Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi a véleményetek erről?

Kata 2000 kérdése:

Mi a véleményetek erről?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Régeb, kábé két hónapja, kitettem ide egy nagyon kezdetleges fejezetet. Le is szólták, hogy ilyen és olyan, de ennek örültem, mert ki tudtam javítani.

Na, de ez mindegy! Azóta fejlődtem, és erről mit szóltok?



Emlékszem, aznap este, a délutáni bevásárlásról hazaérve, fáradtan hallgattam a TV-ben egy Conect-R zeneszámot, miközben a hajamat szárítottam a sarokban levő tükröm előtt. Mindig is érdekesnek találtam, ahogyan a hajszárító szele felröpíti az egyre világosodó hajszálaimat, és mókásan repítgeti őket, mígnem el nem kapom onnan a kezem és a fejem egy másik pontját nem kezdem el szárítani. Ekkor azonban a nővérem zakatolva nyitott be a szobám ajtaján. Fekete haja az arcába hullot a lendülettől, ahogy belépett, liehegve támasztotta kezével az ajtófélfát, miközben levegőért kapkodott. Én lekapcsoltam a hajszárítót, a zúgás megszünt, helyette viszont a nővérem szólalt meg.

-Na Lorenza, kiszállásba mész! – közölte, tőle megszokott gúnyolódással. Ravasz, kék szemét eltakarta a haja.

-Mondom, kiszállásba mész! – hangoztatja újra, nehogy elfelejtesem miről is van szó.

Rátértem a mondata elemzésére is… Óóó! Megint elküldet valami gagyi táborba. Még a lélegzetem is elállt. A falomon lévő Cascada-s órám sem kattogod. (de mondjuk nem is működött) Úgy utálom, hogy ilyen nővérem van. Mindig szivat, de aztán keményen. Régebb én is szivattam őt, de aztán rájöttem, hogy ez nem szép dolog, mivel testvérek vagyunk. Benne van a nevében is, hogy test és vér.

Aztán anyukám lépett be a szobámba, akarom mondani a küszöbig. A szögletes szemüvege lencséje megtört a fényben, így nem láthattam mosolygós szemeit. Rövidke, szőkére festett haja rikítónak tűnt, a nővérem, Apollónia éjjfekete lobonca mellett.

Igaz, hogy hozzám jöt, de először mégis a nővéremhez szólt:

-Polítám, mondtam, hogy én szólok a húgodnak a hírről. – ekkor anya a kezével Apollonia arca felé nyúlt. Egy pillanatig azt hittem, hogy a nővérem engedi, hogy megsimogassák. Mint mindig, tévedtem. Pola rekordgyorsasággal elfordult anyától, és engem kezdett pásztázni lenézően. Úgy gondoltam, hogy felém vág valami sértő beszólást a sáppadt arcomról, de nem tette. Mivel a szüleink előtt nem mer engem sértegetni, és amúgy nem beszél velem. Így csak sarkonfordult, és elment, valószínűleg, hogy a szobája felé.

-Szóval, ahogy hallottad, táborba mész. – mondta anya kedvesen. Hát igen, ő és az apukám nem veszik észre, hogy már négy éve, minden nyáron a nővérem keres egy fura tábort, amit a szüleink figyelmébe ajánl, hogy jó lenne elmennem oda. És mivel mindig olyat keres, hogy ő ne férjen bele a korhatárba, így nem mondhatom anyáéknak, hogy ő is jöjjön.

-Klassz. – könyököltem a kis aztalomra, ami éppen akkora volt, hogy a földön ülve rátámaszkodhassak. – És mi a neve? Zöld és Bio tábor, vagy Eb-kutya tábor, esetleg Teveháton A Történelemben, talán Bakrácsoló Tábor? – soroltam a régebbi táboraim nevét. Anyukám gyengéden elmosolyodott. Utálom, amikor így mosolyog, mintha egy elmebajost mosolyogna meg. Azért elmebajost, mert az apukám bátyja elmegyógyintézetben él, mert valami baj van az agyával. És egyszer mondott valami hülyeséget, és anyukám arcára pont ugyan az a mosoly ült ki, mint most, miközben beszéltem.

-Tudom, hogy az eddigi táboraid nem teltek jól neked, de ezt az ideit csak mi ketten, apáddal találtuk az interneten.

