Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A véleményeteket kérném a...

A véleményeteket kérném a készülő regényemről. Szerintetek milyen a stílusom? Itt egy részlet belőle:

Figyelt kérdés
"Január közepén, egy pénteki napon felkereste Raynort, annak meglehetősen impozáns, és tágas londoni irodájában. A szükséges iratokat is magával vitte. Az ügyvéd kissé ideges lett, amikor meglátta őt. Egy pillanatra gyorsan a mutatós ablakhoz futott, és az utcát kémlelte. Nem mondott semmit, hanem leültette a gyanakvó barátomat egy kényelmes fotelba, majd zavaróan gyorsan, és kissé reszketve kimondott halk szavaival ismertette az okot, amiért kérette őt. Raynor öt évvel korábban eltitkolt valamit előle. Pontosabban Perlton kérte őt arra, hogy titkolózzon, mivel a későbbi gyilkos lefektetett végrendeletében egy záradékot. Az őrült terveit már biztosan hónapok óta szövögető tébolyodott öregembernek több vagyona volt, mint azt bárki is gondolta. Volt egy olyan bankszámlája, melyet már évtizedek óta érintetlenül hagyott. Dávid csak egyetlen kitétel teljesítése után juthatott hozzá ezen, a záradékban említett örökségéhez, melyet egykori főnöke határozott meg a következőképpen: Fel kell virágoztatnia a ráhagyott hotelt úgy, hogy az a halálától számolt legalább öt éven belül nyereségessé váljon. Az iratok alapján ezen követelményt már az első évben sikeresen teljesítette. Raynor az alaposan összezavarodott barátom kezébe nyomott egy vaskos dokumentumot, majd sietősen arra kérte, hogy írja azt alá. De ő kicsit sem volt naiv, ezért kényelmesen, az időt nem sajnálva, alaposan elkezdte végigolvasni az iratot. Megakadt a szeme egy összegen. Azon a bizonyos számlán kicsivel több, mint háromszázezer font volt. Azonnal elállt a lélegzete, és hosszú másodperceken át csak nézett szótlanul. Az ügyvéd, látva ezt a reakciót azonnal leszögezte, hogy a pénz eredetéről semmit sem tud, majd további részleteket osztott meg a teljesen elképedt fiatal ügyfelével. Perlton megkérte, hogy halála után hatalmazza fel eltitkolt számlája örököseként ifjú inasát, de úgy, hogy az ne tudhasson róla. Ehhez aláírást kellett volna hamisítania. Raynor eleinte visszakozott a már határozott utasítássá váló kéréstől, de Perlton anyagiakkal meggyőzte őt. Gondot jelentett viszont a banktól kiküldött levél, melyet a Wickham Road-ra postáztak volna ki. Viszont ezt meg tudta oldani úgy, hogy lefizetett egy banki alkalmazottat, aki kiderítette, hogy mikor is kel útra az irat. Ezek után már könnyű dolga volt a londoni postásokkal. A felívelő karrierjét, és a börtönt kockáztatta, de végül sikerrel járt, a titkot őrizni tudta. Raynor mindezeket szinte csak sugdolózva mondta el az akkorra már teljesen összezavarodott barátomnak, aki egy ideig a hallottak hatására alig tudott feleszmélni a külvilágra. Miután lassan elkezdte felfogni ezeket a finoman szólva sem várt információkat, teljesen tanácstalanul kérdezgetett mindent, ami akkor éppen az eszébe jutott. A kérdései többnyire csak a pénz eredetére vonatkoztak, de ezekre nem érkezett érdemi válasz, mivel azt szinte senki sem tudhatta. Kíváncsi volt arra is, hogy vajon gyilkos ügyfele halála után mi motiválhatta őt a törvénytelen ígéret betartására. Ezen megejtett kérdést hallva Raynor láthatóan idegessé, és nyugtalanná kezdett válni, majd gyorsan csak ennyit mondott: - Az ígéreteimet mindig betartom-. Ezzel be is telt nála a pohár, és sürgetni kezdte a papírmunkát. Dávid semmit sem volt hajlandó aláírni, abban a helyzetében egyszerűen képtelen volt döntéseket hozni. Felállt a kanapéról, de zsibbadó lábai egy pillanatra megtorpanásra kényszerítették. Gondolkodás nélkül az ajtó felé haladt, és csak e szavait intézte az őt végletekig marasztalni próbáló ügyvéd felé: - nem tudom, mit tegyek, visszajövök, ha már tisztán meg tudom ezt ítélni-. Mire ezen rövid mondandója végére ért, már ki is lépett az irodából. Raynor biztosan félhetett a feltűnéskeltéstől, ezért nem is követte az örököst."

