Ajánlanátok olyan könyveket amikben van mágia, vagy esetleg arról szól?
Jonathan Stroud: Bartimaeus-trilógia
Diana Wynne Jones: A vándorló palota, Az égi palota, A másik palota
Christofer Paolini-Örökség
Az első része az Eragon meg van filmesítve.
A fantasy java része ilyen. Javaslom még:
Ursula K. le Guin Szigetvilág-történeteit (4 nagyregény, több kisebb novella, Szukits kiadta gyűjteményesben), varázslók, szépen kidolgozott mágiarendszerrel, ügyes csavarokkal. Van benne kis "boszorkánymágia" meg sárkányok, szóval minden, ami kell. :) (Még nő-férfi ellentét is.) Régebbi mű, de nem kopott meg.
Szőrmentén, de ugyebár Tolkien mester nehezen megkerülhető. Ha mágia, akkor a Szilmarilok abban erősebb, csak ezzel normális ember nem kezd, így marad A Gyűrűk Ura - itt viszont kevés a mágia. Inkább csak beszélnek róla.
Terry Pratchett: Korongvilág történetei (nagy kismillió, válassz egyet és kezdd el, jvaslom A mágia színe/fénye páros regényeket). Szépen kidolgozott háttér, mágia van dögivel, izmos paródia és önmagában is kiváló történet egy nagyon jó világra Láthatatlan Egyetemmel (varázslók!). Ha nem a férfi varázslók fognak meg, akkor Egyenjogú rítusok. Ha angol nem gond, The Science of Discworld, mert ugyan a tudományos részek leírása kissé száraz (nem ő jegyzi, társszerzők), de Pratchett hozza a formáját.
Robin Hobb Látnok ciklusa. Egyedi mágia, egy ideje vadászom a teljes sorozatot (könyvtárak... ah, ha kell valami, sosincs a közelben).
Brandon Sandersos: Ködszerzet vagy Elantris. Előbbi talán jobb, szintén egyedi mágiarendszer (ügyes amúgy), a sztoritól nem vágtam magam hanyatt, de arra sem lehet mondani, hogy unalmas és elcsépelt lenne. A mágiáját megvettem, a többi csak szórakoztató, bár néha erőltetetten játssza ki az ütőkártyáit.
Terry Goodkind sorozata, az Idő kardja - nem olvastam, de fent van az "egyedi mágiarendszerek" listámon.
Stephen R. Dondaldson Covenant sagája. Csak az első rész van magyarul, szerintem borzalmas és olvashatatlan lett, ellenben az antihős-ötlet ügyes. Sok GyU hatás érződik (a sokat értsd úgy, hogy néha nem tudsz nem tolkienei neveket olvasni a szereplők eredeti neve helyett), a mágia szintén nem túlburjánzó, ellenben többet épít rá, mint Tolkien és sokkal alapvetőbb. Ha bármi bajod van a leprásokkal, akkor ne olvasd.
Szergej Lukjanyenko Őrség-sorozata (tetralógia). Urban fantasy, Moszkva, mélyen és nagyon orosz sok alternatív rock betéttel. Mágia csordultig, néha logikátlan, de itt a sztori és a karakterek viszik a hátukon a művet. (Illetve a két Őrség főnöke. A legnagyobb arcok.) Van minden a szomszéd vámpírtól a világ sorsát eldöntő óriás csatáig meg kékmoha.
China Miéville Bas-Lag regényei. Kicsit kilóg, nem mágia, hanem thaumaturgia van, steampunk alternatív fantasy őrület. Talán a Perdido pályaudvar erősebb ebből a szempontból (eleve a főszereplő miatt), bár én az Armadát jobban kedveltem. Nézz meg a fickóról egy képet - na, a regényeihez képest egészen konszolidált egy manus. Vagyis nem lehet imádni azt a világot. (A fantasy angol fenegyerekének nevezik.)
Neil Gaimant csak azért említem, mert kihagyhatatlan, megkerülhetetlen és olvasni kell, de hogy hol erős nála a mágia, és kifejezetten a mágia... talán a Csillagport javaslom. Az olyan klasszikus meg minden.
Furcsa lesz idesorolnom, de... Dűne. Frank Herbert sci-fi klasszikusa. A fűszer és a Bene Gesseritek miatt. Persze ez kb. annyira fantasy, mint a Star Wars, de űroperáknál ez mindig kérdéses. Herbert világa inkább űrlovagregény, ezért csendben, de meg merem említeni.
Kb. ennyi, van még az "egyedi mágiarendszerek" listámon (én ezeket gyűjtöm), de nem olvastam:
Patrick Rothfuss – A királygyilkos krónikája
Philip Pullman – Az Úr sötét anyagai trilógia
Robert Jordan – Az idő kereke sorozat (végén Sandersonnal)
C. S. Lewis – Narnia krónikái (nem annyira egyedi, de nem olvastam, csak a filmet láttam, nem nyilatkoznék, de Tolkien országos cimborája, filmben meg egészen sok mágikus dolog volt)
Persze van még egy majdnem kétszer ekkora lista, de elkevertem valahol. Fantasy-szakértő ismerősöm meg hülyét kap, ha megint megkérdezem.
(Ha már reklám, akkor nem megjelent regény, de van pár egészen jó UF és ügyesen vegyett, egyedi fanatsy világra alkotó ismerősöm. Bár amatőrök, de a jobb fajtából. Illetve ez így fura, mert van kiadott írásuk, de amit javasolnék, az pont nem.)
Közben keresgéltem még a Moly-on, eszembe jutott pár, amit nem hagyhatok ki.
Kornya Zsolt... talán a Mersant-sorozat? Egészen furcsa világ, sötét, néhol mágikus. Ahol nem várod, ott nagyon mágikus.
Michael Moorcocktól... sok minden. Corum kardjai trilógia, van benne minden. De Elricet azért ne hagyd ki.
Susanne Clare: A hollókirály - nehezen hittem, hogy ekkora könyv ilyen jó lesz, ilyen szerzőtől, de az. Mágia, elmélete, gyakorlata, problémái, megoldása. Csipet alternatív történelem.
Stephen King Setét torony sorozata. Hét kötet vastagon, mágia hol felbukkan, hol a háttérbe húzódik. Néha nagyon King, de ha szereted, ez csak pozitívum.
Ne maradjon ki a magyarok közül Nemes István neve, a Káosz-sorozat azért kellően mágikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!