Könyvet szeretnék írni de nem tudom hogyan kezdjek bele?
Ez nem csak regényírásnál probléma, hanem az élet más területein is. Tanuld meg megszervezni a szabadidőd. Ha más nem megy, készíts napirendet. Sem a tanulásban, sem később, a munkában nem jó, ha képtelen vagy megragadni egy lényegi gondolatot és kifejteni, nincs semmire időd. Ideje mindenkinek arra van, amire akarja, hogy legyen.
Ha vannak ötleteid, és úgy érzed, jó ötletek, legyen nálad egy füzetke, amibe leírod. A kézzel írás máris lassít rajtad valamit, meg kell fogalmaznod, ha csak egyszerű mondatokban is, hogy mit akarsz. Olyan nincs, hogy kizárólag pl. úszás közben, a medence kellős közepén jut eszedbe jó ötlet, vagy dolgozat alatt, mert sok más szituációt nem tudok elképzelni, ahol képtelenség elővenni egy füzetet és két mondatot leírni. (Esetleg vezetés közben, vagy ha olyan munkád lenne, de a neved alapján azért kicsi a valószínűsége, hogy rohammentős vagy tűzoltó legyél.)
Ezek a röviden leírt ötletek képezhetik később az egész alapját. Ha leírod, jobban megjegyzed, így esetleg este, délután, amikor van szabd pár órád, szintén emlékezni fosz rá. Mindenképpen úgy szervezd a szabadidődet, hogy mikor minden kötelességedet letudtad, legyen mondjuk napi egy óra, ha tényleg írni akarsz. Később ez úgyis több lesz, de az elején maradjunk ennyiben. Ekkor, és csak ekkor!, előveszed a füzetet, végignézed az ötleteidet - kiválasztod, melyek használhatóak. Lesz, ami összefügg másokkal, ezeket csokorban kezeld. Először durván szűrj, olyanokra, amik érdekesnek látszanak, vagyis emlékszel még rájuk. Ha pl. van egy ilyen, hogy "fiú, lány -> elrabolva! -> szerelem?", és nem igazán ugrik be, mit akartál ezzel mondani (ki rabol el kit? ki szeret bele kibe? miért?), akkor hagyd.
A megmaradtakat fejtsd ki bővebben, pár mondat, néhány bekezdés. Ezen a szinten már az összefüggő ötletek között is válogathetsz, ha valami nem illik a sztoriba, kiszedhetd, ha van új, beleírhatod. Nagyjából a folyamat végére lesz maximum egy tucat használható alapod. Ezt finomítgasd addig, amíg olvashatónak tűnik a végeremény. Mentsd el, és másnap ugyanilyenkor térj vissza rá. Meglátod, valamilyek nem fo annyira tetszeni, vagy pont egy lesz, ami kiugrik a többi közül, annyira jónak tűnik. A többit hagyd akkor, és azzal foglalkozz. Innenől kezdve simán írástechnika.
Ettől még lesznek további kiváló ötleteid, mindet írd le a füzetbe. Ha több összegyűlt, akkor megint eljátszhatod azt, amit fentebb, a rostálást, de azért óvatosan ezzel. Egyrészt lesznek csábító új ötletek, amiket mindenképpen bele kell írnod a készülő írásba - csak csínján! Nem biztos, hoy ott a helye. Másrészt lesznek újabb "világok", amik magukhoz húznak, és úgy érzed, abban több a potenciál, mint a már kész regényötlet alapján írt hat oldalban. Ha ennél a pontnál hirtelen felindulásból váltasz, valószínűleg sosem jutsz tovább az első fejezetnél, de lesz vagy harminc elsú fejezeted. :) Inkább az ötleteket versenyeztesd, ha kell, írd le, fejtsd ki megint, mensd el, nézz rá másnap. (A régi ötletet is simán összevetheted egy újjal. Semmi nem garantálja, hogy az első az igazi.) Lehet, hogy igazából tök ugyanaz a téma, csak más a háttér.
A legfontosabb: ne kapkodj. Nem siet senki sehová.
Szia!
Hát, én a cselekményvázlatot javasolnám. Leírod az alaptörténetet dióhéjban, majd utána a szereplők főbb tulajdonságait, családfáját, szokásait, szabadidős tevékenységeit stb. Ettől lesz sokkal életszagúbb, ha rendesen megalapozod a karaktereket. Ha tele vagy ötletekkel, az nagyon jó, hiszen sokaknak az a problémája, hogy nincs ihletük. Fordítsd ezt a magad javára! Írd le az ötleteidet, rajzold le, vagy akárcsak ábrázold valamilyen módon. Ahogy akarod, és ahogy neked jól esik. A lényeg, hogy te lásd át! :)
Miután úgy-ahogy készen vagy ezzel, lehet hogy rengeteg idő fog eltelni. Érdemes egy párszor újraolvasnod, hátha valamin változtatni akarnál, vagy esetleg nem tetszik neked valami.