2016. ápr. 24. 20:47
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A stílus erősen nem rossz. Bár van pár dolog, ami szemet szúrt nekem és zavart az olvasásba. Ezekre mindig felkaptam a fejem és megálltam, ami nem jó egy könyvnél. A szavaknak folyniuk kell át az agyadon, úgy hogy észre se vedd, hogy egy könyvet olvasol, hanem csak lásd az előtted zajló eseményeket. Ilyen például mutatós ablak elé, impozáns (túl hivatalos nagyon ritkán illik a könyvbe), ezen megejtett kérdést hallva stb. De ez nem baj többszöri elolvasás után észre lehet ezeket venni. Személyes vélemény az, hogy egy kicsit tömör volt az egész olyan lélektelen nem tudtam rendesen beleképzelni magam. Több lelkiállapotra utaló jelet, vagy érzéseket gondolatokat kéne írnod szerintem. Nem elég, ha azt mondod, hogy valaki ideges, legyenek pillangók a hasában, izzadjon ilyesmi. Nem azt mondom, hogy nyújtsd túl, túlozd el, csak azt, hogy írd körül jobban. A nyelvünk tele van nagyszerű szavakkal. Használd őket szabadon! Ne érdekeljen, ha elsőre nem érthető nézd át még egyszer aztán még egyszer … Egy-egy érzésről mondj el többet, hogy azt is lássa mitől ideges nem elég tudnia az olvasónak miért ideges éreznie is kell: mondjuk felelt az órán, ezért nyilván ideges. Nem! Nézze mit gondolnak a többiek, mi a tanár következő válasza stb. Én is próbálkozom az írással, csak saját tapasztalatból beszélek. A történetről nem tudok sokat ezért nem is mondok róla semmit.
2016. ápr. 25. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
A könyvemben egy barát írja le a barátjától hallott élettörténetét. Ő csak külső megfigyelőként volt jelen a szituációkban. Azért nem írom le az érzelmek miértjét, mert titkolózok, a végén jön a meglepetés. Azért ezt a részt raktam be mert ezt érzem a legkuszábbnak eddig, de köszönöm az építő jellegű választ!
2016. ápr. 25. 21:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Nekem is az a problémám, hogy túl tömör: a kétharmadánál már azt érzem, elsiklik fölötte a szemem. Az agyam szökni próbál, és ettől kezdem elveszíteni a fonalat. Ilyenkor meg két dolgot tehetek. Egy: visszaolvasok, kettő: hagyom a fenébe, és akkor lőttek a meglepetésnek is (na, azért ennyire nem tragikus a helyzet).

Szerintem a legnagyobb gond a túl sok határozóval és jelzővel van:

"meglehetősen impozáns, és tágas"

"Egy pillanatra gyorsan"

"zavaróan gyorsan, és kissé reszketve"

"őrült terveit már biztosan hónapok óta szövögető tébolyodott"

"az időt nem sajnálva, alaposan"

Nem is sorolom tovább. Sok esetben már a szituáció elbeszélése meghatározza, mi hogyan történik, és mit hogyan mondanak, tesznek a karakterek. Ilyenkor a határozókat, jelzőket máris ki lehet gyomlálni. Óhatatlanul is benne marad néhány, annyi pedig elég is lesz. Ráadásul ha ez egy szereplőd üzenete, felmerül a kérdés, miért bonyolódik bele a "hogyan"-okba, miért nem írja csak a lényeget. Máris rövidebb lehetne (mert a tartalmi része nem kíván ennyit).

Persze lehet rá oka a karakterednek, hogy így írja, és minden mondatot telepumpál határozókkal (leszögezem, nem hiszem, hogy [csak] erről van szó :) ). Ha így van, de az eredmény szépirodalmilag nehezen értelmezhető, akkor trükközni kell. Például le lehet úgy írni, ahogyan az azt olvasó szereplőd értelmezte. Vagyis lényegre törően sőt, akár félre is értheti. Aztán leírhatod, hogy nehézkesen olvasta, mert zavarosan volt megfogalmazva. Esetleg kiemelsz egy-egy mondatot, amelyet érdekesnek talált.

Vagy ha nagyon fontos, hogy tényleg szóról szóra bemutasd, akkor megszakításokkal is élvezetesebbé teheted a szándékosan nehézkesre megírt üzenetet: az olvasó karaktered néha leteszi, megvakarja a fejét, visszaolvas, járkál fel-alá, töpreng, rágyújt egy cigarettára stb (amilyen a jelleme). Történjen valami, ami felpörgeti ezt a monotonságot, egyúttal közel visz egy szereplőhöz (ha nem az üzenetben szereplőkhöz, akkor az üzenetet olvasóhoz vagy íróhoz). Nem az érzelmek miértjét kell leírni, hanem érzelmet belevinni. Hogy az olvasó azonosulni tudjon valakivel.

2016. ápr. 26. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez a részlet pl egy eléggé tárgyilagos rész, itt még az érzelmeknek nem szentelek túl nagy szerepet.Ez után írom meg azt a részt, amikor a főszereplőm őrlődik a múltján, és csak nehezen tud döntésre jutni. Én ezt egy lélektani regénynek szánom, hogy hogyan is juthat el egy értelmes és intelligens ember az élete tragikus fordulatai miatt az őrültségig
2016. ápr. 26. 18:05

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!