Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Manapság miért divat az...

Manapság miért divat az igénytelen, összecsapott szennykönyveket olvasni?

Figyelt kérdés

Nyilván anno is létezett ponyva, és nem kell mindenkinek Victor Hugo-t olvasnia sem, de olyan szinten eligénytelenedett az egész könyvszakma itt Magyarországon, hogy csak nézek...


Én értem, hogy a kiadók azt fogják megjelentetni, amire igény van, hiszen pénzből élnek, és éppen ezért kérdezem: az emberek miért elégednek meg vacak könyvekkel?

Itt vannak ezek a tipikus magyar "regények" Barbibébi, Szeper Niki és Fejős Éva könyvei - komolyan mondom, hogy az íráskészségük valahol egy 15 éves szintjén áll.

A tinikönyvek közül említhetném például az Éhezők viadalát, olyan igénytelen, egyszerű, pórias szövege van, hogy a felénél félbehagytam.


Nem értem. Manapság az olvasók javarésze megijed attól, ha kissé összetettebb, bonyolultabb mondatokat kell olvasnia?


2013. dec. 8. 11:27
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%

Ennek oka a történelemben gyökerezik, mégpedig az ipari forradalomban, melynek rengeteg haszna volt, és van még ma is, de egy lényeges dolgot viszont teljesen taccsra vágott, és ez pedig a minőség. Ekkor kezdtek az emberek mennyiségre termelni, amely a minőség kárára vált, és persze ez nem csak a használati tárgyakra terjedt ki egy idő után. Ez magával vonta az is, hogy egyre nagyobb legyen a demokrácia (munkás lázadások, melyeknek sokszor engedtek, mert szükség volt a munkaerőre). És innen indult a fogyasztói társadalom is, mely egyáltalán nem nézi a minőséget. Az "egyszerű" emberek (nem pejoratív értelemben) teret hódítottak maguknak a piacon is, és ennek ez lett a következménye. Egy "egyszerű" (ismét nem pejoratívan) földmunkást nem sok inger ért életében, mert nem volt rá lehetősége, plusz nem is voltak túl tanultak ezért beérték az olcsó! (ez sem utolsó szempont volt) művekkel is, vagyis a ponyvákkal, melyek az ő nyelvezetéhez igazodtak, és tökéletesen le tudta őket kötni, szórakoztatni. Ez a termelőknek nagyon jól jött, mivel az ilyen emberek voltak többségben modern kifejezésekkel élve "nagyot szakíthatott rajtuk". Beindult az ilyen iparcikkek forgalmazása, melyek keresettebbek voltak, így több is készült belőlük, olcsón, megfizethetően juthattak hozzá az emberek.

A irodalom napjainkban nem más, mint üzlet, akár a média, az ügyfelek (a többség) igényeinek kielégítésére törekednek. Egyszerű szöveg, egyszerű történet, mely általában valamilyen mindenki által ismert érzést, eseményt dolgoz fel, például szerelem (egyébként a popzene 98-99%-a erre épül, amely szintén ennek eredménye, de ez már más kérdés...).

Ilyen egyszerű. Szórakoztatásról, és pénzszerzésről szól az egész, és nem az eszmék, mély gondolatok, esetleg önkifejezés a cél, csupán önön érdekeink kielégítése. Az "ügyfél" szórakozik, a "szolgáltató" megkapja a pénzét, és így mindenki boldog, nem kell gondolkozni...

A mai "írók" többsége csupán szolgáltató, akik nyújtanak valamilyen szolgáltatást, és ennyi. Nincs mögötte igazi tartalom.

Ez a filmiparnak is nagyon kedvez, mert így jobban felmérheti az emberek igényeit, és a rengeteg könyvadaptációtól nekik sem kell önálló, egyedi alkotásokkal, ötletekkel előállnia.


Nem azt mondom, hogy a minőség teljesen kiveszett a világból, de jelentősen megcsappant, és ez tény.

Azt sem mondom ugyanakkor, hogy én nem szoktam ilyen szolgáltatásokat igénybe venni, mert szoktam, hiszen ember vagyok én is, de legalább olyannak kezelem őket amilyenek.

Az emberek többsége, úgy veszem észre, erre képtelen, vagy egyszerűen nem is áll szándékukban, és a legegyszerűbb dolgokat az egekig magasztalják.


Ennyi lenne a válaszom, és elnézést kérek, hogy ilyen bőre sikeredett.

2013. dec. 8. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Valóban az olvasási kultúra nagyon mélyre süllyedt, de a szomorú az. hogy ezt félremagyarázzák, természetesnek veszik.



http://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__konyvek__5125293-t..

2013. dec. 8. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
85%

Faust is ponyva volt, amikor piacra került, ahogy rengeteg, ma klasszikusnak, értékes szépirodalmi alkotásnak nevezett mű.


Az Éhezők viadalánál van pár apróbb fordítási hiba, pl. kaja étel helyett, de egy 16 éves, gyenge oktatást kapott, éhező, viszontagságos sorsú lány elbeszélése, szóval eléggé karakteridegen lenne, ha úgy beszélne, ahogy te elvárod. Arról ne is beszéljünk, hogy tiniknek készült könyv, nem irodalmi sznoboknak.

2013. dec. 8. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Miért izgat ennyire, hogy mások mit olvasnak?

A tinikönyveket tiniknek szánják, tehát 12-20éveseknek, ennek megfelelő a története és a nyelvezete is.


Ez már sznobizmus.

