Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ha valaki történetet ír, a...

Ha valaki történetet ír, a szereplők kinézetének jellemzése kb. hol legyen a történetben? A mai ifiúsági könyvekben hol írnak róla?

Figyelt kérdés
2013. okt. 8. 21:17
 1/6 anonim ***** válasza:

Ne aszerint csináld, hogy más hogyan írja, akarjál már picit kitűnni!!:)


Például szerintem lehet a tulajdonságokat cselekvésekkel egybe kötni; pl:

" Apró kezével, finom mozdulattal végigsimította fekete haját"

Vagy "égkék szemeivel fáradtan bámult ki az ablakon"

Vagy ilyesmi pl ruhára: "most is kedvenc piros pulcsiját viselte"

Vagy lehet hosszabb jellemzés is, amikor feltűnik a színen, bemutatásánál fel is sorolhatod egyszerűen a tulajdonságait pl

"Aranybarna haja, szeplős arca és széles szája volt, mely tulajdonságoknak/ amelynek köszönhetően igencsak hasonlított egy békára. Kékszínű, kopott bőrkabátot viselt, amely alig takarta derekát.


Most csak rögtönöztem valamiket:D:D:D

2013. okt. 8. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A mai ifjúsági könyvekben mindenhol, ahol csak tudnak, írnak róla. :) Különösen a fiataloknak fontos a kinézet, naná, hogy hangsúlyozni kell.

Amúgy az első jól mondja, ne akarj mindent úgy, ahogy mások. Ha te egy blokkban akarod leírni, hogy szép, izmos, szőke hajú, kidolgozott, olajos felsőtestű férfiállat a főszereplő, akkor így írd le. Ha elszórva végig a művön, hogy csak a 100. oldalon derüljön ki, már ha egyáltalán kiderül, hogy amúgy süketnéma, akkor úgy. Egyik kedvenc egypercesemben pl. a főszereplőről csak az utolsó sorban derült ki, hogy vak (írástechnikai kihívásra írta a szerző, végig párbeszéd... zseniális húzás, ezzel meg is indokolta, miért nincs kommentár, miért a párbeszéden van a hangsúly). Szóval olyan nincs, hogy hol kell lennie. Tedd bele valahová.

És megint igazat kell adnom az elsőnek: a cselekménybe öltött leírás mindig jól jön ki. A szóismétlést és a létigék halmozását is ki tudod ezzel végedni, plusz van célja a külső jellemzésnek (pl. belső is), jobban meg is marad stb. Bár azért vannak olyan leírások, amiktől a falat lekaparja egy olvasottabb ember (konkrétan amit az első leírt mind ilyen), de a fiatalabb olvasói réteg megveszik ezért és ez a népszerű forma.

Egy dologra azért felhívom a figyelmed, bár ez nem alap írástechnika (és tényleg ritkán használják helyesen): E/1. külső leírás. SOHA ne azért tegyél egy tükröt az útba, hogy a főszereplő belenézhessen és leírhasd a külsejét! Soha. A tükröknek funkciója van. Továbbá olyat nem írhatsz, hogy "apró kezemmel végigsimítottam fekete hajamon", mert magában ilyet épeszű ember nem gondol. Ennek ellenére rengeteg helyen szívbaj nélkül használják, soha senki nem szólt meg érte szerzőt és igen egyszerű módja a leírásnak. Én meg úgyis csak magamban morgok, ha ilyet olvasok, hogy miért kellett megint elrontani.

2013. okt. 9. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a tanácsokat. Megfogadom. Amit eddig írtam, átnézem, és ahol tudom, hozzáfűzök majd, hogy könnyebben elképzelhetőek legyenek a szereplők. Csak amíg nincs egy konkrét leírás, nincs konkrétum sem, hogy az ember elképzelhesse őket, én viszont már a "kezdetektől" látom őket, de a cselekmény még nem indokolja, hogy leírjam hogy néznek ki.
2013. okt. 9. 07:38
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Valamint kajával embert nem jellemzünk. (csokibarna, tejfehér stb). Groteszk, kannibalisztikus és túlzottan tenyérbemászó.


Tartózkodj az égitestek, a nemesfémek, drágakövek emlegetésétől. Giccses.


A kinézet az életmód függvénye. Lehet izmos, de akkor sportoljon. Lehet harcos, de akkor tele lesz hegekkel.


Senkit ne írj tökéletesre. Minden jó tulajdonság ellenében adj egy negatívat.

2013. okt. 9. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Ebben igazad van. Nem is szoktam túlbonyolítani, ha éppen rám jön az ihlet, bár tény, hogy sokszor a szín megnevezésénél érzékletesebb egy hasonlattal élni.


Sok könyvet olvasok, és sosem tetszettek a minden szempontból tökéletes szereplők, ezt kompenzálva bőven elláttam a sajátjaimat negatív tulajdonságokkal. Emellett nem egyszerűen "izmosak" igyekszem minél több háttér-információt is odabiggyeszteni, persze nem ömlesztve, inkább a történet során szétszórva, így tartva fenn az érdeklődést, és okozva újabb és újabb meglepetéseket. Arra gondolok, ha túl sok mindent írnék le egyből, már nem lenne mit megtudni róluk, így azonban ha megkedvelhetővé válnak, a későbbiek során örül az ember, ha az életükkel kapcsolatos újabb információkat szivárogtatok ki.


Egyébként részt vettél írástechnikai kurzuson, vagy a tanácsaid tapasztalat-jellegűek?


Köszönöm az eddig jó tanácsokat.

2013. okt. 9. 22:07
 6/6 anonim ***** válasza:

Érdemes fotókkal gyakorolni. Lerakod magad elé, és írsz egy jellemzést.


Néha szoktam írni, illetve anno az egyetemen tanultam is ilyesmit. A nagy része mégis fogyasztói tapasztalat, elég sok könyv, fanfic, novella megfordul a kezeim közt.

2013. okt. 11. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!