Ha ez is megvan, akkor már nekiveselkedhetsz az írásnak. Természetesen útközben is változtathatsz a dolgokon. Írd a te ritmusodban, és ügyelj rá, hogy mindig a lehető legjobb formádban ülj a történet elé.
Kérd ki mindenki véleményét! Sokat segíthetnek, ha esetleg elakadsz valahol.
Már csak egy kis szerencse kell, és azt hiszem, nyert ügyed van :). Sok sikert! :)
Ja, és ha bármi kérdésed van még, csak szólj!
Lehet, hogy nem leszek népszerű ezzel a véleménnyel, de...
A legfontosabb, hogy olvass rengeteget. Abban a zsánerben mindenképpen, amiben írni akarsz, hogy tisztában legyél a szokásos írói stílusokkal, fogásokkal és témákkal, és még többet zsáneren kívül, hogy valami szokatlant is magadra szedjél, amivel kitűnhetsz a tömegből. Közben elkezdhetsz írástechnikai könyveket bújni, elemezni az elolvasott történeteket és gyakorolni, hogy kialakítsd a saját stílusodat. Először talán novellákat érdemes, mégiscsak kevesebb a konkrét meló velük, de egy-két regényt is meg fogsz írni az asztalfióknak, mire olyan szintre jutsz, hogy nyilvánosan vállalható lesz az írásod. Ez nem személyeskedés, semmi köze ahhoz, hogy most hogyan és mit írsz, minden komolyan vehető író így kezdi.
Amikor már úgy érzed, hogy nem nagyon gáz amit csinálsz, elkezdheted megmutatni másoknak is, és ha már nem csak a közvetlen családtagok, haverok, barátok/barátnők stb. dicsérnek meg, hogy milyen ügyes vagy (az ő véleményükre nem adunk, kicsi az esélye, hogy tényleg értenek az irodalomhoz), beküldheted irodalmi pályázatokra az aktuálisan kész és aktuálisan legjobb műveidet. A siker még itt sem garantált, de jobb esetben legalább szakértő kritikát, tanácsokat, esetleg szerkesztést kapsz, ha konkrét megjelenést nem is, amiből a megfelelő következtetéseket levonva "szintet léphetsz".
Ha ezt folytatod egy darabig - és közben fejlődsz! - előbb-utóbb meglátják benned a fantáziát, ha elég színvonalas amit csinálsz, és kapsz publikálási lehetőséget, de ez még mindig nem jelenti azt, hogy befutott író vagy. Jobb esetben kapsz némi pénzt, amiből elutazhatsz valahova nyaralni, esetleg vehetsz egy új számítógépet, meg pár tiszteletpéldányt szétosztogatni, de nagy pénz nem jár Magyarországon az írással, nagyjából egy kezemen meg tudom számolni azokat a főállású írókat, akik tisztességes színvonalon meg tudnak élni pusztán az írásból.
Ha megfutod ezeket a kötelező köröket, író leszel. Rengeteg energiád és időd rá fog menni, de megtanulsz tisztességes szöveget gyártani, meglesz a technikád és kiforrnak az ötleteid, büszke lehetsz a könyveidre. Ha erre nem vagy hajlandó, akkor vagy feladod, vagy jön a magánkiadás. Megírsz valamit, körberajong a családod, hogy mekkorát alkottál, pedig egyáltalán nem nagy szám. Befizetsz random self publishing céghez egy rakat pénzt, cserébe ők tördelik, ellátják borítóval és ISBN-számmal, illetve nyomtatnak belőle egy adagot, amit meg kell venned, meglehetős áron. Ezeket utána szétosztogatod, esetleg megpróbálod eladni, de pár példánynál többet nem sikerül majd, mert névtelen senki vagy, marketing nélkül, ráadásul a szöveg is csapnivaló, mert nem fordítottál időt és energiát arra, hogy megtanulj írni. Jobb esetben levonod a következtetést és nem kísérletezel tovább, rosszabb esetben folytatod az írást és újabb százezreidet viszi el a semmire sem jó nyomdatermék és hiába sírsz, hogy senki nem érti meg a művészetedet, mert te sem érted, hogy amit csinálsz, az nem művészet és nem irodalom. Rajtad áll, hogy melyik utat választod, én a magam részéről az első verziót ajánlom.
Hajrá! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!