.: Fővárosi Állat- és Növénykert, kajak-kenu verseny
A gondolatjel is tapadhat szavak közé (pl.: Berlin–Róma tengely), de párbeszédek esetén kivétel nélkül mindig szóköz választja el a közelében lévő szavaktól.
2. Hadd demonstráljam példákkal a helyesírási részét a dolognak.
– Szeretem az epret – mondta a lány.
Ebben az esetben az elhangzó mondat kijelentő, és normál helyzetben pont kerülne a végére. Amint azonban a mondtás részt hozzácsapjuk, intsünk búcsút a pontnak. Mondatvégi írásjel nélkül, két szóközzel közrefogva következik egy gondolatjel, amely után *kisbetűvel* folytatódik a mondat.
*De!* Amennyiben az elhangzó mondat felkiáltójelre, kérdőjelre, pont-pont-pontra végződik, azok megmaradnak. Ennek ellenére viszont a mondtás szekció továbbra is kisbetűs:
– Szereted az epret? – kérdezte.
Van olyan eset viszont, amikor az elhangzó mondat gondolatjele után mégis nagybetűvel folytatunk. Ez akkor történik, amikor a narráció szövege már nem áll közvetlen kapcsolatban az elhangzó mondattal (nem azt fejezi ki, hogy hogyan, milyen módon hangoztak el a szavak). Ilyenkor a pont is megmarad.
– Szeretem az epret. – A lány szavait fülsüketítő tapsvihar követte.
Közbeékelés!
– Szeretem az epret – mondta a lány –, de az epres csokit utálom.
Ez elsősorban összetett mondatoknál szokott előfordulni. Ilyenkor a narrációs rész végén nincs írásjel, és az utána álló gondolatjelre tapad a megfelelő mondatközi írásjel.
És végül, de nem utolsó sorban:
ÚJ BESZÉLŐ = ÚJ BEKEZDÉS
Nincs olyan, hogy egyazon bekezdésben az anya meg a lánya is megszólal. Amint beszélőt váltasz, nyomd is az entert.
Nos, ennyire volt energiám. Jó sok lett :D Ha elírást talál benne valaki, figyelembe vétessék, hogy lassacskán hajnali kettő felé közeleg a mutató, és mobilról pötyögtem be a fenti kisregényt.
Kellemes fejlődést, kedves kérdező!
Utolsó, nem. Miért kéne klasszikusokat olvasnia? Olyan sznob dolog az ilyesmit odanyomni egy nyilván fiatalabb írópalántának.
Az azonban nem hülyeség, hogy jó, ha olvasol, kedves kérdező. Olvass nem wattpados dolgokat, de nem kell klasszikusnak lennie. Csapd fel a, nem is tudom, Éhezők viadalát, vagy valami romantikus könyvet, teljesen mindegy. Keress egy könyvet, aminek érdekel a sztorija, és olvass. De nem kell belevágnod *Tolsztojba.*
A nagyon hosszú válaszos válaszoló voltam.
Az Üvöltő szelek, mint könnyed regény? Hát...
(szaros wattpadon mióta kell reg már az olvasáshoz is?)
#8: A "sz@ros" wattpadhoz MINDIG is kellett regelni, mivel csak az ott regisztráltak olvashatják végig az írásokat.
Ez nekem sem tetszett sosem, de ez van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!