Anyának ez a kijeelentése egy kicsit sántikált, a „mi” személyesnévásba sajnos a nővérem is beletartozik. Ezt onnan tudom, hogy tavaly anyáék szintén azzal győzködtek, hogy azt a tábort csakis ők találták. (+ tesóm, zárójelbe )


Ezután anya lehívott a nappaliba, hogy apával együtt eltudják magyarázni nekem, hogy körülbelül milyen lesz a tábor. Amiből én annyit jegyeztem meg, hogy huszonégy fős és kor szerint vagyunk csoportosítva…,hogy a Madarasi Hargitán van, és talán a legrosszabb, hogy a tábor köbö akkor alakult, amikor apukám egyetemista volt. Szupper! Tehát egy ősrégi tábor, a semmi közepén, akárhány fővel.

Amikor felmentem a szobámba, mert már untam hallgatni a szüleim traccsolását, és benyitottam az ajtón, felvillant a laptopom monitorja, jelezve, hogy rám írtak Facebook-on. Ez volt benne:

Kriszta: Vagy?

Gyorsan, s közben a monitort nézve visszaírtam a barátnőmnek, hogy:

Lori: Ja. Képzeld a tesóm megint táborba küldet anyuékkal.

Kriszta: És hová mész?

Kérdezte, és egy görbe szájú jelet is küldött, jelezve, hogy átérezi milyen rossz lesz nekem az elkövetkezendő pár nap. A kérdésre, természetesen azon nyomban válaszoltam.

Lori: Asszem a Madarasi Hargitára.

Ezután eszembe jutott valami, és gyorsan közöltem Krisztával.

Lori: Na megyek, mert még Apollonia előtt akarok tusolni, mert ha megelőz akkor a fürdőszobában ül egy fél napot. Szia!

Kriszta: Jó8

Ezután felkaptam a fűtőtestről a sárga törülkőzőmet, és kisiettem a szobámból. A fürdő a nővérem menő szobája mellett helyezkedik el, így éppen mellette haladtam el. Az ajtó résnyire ki volt nyitva. Bekukucskáltam, és láttam Polát, hogy ott űl az új MacBook-ja előtt. A szobája pont úgy van most berendezve, hogy egyenesen a netező asztala felé láttam, amikor benéztem. Magamban felkiáltottam, hogy “Ez az!”.

Sietve, de halkan bementem a fürdőbe. És ekkor jól elcsúsztam a vizes padlón, és kishíján belevertem a fejem a fürdőkád fényesen csillogó oldalába. A ruhám tiszta habos víz let, ráadásul az ajtóban állt a tesóm, csípőre tett kezekkel. Mostmár megértettem, hogy miért vizes a padló. Apollonia még azelőtt lefürdött, mielőtt még közölte volna velem a hírt, miszerint táborba megyek.

-Hogy te mennyire lapos vagy! – mondta, és szószerint lenézett rám. Aztán egyszerűen visszament a szobájába. Még hallottan, hogy az ajtajára felerősített gyöngyök zajosan verődnek össze, amikor ő becsapja az ajtót.

Lassan és biztosan – nehogy megint elcsússzak – feltápászkodtam a csempéről, és levetkőztem, a földre dobtam a csurom vizes nadrágomat, a kedvenc pólómat, amiről a Sevenfold nézett ránk.

- Hát, te meg mit keresel itt? – hőkölt hátra anykám, kezében egy kosár mosatlan ruhával.

- Háát – húztam az időt, mert nem szerettem volna válaszolni, túl gáz lett volna anya előtt – Csak fürödni készültem.

- Akkor csukd be az ajtót – szólt rám édes szülém, és bólólogatva megfogta az ajtókilincset, s becsukta az ajtót.

Sosem voltam kretén, de valahogy a családtagjaimmal furán viselkedtem. Ezt sosem értettem, talán azért van így, mert amiután megszülettem nem adtak oda anyukámnak, hanem inkubátorba tettek, mivel koraszülött voltam. Kár.


Szerintetek lehetne hosszabb is ez az első fejezet? ű

Kérlek írjatok konkrét hibákat is



2013. márc. 4. 14:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Hát... nem tudom, hogy honnan vetted, hogy te fejlődtél. De ne bízd el magad. Igen, fejlődtél. Egy tízes skálán eddig a nullán vergődtél, most már a 05-1en. Ez még mindig feületes és lapos. Bocsi.
2013. márc. 4. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mirk ***** válasza:

Nem olvastam végig.

Már a szöveg első negyedében rengeteg helyesírási hiba található, de ahogy belenézegettem a közepébe, illetve a végébe, ez nem változik.

Ezenkívül szóismétlések, magyartalan megfogalmazások. Írok példákat is, hogy tudd mire kell figyelni.

"erről mit szóltok?" ehhez.

"nővérem zakatolva" az emberek nem zakatolnak, csak a vonatok.

"Mindig szivat, de aztán keményen" aztán mi? Inkább mindig szívat, de keményen ám. Mit jelent az, hogy kiszállásba menni egyébként?