2013. dec. 9. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Kérdező, kellett neked... ha nem hozod be az Éhezők vidalát, több értelmes választ kapsz.

A 90%-os "bő lére eresztett" válasszal értek egyet, illetve aki Goethe popularitátás hangsúlyozta, vele is. Bár ha jól értem, neked inkább az a bajod, miért egyre igánytelenebb a ponyva, és nem az, miért egyre nagyobb a száma. Ez is részben a szolgáltatás mennyiségi kérdése miatt van: az ilyen egykaptafa dolgokat gyorsan lehet futószalagon kitolni, és gyorsan lesz brand a szerző neve. (Ha előtte már volt valaki, akkor meg pláne jó, mert biztos, hogy meg tudja írni. :) ) Az már a média és a marketing dolga, hogy ezt állítsa be a közízlésnek és az irodalom csúcsának, tehát ha mindenhol ezt látod, ezt fogod megvenni.

Azért néha erősen kételkedem benne, főleg az Ulpius 1+1 akciói kapcsán, hogy ezeket a könyveket tényleg annyian veszik, mint azt szajkózzák, bár sosem lehetetlen, hogy csak túl sokat gyártottak.

Egyébként a kiadók javarésze ijed meg attól, hogy az olvasónak összetett mondatot kéne olvasnia, és akkor talán letenné a könyvet. Ekkora kockázatot meg nem fognak vállalni.

Illetve a történet is olyan, mint a fogalmazás. De ez régebben sem volt másképp. Édesanyám mesélte, hogy mikor velem volt terhes, ő Júlia regényújságokat olvasott, mert "azt bárhol nyitod ki, két mondat után tisztában vagy az egésszel". Szellemi rágógumi, mint a tévében a Barátok közt. (Csak akkor még nem volt tévénk.) Ez is kell. Bár hogy az emberek többségének pont erre van igénye... oké, agyhalott, fárasztó nap végén igen. De abban már a média erejét látom, hogy sokak szemében ez az igényes szórakozás ("mert olvasás és könyv, tehát irodalom").

2013. dec. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
5. Szóval nem értelmes a válaszom, mert a felsoroltak közül csak azt az egyet olvastam, így arról írtam valamit.
2013. dec. 9. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
6. Ha nekem szóltál: nem értelek. Azt írtam, veled és az első válaszolóval értettem egyet. Bár az a kitétel, hogy "nem irodalmi sznoboknak készült" bicskanyitogatóan pofátlan odavetés (mintha tindézserként nem lehetne valakinek elvárása az igényes stílus felé), de ettől még egyetértek. Ki mondta, hogy nem értelmes a válaszod? (Nem csak én pontozok.)
2013. dec. 9. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"Kérdező, kellett neked... ha nem hozod be az Éhezők vidalát, több értelmes választ kapsz."


Mivel egyedül én írtam az Éhezők viadaláról, így nem értem, kinek másnak szólhatott volna ez a mondat.


Bicskanyitogatóan pofátlan odavetés?! Akkor a kérdésben szereplő szennykönyv és lepóriasozás mégis micsoda? (Pórias egyébként is egy lenéző szó, a használó felsőbbrendűnek érzi magát.) Mint már korábban is írtam, a fordító követett el olyan hibákat, hogy pl. étel-élelem helyett kaját fordított, ez nem az író (regény) hibája.


Sznobokon kívül én senki mást nem láttam, akit ennyire az izgatott volna, hogy mit olvas más, miért azt, és persze leszólni mindent, ami népszerű. Ez már a sokadik kérdés, amiben ezen lovagol.


Amit ti hisztek igényes stílusnak, az mint már mondtam, karakteridegen lenne.

2013. dec. 10. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nem gondolom, hogy sznob lennék, kifejezetten szegény családból származom, ezért minden téren távol áll tőlem az urizálás ;) A kérdés azért vetődött fel, mert számomra IGENIS furcsa az, hogy az emberek manapság úgy kezelik az ócska könyveket, mintha azok irodalmi gyöngyszemek lennének.


Rendben, szerintem én kivételes helyzetben vagyok, mert mivel imádtam már gyerekként is olvasni, és 10-12 évesen még sehova nem mehettem egyedül, könyvtárba meg senki nem jött el velem, ezért ennyi idsen azt olvastam, ami otthon volt: Bronte-nővéreket, Franz Kafkát, Jókait - szóval, én ezen nőttem fel és ehhez szoktam hozzá.


És akárhogy nézzük, ezekhez képest az Éhezők viadala kifejezetten igénytelen. Ez a véleményem, elég beleolvasni, a legtöbb tinézser számtalan ugyanilyen könyvet felrak az internetre naponta.

2013. dec. 10. 13:16
 10/12 anonim ***** válasza:

Sajnos ez általános tendencia, mert ezt nyomatja a média, az emberek meg birkák.

Ha megnézed, mi megy a tévében: való világ, meg éjjel-nappal budapest. Ez az esti főidő. Ezek után mit vársz a könyvektől?

Én felháborítónak tartom, hogy az ugynevezett kiadók (ujjal mutogatok az Ulpiusra), sorra nyomják ki a szemetet, a hazai írók meg szinte semmi lehetőséget nem kapnak, pedig nagy valószínűséggel színvonalasabb könyveket írnak, mint Majka. Kár érte.

Én már nem is figyelem, hányadik ugyanarról szóló erotikus könyv, meg magyar celeb önéletrajz jelenik meg.

És akkor még ne is említsük a szürkét és egyéb szörnyen megírt, felkapott társait.

2013. dec. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!