A következő könyveket nevezhetjük szépirodalomnak?
George R.R Martin: Trónok harca
J.R.R. Tolkien: A gyűrűk ura
S. Collins: Az éhezők viadala
(És ezekhez hasonló /viszonylag/ kortárs könyvek)
2.
Az éhezők diadala nem fantasy, hanem disztopia.
De ettől függetlenül, a szépirodalom fogalma:
"Az autonóm művészeti ágak egyike. Anyaga a nyelv, műveit tehát a nyelv segítségével kell rögzítenie, ezért is szokták a szó művészetének, nyelvművészetnek is nevezni."
Tehát ide tartozik a ponyva is.
Nem szépirodalom pld. az ismeretterjesztő irodalom, az újságírás, a Biblia...
Az más kérdés, hogy van a kifejezésnek egy másik, átvitt jelentéstartalma is, amelyben a "magasabb rendű" irodalmat különítik el vele az értéktelenebb (ponyva, giccs) művektől. Ebből a szemszögből ezek nem szépirodalmi művek, talán csak Tolkien regénye.
De ez értelmetlen kategorizálás, mert pld. a maguk idejében Shakespeare művei a kor tipikus ponyvái voltak, a státuszuk azonban mára átértékelődött.
Hidd el tudom mi az a disztópia, éppen ezért írtam azt, amit. Legjobban a wikipédia első bekezdése foglalja össze:
"A disztópia vagy antiutópia egy társadalom víziója, mely ellentétes az utópiával. A legtöbbször negatív jövőképet mutat. A disztopikus társadalmakban általában az életkörülmények nyomorúságosak, a szenvedés, a szegénység, az elnyomás, az erőszak, járványok és szennyeződések jellemzik."
De ez nem egy irodalmi műfaj, hanem egy jövőkép, ami már több irodalmi műben is megjelent.
"De ez nem egy irodalmi műfaj, hanem egy jövőkép, ami már több irodalmi műben is megjelent."
Nem irodalmi műfaj, hanem műfaji kategória. Mint pld. a steampunk, cyber-punk...
A szóban forgó mű pld. sci-fi-re hasonlít, de nem az.
Viszont semmiképp sem fantasy, ami egy kitalált világban, többnyire középkorhoz hasonló környezetben, kitalált lényekkel teli képzelt világban játszódó mitikus történet.
Ez a kérdés nem válaszolható meg egyértelműen. Elég szubjektív annak megítélése, mit tekinthetünk szépirodalomnak. A kortárs irodalom esetében eleve valahogy kisajátítódni látszik ez a megnevezés azon művek számára, amik a tágabb olvasóközönséget nem érdeklik, például mert nem értik. Tolkien műve szépirodalmi stílusban van megírva, valamint elég régi is ahhoz, hogy úgy érezhessük, minőségileg is bizonyított. A fantasy irodalmat mégis inkább a "perem műfajok" körébe szokás sorolni. Ami a Trónok harcát illeti, még túl friss és túl népszerű ahhoz, hogy objektíven meg lehessen ítélni a helyét az irodalomban - bármilyen hülyén is hangzik ez.
Az éhezők viadala megint egy egészen más eset. Én például inkább utópiának nevezném, hiszen ugyanúgy egy jövőt, annak társadalmát tárja elénk, mint mondjuk az 1984. Az is igaz, hogy sokat merített is onnan valószínűleg. Ez ellene szól. Nagyon divatos is a téma, szinte megfielmesítésért kiáltott, ami megint csak ellene szól, mert a művészi mivolta ellen szól ez a fajta populárisság. Én igazából a harmadik résszel vagyok úgy, hogy az valamiért megfogott, és kiemelte számomra a klisés akcióirodalom sorából. Viszont ez kétségtelenül nem elég...
Tehát szerintem A Gyűrűk Ura szépirodalom, a Trónok harca azzá fog válni (mivel nagyon eredeti) míg Az éhezők viadala megmarad a best seller kategóriában, vagy még ott sem (írom ezt úgy, hogy tényleg tetszett). A történet inkább filmként lesz híres. Tolkien műveinek már jópár évtizedes kultusza volt, mire megfilmesítették, a Trónok harca filmes megvalósítása meg egyre jobban eltér az eredeti történettől, ezáltal a sorozat is inkább a könyvet népszerűsíti végső soron.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!