"hangoztatja újra" hangoztatta, mivel múlt időben írod.

zögletes szemüvege lencséje megtört" nem a lencse törik meg a fényben, hanem a lencsében a fény.


Magyarul nagyon messze vagy még a kívánatos - elfogadható - szinttől az írás területén. Súlyos fogalmazási zavaraid vannak, és hihetetlenül rossz helyesírásod. Mindenkivel előfordul, hogy elvét néhány veszőt, vagy bent marad egy rövid ékezet amit nem rostál ki a helyesírás-ellenőrző, de a te írásodon látszik, hogy egyszer sem olvastad át, mielőtt elküldted volna; vagy ha mégis, hát rettentően gyenge a helyesírási és fogalmazási készséged.

Azt csupán mellékesen jegyzem meg, hogy ilyen ordenáré szerkesztéssel - vagy inkább hiányával -, egy átlag amatőr művészeti portálon, lendületből dobnák kukába az írásodat. Tiszteld meg azzal az olvasóidat, hogy igényes munkát adsz ki, a kezeid közül. Vagy legalább egyszer nézz vissza rá, mielőtt megnyomod a Mehet gombot.

Helyesírási hibákra nem írok példát, másold be a szöveget a Word-be és meglátod.

Nem ajánlom számodra az írást. Olvass el még vagy százezer oldalt mielőtt belevágnál.

2013. márc. 4. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem sokat fejlődtél, azt megsúgom. Ez még így is rémes, bocsesz.
2013. márc. 4. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem haragszom! Sőt! Örülök, hogy írtatok választ, mert ez ösztönöz a legjobban, hogy ha valaki hibát talál, amiből bőven akad - azt kijavítsam, és még jobban odategyem magam.

Ez a történet nem is megy olyan jól, tudom, mert mást is írtam, és az nagyon megdicsérték, de ez lényegtelen...

De nem akarom félbehagyni, mert rájöttem, hogy mi a baj: nem ültem le, és nem néztem át a történetet minden szemszögből. Nagyon gyorsam jönnek a gondolatok, így írok egy mondatot, s már a harmadikon jár az eszem, ez lehet az oka a helytelen nyelvhasználatnak.

A helyesírásom nem éppen a legmegfelelőbb, és sajnos helyesírási ellenőrzőnk sincs, mivel ősrégi Wordot használunk, és nem tudom hogy lehetne-e tenni rá...

2013. márc. 4. 17:19
 5/8 anonim ***** válasza:

Ember legyen a talpán, aki ezt végigolvassa. Úgy tűnik, én sem vagyok ember a talpamon.


Te beszélni egyáltalán magyar? Elképesztően kusza mondataid vannak helyenként. Hogy lehet zakatolva benyitni egy ajtón? Talán bizony a nővéred egy vonat?


A helyesírásod rossz, de ne keseredj el túlzottan, a mai tinikhez képest neked még nem is áll olyan rosszul a szénád. Ha nyelvtan tanár lennék, és épp jó napom lenne, elképzelhető, hogy nem húználak meg.


Ez nem irodalmi mű, hanem napló. Irodalmi szövegben összefüggő mondatokat használunk, nem spontán odadobált gondolatokat, úm. "(+ tesóm, zárójelbe )" Az irodalom egyik legfőbb ismérve az, hogy értelmes, egymással nyelvtanilag és tartalmilag egyaránt összefüggő mondatokból áll.


Az, hogy egy csomó márkát és általam alig-alig ismert sztárok neveit említed, nem hiba, de nem is erény. Olyan érzésem támadt, mintha egy csomó cég és sztár fizetett volna neked azért, hogy a "művedben" reklámozd őket. Ez tehát a szó szoros értelmében nem hiba, de az olvasók számára zavaró lehet.

Néhány márkát vagy hírességet nem baj, ha megemlítesz, ez hozzátartozik a hangulatfestéshez. De neked szinte minden mondatodban szerepel egy márka vagy egy híresség, aki annyira azért nem híres, hogy egy amolyan kulturáltabb emberfia (ez volnék én) ismerje.


A történet lapos, de más tizenhárom évesek lehet, hogy más véleménnyel vannak erről. Engem speciel kevés dolog érdekel jobban, mint hogy egy kislány hogy szárítja a haját, és milyen táborba küldik őt a szülei. Szóval célközönség dolga, de ha a színvonalasságra is törekszel, írj valami érdekfeszítőbb témáról.


A terjedelem meg tökmindegy, nem leütés-számra gyúrunk, hanem minőségre.


Az idézeteket idézőjelbe kéne tenni, lásd facebookos beszélgetés.


