A "Prológus" szót használható a bevezető (0. rész) helyett akkor, ha nem a világ bemutatását szolgálja, hanem a cselekmény előkészítését? Mit is kéne tulajdonképpen tartalmaznia a prológusnak?
A történeteim bevezető részét mindig rövidebbre szoktam írni, mint a "valódi" részeket (max. 2 oldal, míg egy rész átlagosan több mint 5 oldal), és mivel az 1. rész cselekményétől teljes független (a történet előre haladtával nyer értelmet), ezért szeretném valahogy megkülönböztetni tőle - tehát, hogy ne "1. rész" legyen a neve.
Ezért én világéletemben prológusnak hívtam ezeket a figyelemfelkeltésre használt ízelítőket, viszont egy szintén írással foglalkozó ismerősöm szerint a prológus a fantasy könyvek világbemutatását szolgálja. Elmeséli, hogy könyv világban milyen körülmények uralkodnak, a társadalmi struktúrát és így tovább és így tovább. Az én prológusaim cselekmények, vagy a főhős ábrándozásait jelenítik meg, ezért nem tudom, hogy helyes-e prológusnak nevezni.
Előre is köszönöm a válaszokat!
A prológgus/bevezető/előszó olyan, a konkrét történetet megelőző rövid terjedelmű "fejezet", ami a történetet felvezeti, de ahhoz közvetlenül nem kapcsolódik.
Bármit tartalmazhat háttirnfótól a hangulatkeltésig, külső nézőpontig; de alkothat keretet az utolsó fejezettel vagy epilógussal is.
Én óvatos lennék a prológussal, mert a legtöbb esetben felesleges. A világot be lehet mutatni a regény folyamán is (sőt, szerintem ez lenne az ideális), előzményeket is akár visszaemlékezés során.
Csak akkor írj prológust, ha tényleg szükséges. A főhős ábrándozásait felesleges prológusba írni, cselekményt is csak akkor, ha az tényleg teljesen elkülönül a regény többi részétől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!