Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Katona József Bánk bán drámájá...

Katona József Bánk bán drámájában mi pontosan az a "bánki sértődés"?

Figyelt kérdés

Ez a második szakasz, 949-es sorában van, mikor Bánk ott van a gyűlésen, Petúr házában. Azt találtam, h nem az, hogy elcsábította Ottó Melindát, hanem valami más, csak nem igazán magyarázta meg, mi.

Válaszokat előre is köszönöm! :)


2009. ápr. 14. 18:04
 1/2 anonim ***** válasza:
Talán, az hogy a merániak elvesznek minden címet, és munkát, és pénzt a magyarok elöl. vagy azért mert a pártűtök jelszavukul Melindát választották. nem tudom biztosan, nem emlékszem.
2010. ápr. 17. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

A dráma arról szól, hogy Bánk, mint magánszemély, és bán, mint a király hű szolgája és az ország második embere, hogyan vívódik Gertrudis elveszejtése és uralkodója feltétlen támogatása között.


A II. Felvonásban a Békétlenek gyűlésén még azt mondja Peturnak: "Gertrudis éppen a király maga." Tehát itt még hű hozzá, Bánkként és bánként is. Soha nem is árulná el, mint bán. Ezért kell "bánki sértődés", azaz magánemberként kell megsérteni, hogy föllázadjon a királyné ellen.


Az utolsó felvonásig hű marad Gertrudishoz, pontosabban a távollevő királyhoz, akit a nő képvisel. Ott a palotában Gertrudis kihívja maga ellen a sorsot, mert bár Bánk forrófejű, önszántából távozna, G. pedig visszakéreti, majd jobbágynak nevezi. Ez a szó az, a "jobbágy", ami bánki sértődés lesz.


GERTRUDIS Jobbágy!

BÁNK · Nem úgy van, asszonyom! - Én urad. S bírád vagyok; míg a király oda · Lészen, királyod is vagyok.


Ekkor szúrja le.

2014. szept. 13. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!