"Jó8" Ez elírás, vagy csak én vagyok lemaradva, és van egy új írásjel a magyar nyelvben, a nyolcas?


Túl sok a jelző, és teljesen véletlenszerűen használod őket, többnyire olyan helyeken, ahová nem illenek. (pl. "a nővérem menő szobája") Ezt írhatnád úgy, ha már mindenképpen közölni szeretnéd, hogy a nővéred szobája menő, hogy pl.: "A fürdő a nővérem szobája mellett található, amely nagyon menő, mert nem rég festettük ki, pink lett a fal, és citromsárga a plafon."


Mivel az előző írásodra nem emlékszem, nem tudom megítélni, hogy fejlődtél-e, de ha esetleg még egy harmadikat is feltennél majd, kérlek, linkeld be ezt, hogy össze tudjam hasonlítani.

2013. márc. 4. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Mirk ***** válasza:

Jó8 = jóéjt. A 8 angolul eight aminek kiejtése "éjt".


Szeretném a kedves kérdező figyelmét ismételten felhívni arra, hogy a legfőbb probléma nem a ráhangolódással, történettel és cselekménnyel van, hanem a helyesírással. Jelen esetben lényegtelen az alapötlet, mert ilyen módon az évezred könyvét sem lehet élvezhetően megírni.

Egyáltalán nem kell a Word-re hagyatkozni. Leírsz egy mondatot, aztán felnézel a képernyőre és elolvasod. Ha nem veszed észre, hogy az éjszakát nem úgy írjuk, hogy éjjszaka, akkor baj van.

Nem tudom, hogy ez böngészőtől, vagy más szoftvertől függ-e, de nekem itt a GYK-n a szövegdobozban is van automatikus helyesírás-ellenőrző.

2013. márc. 4. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Csak rövid válogatás abból,amik rögtön kiszúrták a szemem:


"mígnem el nem kapom onnan a kezem és a fejem egy másik pontját nem kezdem el szárítani."

Ennyi ostoba,értelmetlen szóismétlést még életemben nem láttam egy helyen.


"Amikor felmentem a szobámba, mert már untam hallgatni a szüleim traccsolását, és benyitottam az ajtón, felvillant a laptopom monitorja, jelezve, hogy rám írtak Facebook-on. Ez volt benne: "

Engem épp eléggé idegesít,hogy minden tizenéves egész nap a fészbukon b.zul,de örülök,hogy a könyvekben legalább még nincs benne ez a hülyeség,és remélem nem is lesz.

"Traccsolás"?Szép...értem mit akarsz vele kifejezni,de ez annyira primitív...szerinted ezek illenek egy könyvbe?


"Nem haragszom! Sőt! Örülök, hogy írtatok választ, mert ez ösztönöz a legjobban, hogy ha valaki hibát talál, amiből bőven akad - azt kijavítsam, és még jobban odategyem magam. "


Na látod itt követed el a legnagyobb hibát.Ami nem megy azt nem kell erőltetni.Te valamiért azt gondolod,hogy ebből lehet valami(sőt,gyanítom,hogy a jogos kritikák ellenére is szuperjónak hiszed még most is),de az az igazság,hogy ez már alapjaiban rossz,egy halva született ötlet az egész.Hagyd a francba,mert csak fejfájás lesz belőle(persze azt se Te kapod majd).


Sajnos rengeteg hozzád hasonló tinilány írogat ilyeneket nap,mint nap,0 eredetiséggel,de talán többségük legalább felfogja a kritizálás után,hogy ezeket nem érdemes publikálni(legalábbis olyan helyen biztos nem,ahol sok ember megfordul :D )


Elnézést,ez elég nyers volt,de valahányszor próbáltam kicsit finomabbra venni,csak ránéztem az írásodra...


(Hogy ne csak kötekedjek:először inkább egy ismerősödnek mutasd meg ezeket,lehetőleg nálad idősebbnek,hogy tudja véleményezni,mielőtt közzéteszed.)

2013. márc. 4. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Röviden és tömören: Ez GÁZ! Ne rövidíts, ne írj értelmetlen mondatfoszlányokat, mi az, hogy "- Akkor csukd be az ajtót – szólt rám édes szülém, és bólólogatva megfogta az ajtókilincset, s becsukta az ajtót. " Mi az, hogy 'bólólogatva'???! a szöveg maga a nagybetűs KATASZTRÓFA, a helyesírás SIRALMAS, a megfogalmazástól SÍRHATNÉKOM VAN, a szókincsed NULLA! Ahogy előttem írták: ami nem megy, azt nem kell erőltetni....
2013. márc. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!