Melyik most a menő fantasy, sci-fi könyv, amit érdemes elolvasni?
Heló!
Írok inkább jó könyveket - fantasykat, a sci-fi nem az én asztalom köynvben -, de ezek közül sokat felkaptak - főknét azért, mert jók, és ez a lényeg.
Darren Shan vámpírkönyvek és a Démonvilág sorozat, Bartimaeus trilógia - roppan szórakoztató és jóé felépített könyv -, Eragon - a második része a leggyengébb, de a harmadikra eléggé kiforrott a srác, aki írta -, Warcraft köynvek közül a Klánok ura és Az Ősök Háborúja trilógia a legjobb, Gyűrűk Ura és a Hobbit két örökérvényű klasszikus...
Suzanne Collins Éhezők viadala trilógia
Cassandra Clare Pokoli szerkezetek trilógia (az utolsó rész még nem jelent meg magyarul), Végzet ereklyéi(6 részes sorozat, eddig 5 jelent meg magyarul)
Annyira nem ismert, de nagyon jó: Mats Strandberg, Sara B. Elfgren Engelsfors trilógia (eddig kettő jelent meg: A kör és a Tűz)
Star Wars - sci-fi
Tűz és a jég dala - fantasy
Brandon Sanderson: Ködszerzet sorozat
3 könyv, magyarul 6 kötetben adták ki. A főszereplő lány, de egyáltalán nem tini-dráma a történet. Sokkalta inkább kliséket felforgató.
Patrick Rothfuss: Királygyilkos "trilógia" (A Szél neve, A bölcs ember félelme, a harmadikat pedig még éppen nem készült el)
Hosszú, könnyed, kalandos sorozat egy talpraesett "polihisztor" varázslódiákról és arról hogy miféle legendák születnek róla.
Scott Westerfield: Leviatán sorozata
Egy alternatív első világháború ahol óriás gőzvandál léghajók és mindenféle harcra tenyésztett lények csapnak össze.
Jon Scalzi Vének háborúja sorozata is "menő" (bár zsáneren belül), egy próbát megér. Ha olvastad előtte Heinleint, ki fogod tépni a hajad, de attól még megéi. A Szellemhadtest állítólag még jobb, de én már nem tudok hinni ezeknek a kritikáknak. Ugyanilyen "menő" most Dan Simmons, az Agave újrafordítása felkapta. Hyperion-ciklus. (Bár az Endymion bukása még nem jött ki.) Sajnálatos hír miatt lett népszerű Ian Banks életműve, bár amíg élt, szintén az volt.
Fanatsy terén a Tűz és Jég dala ciklus a legnépszerűbb, a HBO sorozata miatt megtöbbszöröződött az olvasói száma. (Ha egyszer befejezi, esküszöm, elolvasom.)
Ezek a mostanában erősen felkapott művek, szerzők (és persze azok, amiket előttem leírtak), bár nem egy "Harry Potter" szint egyik sem, komolyabb műveket soroltam fel. Noha Martin sorozatát azért a fiatalabb korosztály is rendszeresen forgatja.
A felkapott, menő könyvek többnyire alaptalanul örvendenek nagy népszerűségnek, és egyáltalán nem olyan jók, amilyennek megpróbálják beállítani őket. Persze időről-időre akadnak köztük gyöngyszemek, a szabályt erősítő kivételek - jelenleg Darren Shan könyvei ilyenek.
A Hyperiont én még egy jó tíz éve kezdtem olvasni, nem fogott meg, felejthető könyvek. Annyira nem gagyik, mint a mai többség, de azért a jótól fényévekre vannak.
Ellenvélemény: Darren Shan könyvei számomra az érdemtelenül felkapott kategóriába tartoznak. Mig a Hyperion és Endymion sagák megérdemlik azt a méltatást amit kapni szoktak.
Banks művei közt van ugyan egy-két gyengébb/nehezebben befogadható de a legtöbb könyve kiváló. (Száműző, Nézz a szélbe, Anyag, Holtpont...)
Alaister Reynolds (Napok Háza, Jelenések tere), Ian McDonald (A dervisház), Jacek Dukaj (Extensa) és Andrzej Sapkowski (Vaják 1-2-3) könyvei amiket még érdemes lehet szerintem elolvasni.
7. vagyok megint.
Az Endymion szerintem nem rossz, nem estem hanyatt tőle, de szórakoztató, el lehet olvasni.
A Hyperion átlag színvonala felülmúlja ugyan a mai átlag bestsellerekét, de a jótól azért igen messze van. (Az első két kötetet olvastam.) Meg ugyebár ez gyakorlatilag több rövidebb történetből áll, amelyek színvonala és stílusa között külön-külön is jelentős eltérések vannak. Akadtak egész jók, és annyira katasztrofálisak is, hogy fizikai erőfeszítésembe került átrágni magam rajtuk.
Darren Shannak is vannak jobb és rosszabb könyvei, de összességében ő egy nagy ember. Nem mondom, hogy minden könyve 10/10, de a mai átlagot - véleményem szerint - akkor is fényévekkel felülmúlja tartalmasság, jól megszerkesztettség, épületes mondanivaló, gazdag jellemrajzok és stilisztika szempontjából egyaránt.
Nem olvastam Darren Shan egy könyvét se (fél oldalt az egyik végéből elküldtek pdf-ben, az katasztrófa volt), így erről nem tudok nyilatkozni. Simmons azér nem ír rosszul, a Hyperionban Silenus mindent visz, és tény, vannak unalmas részei. A Hyperion bukása már nagyon fárasztó olvasmányélmény, de én eleve utálom Keats-et, így erős hátrányból indult. (Viszont mindkét műnél a végét látva csak azért nem vágtam a sarokba a könyvet, mert könyvtári.) Jobb, mint az átlag, de inkább bibliofil élvezet.
Eszembe jutott még: Gaiman mindig "menő". :) (Félve jegyzem meg: Pratchett is. Promótáljuk már, olyan ritkán javasolják, pedig zseniális. Bár ott is kell egy komolyabb háttértudás az össes poén megértéséhez.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!