Milyen hétköznapi pszichológia témájú könyveket ajánlotok?
Atkinson-Hildegard: Pszichologia
700 oldal A4-es meretben..ellehetsz vele egy darabig.
"Az Atkinson" (amit az első javasolt) az tankönyv, -azért idézőjellel írom, mert "pszichós" hallgatók csak szimplán így hívják az egyetemen. Nem rossz könyv, de épp az, hogy az egy nagyon tömény bevezető a pszichológiába tele neurológiával, statisztikával, etológiával, és egy csomó "szelettel" a pszichológia egyes irányzataiból. Nem egy könnyű olvasmány, kezdésnek nem ajánlom.
A pszichológia leginkább emberközeli ága a szociálpszichológia, ebből több jó könyv is van, de többsége ezeknek is tankönyv.
Talán Joseph P. Forgas A társas érintkezés pszichológiája a legkönnyebben érthető könyv laikusoknak a témában, de például a Csepeli György-féle szocpszicho könyvet kínszenvedés elolvasni. A legjobb tankönyv a Smith-Mackie szerzőpáros Szociálpszichológia könyve, az teljesen laikusoknak is jó, de az már tankönyv. (szerintem)
De ettől függetlenül van rengeteg pszichológia könyv fejlődéslélektantól kezdve személyiségpszichológián át a klinikai pszichológiáig, tehát nehéz ajánlani egy olyat, ami biztosan tetszeni fog.
Amit javaslok, hogy az olyan celebpszichológusok mint Csernus Imre könyveit kerüld el, azok sok mindenek, de nem objektívek. és ha már témánál vagyunk. Rengeteg pszichológia könyv egy adott pszichológiai iskola gondolatait tükrözik, de az csak egy a több tucat irányzatból, a legismertebbek a pszichoanalitikus írások (ez Freud, Jung és követőinek műveit jelenti, rengeteg van belőlük magyar nyelven is), jóval kevesebb van viselkedés (behaviorista) pszichológiából, kognitív és humanisztikus pszichoból meg elvétve találni. Az egyéb, ma már letűnt gondolati iskolák pl. Gestalt pszicho-ról pedig még nem is szóltam.
Van nagyon sok könyv, ami egy adott kérdést jár körbe, például kriminálpszichológia vagy az olyan ma népszerű elméletek mint az érzelmi és társas intelligencia (Goleman könyvei).
Egy valamire figyelj, mielőtt bármit is megveszel/kihozol könyvtárból nézz utána neten, hogy az adott könyv írója melyik iskolának a követője, vagy egyáltalán mennyire ismerik el tudományosnak a munkáit, pl. senki sem vonja kétségbe, hogy C. G. Jung egy nagy hatású gondolkodó, és pszichológus volt, de az elméleteit ma már nem tartják tudományosnak, mivel az jobbára egyfajta misztikus irányba elmenő elméleti okoskodás, sokkal inkább lélekfilozófia mint pszichológia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!