A Narnia Krónikái című könyv/filmsorozat szélsőjobboldali teokratikus tanokra tanítja a gyerekeket?
A műben állandóan pozitív színben tüntetik fel Narnia világát, ahol a dolgok egyfajta varázslatos, vallásos, idealista módon működnek, és ezt szembe állítják a mi fizikai világunkkal, amit szürkének, érthetetlennek és barátságtalannak ábrázolnak.
Egyértelműen royalista mű, a királyságot támogatja bármilyen más államformával szemben, méghozzá idealizálva egy "bölcs, tehetséges" vezető képét Észak-Koreai stílusban.
Az oroszlán és minden más bölcsnek számító, vagy vezetői szerepben lévő szereplő, Lucy, a legkisebb gyerek teleológikus, pszeudo-vallásos, "jó" emberekben vakon megbízó, kritikamentes világnézetét helyezi előnybe, a nagyobb gyerekek tudományos-stílusú analíziseivel szemben.
Narniában sokféle élőlény él: Beszélő állatok, fák, gnómok, viszont nem nézik jó szemmel az olyan embereket, akik nem csak vendégeskedni vannak ott, hanem lakni. (Tel Marinok)
A Tel Marinok antiszemita módszerrel vannak ábrázolva, és a Caspian Herceg végén az oroszlán által kirekesztve. "Narnia a narniaiaké!" ugyebár. A Tel Marin népnév utalhat Tel Aviv városára.
A Tel Marinokat kirekesztik, pedig ők nem csináltak semmit, csak jogosan elfoglaltak egy kisebb földterületet, ahova várat és egy kisebb országot építettek. A többi narnia-lakóval ellentétben, ők racionálisan, tudományosan gondolkodnak. Ez egyértelmű utalás Izrael megalapítására és az ottani életre.
Az oroszlán neve Aslan, ami törökül oroszlánt jelent. Ez utalhat arra, hogy az antiszemiták sokszor erős törökbarátságról adnak tanubizonyságot.
A fent említett okból van még egy pozitív török vonatkozás a műben, az ínycsiklandó törökméz.
A csöpögés, érzelgős, manipulatív stílusban megkomponált koronázási jelenet a film végén egyértelműen agymosó módszerrel akarja beadni a gyerekeknek, milyen jó dolog is a royalizmus. "Akit egyszer királlyá koronáznak Narniában, az örökre király lesz. Bölcsességetek áldjon minket, amíg csillagok hullanak alá az égből!"
Akkor a népmesék jó királyai is royalizmusra buzdítják az óvodásokat? -.-"
Mellesleg szerintem a Narniából üvölt a keresztény háttér, mint például az, hogy Aslan teremtette Narniát, a halálból való feltámadás, Edmund bűneinek megbocsátása... nem folytatom, nem akarok itt hittan órát tartani. csak annyi, hogy a fantasykba lehet a legtöbb dolgot belemagyarázni (meg a Bibliába). Azt, hogy VALÓJÁBAN mit üzen ez a regény, azt csak az író tudhatja, vagy hogy mit akart vele közvetíteni. S persze minden olvasó másként értelmez egy adott művet, ez személytől, lelkülettől függ. Lehet hogy neked ez jött le, de ez nem feltétlen jó következtetés, ahogy valószínűleg az enyém sem az. Ezen nincs mit vitázni.
Én elolvastam mind a hét részt,nem is egyszer.Nagyon szeretem ezeket a könyveket,és biztosíthatlak,hogy semmi közük mindahhoz,amit felsoroltál.Érdemes lenne elolvasni az írójának az életrajzát,hisz az író személye sokat elárul az általa írt műről.Ő egy keresztény ember volt,és beleszőtte a keresztény hit elemeit a történetbe.Ill a keresztény vallásra alapozta a történetet.
Például a Tel Marinok esete:a 4.kötet,a Caspian herceg végén olvasni,hogy miután Caspian trónra került,a Tel marinok választási lehetőséget kaptak:maradhattak békességben élve tovább Narniában,vagypedig elmehettek a helyre,ahonnan valaha származtak:ez maga a világ volt.Visszamehettek a világba.Ők valójában elnyomták Narnia őslakosait,leigázták őket,és ki akarták törölni még az emléküket is a történelemből.Az őslakosoknak hosszú ideig kellett rejtőzködve élniük.A végén látható az,hogy a Narniaiak szívesen láttak,és békességben tudtak élni a Tel Mariniekkel,hisz aki maradni akart,maradhatott.És sokan,főleg a fiatalabbak,szívesen maradtak-nem muszájból,hanem mert így tetszett nekik,és jónak látták Narniában maradni.De sokan voltak,akik nem voltak hajlandóak elfogadni,hogy békességben éljenek tovább a jogos őslakosokkal.Ugynígy volt Izraellel:Istentől kiválasztott nép voltak,de aki csak Istenhez akart fordulni őszintén,az csatlakozhatott a kiválasztott néphez.Kivétel nélkül,bárki,idegen.
Aki nem akart csatlakozni,ill maradni,azt miért kényszerítették volna?
Sőt,maga Caspian is telmarin volt,származás szerint.
Lucy:ez a kislány jellemezné legjobban azt,mit vár el Isten az embertől.Gyermeki hitet:míg testvérei kételkedtek,hitük néha néha megingott,Lucy szilárdan hitt Aslanban,az oroszlánban.Aslan Jézus Krisztus jelképe ebben a történetben,ezt többek közt onnan is látni,hogy betöltötte a Megvátó szerepét amikor elment saját életét adni az árulóért-akit itt Edmund jelképezett.Jézus is ezt tette:meghalt az áruló emberiségért.A gyermeki hit pedig nem gyerekességre utal,hanem feltétel nélküli bizalomra Istenben,mint egy apában.Aki nem fogja arra bíztatni gyermekét,hogy ugotjon karjaiba,hogy ő majd elkapja,majd pedig odébb áll,hogy a gyerek majd jó nagyot koppanhasson a földön.
A törökméz nem valami jó szerepet töltött be a műben:a gonosz,a boszorkány ezzel csábította el Edmundot,rávéve őt az árulásra.Ez az édesség a gonosz eszköze volt,hogy rosszra csábítson vele.
Nem az volt a célom,hogy okoskodjak...csak rossz volt látni,hogy ennyire félreértelmezi valaki ezt a művet...
Szerintem meg pont,hogy nem.Hülyeség ilyet bele magyarázni,és ahogy az egyik felhasználó,is,írta,a fantasykba szoktak belemagyarázni a legtöbb dolgot.Pl.:Van aki a a Gyűrűk Urát fasiszta műnek tartja,van aki allegóriaként értelmezi,pedig nem az.
A Narniáról tényleg üvölt a keresztény mitológiai háttér,ettől függetlenül szerintem elég komoly társadalom-és valláskritika,főleg az utolsó néhány rész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!